[144l][Krewetkarium] Roślinny ziemniak

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

[144l][Krewetkarium] Roślinny ziemniak

Post autor: eserzet »

Witam wszystkich serdecznie.

Parę miesięcy temu wystartowało moje akwarium inkubator 60l w celu wyhodowania roślinek z invitro - chciałem zrobić je tak jak by od zera (brak wyrośniętych roślin z sklepu/olx itp). Nie do końca się udało ale po prostu niesamowicie spodobała mi się krynia ;)
Wczoraj tj. 05.05.2018 oficjalny start mojego 144l. Filtr chodził w 60l jakiś tydzień + około 15l starej wody na początek. Akwarium otwarte, czarne tło, temperatura docelowa 24*C

Wymiary: 90x40x40 przednia szyba OptiWhite reszta float

Sprzęt:
- filtr zewnętrzny kaskadowy Seachem Tidal 75 (po drobnych modyfikacjach)
- grzałka AquaEl GOLD 150W
- oświetlenie AQUAEL LEDDY SLIM PLANT 32W (prawdopodobnie dokupie jeszcze jedną 36W - czas pokaże)

Podłoże:
~2cm warstwa ziemi ogrodowej, co 5 cm kawałki gliny. Na to wszystko czarny żwir barwiony 1-3 mm. Warstwa żwiru 4-8cm. Plaża to najzwyklejszy piasek 0.8 mm.

Dodatki:
2 kokosy pokryte mchem Vesicularia dubyana (Christmas moss) i przykryte siatką (po brzoskwiniach :D )
korzeń mangrowca pokryty Riccia fluitans, czyli wgłębka wodna na żyłce

Flora:
Przód akwarium:
- Cladophora aegagropila GAŁĘZATKA KULISTA
- Echinodorus magdalensis ŻABIENICA DELIKATNA
- Echinodorus quadricostatus ŻABIENICA CZTEROŻEB
- Litorella uniflora BRZEŻYCA
- Lobelia CARDINALIS
- Micranthemum Monte Carlo
- Pogostemon Helferi

Środek:
- Ammania Gracilis
- Echinodorus bleheri Żabienica Blehera
- Hygrophila Polysperma
- Pogoestemon Erectus
- Sagittaria Subulata

Tył:
- Myriophyllum Tuberculatum Wywłócznik Rdzawy
- Cabomba furcata
- Limnophila SESSILIFLORA
- Ludwigia Repens
- Pogostemon octopus
- Rotala rotundifolia
- Rotala Nanjenshan
- Rotala wallichii

I absolutna gwiazda akwarium na samym środku akwarium - Crinum calamistratum, czyli Krynia rzemieniolistna!

Planowana fauna:
- Krewetki Neocaridina [ ] - zostawiam puste miejsce bo jeszcze mam 3 tygodnie co najmniej na zastanowienie się jaki kolor. Będzie tylko jeden kolor ale w tej chwili skłaniam się ku: 60% Blue velvet/rili/carbon, 20% sakura red, 20% yellow
- Krewetka Babaulti Green
- Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus Patzcuarensis sp. Orange) CPO - muszę jeszcze doczytać, ale podobno niegroźny dla krewetek. 1 Para
- razbora borneańska (Boraras brigittae) - 15 sztuk na początek, potem ilość sama wzrośnie
- Kiryski Julii/Sterby/Lamparci 6 sztuk
- Ślimak military helmet 2 sztuki

Osobistym celem w tym akwarium jest nie stosowanie żadnej chemii - nawozów, uzdatniaczy, minerałów itp itd
Wyjątkiem są oczywiście leki, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie

Fotka parę chwil po starcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jak rosliny rusza to bedzie piekne akwarium. Odnosnie swiatla to przykladowo stary dobry P. Helferi prawde ci powie, jak zrobi sie z niego palma to bedzie wiadomo ze swiatla jest duzo za malo, aczkolwiek piszesz tylko o 32W na 144L?
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

W lampach LED z tego co mi tłumaczono to nie bierze się pod uwagę ich mocy w W tylko ilość światła "wytwarzaną" w lumenach. Wg polecającego ta belka spokojnie starczy nawet na 160l, a że mam 144l i wys. 40cm a nie 50 to myślę, że na tą chwilę wystarczy.
Fakt, że roślinny z lewej i prawej ścianki akwarium "ciągną" do środka ale chyba na tą chwilę ok. Generalnie nastawiam się na zakup tej samej belki 36W jak akwa bardziej zarośnie.

Do akwarium dołączyły:
- eriocaulon parkeri
- Blyxa japonica
- 4 Military helmet

Proszę o identyfikację środkowej roślinki - dostałem ją jako gratis i zapomniałem nazwy

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na pewno moczarka, być może wąskolistna.
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

MarJan pisze:Na pewno moczarka, być może wąskolistna.
Jednak nie :wink:

Skontaktowałem się ze sprzedawcą i okazało się, że to ROTALA MACRANDRA MINI Type 1 (Pearl)
ODPOWIEDZ