początkujący akwarysta - odkup akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

początkujący akwarysta - odkup akwarium

Post autor: Pitermigo »

Dzień dobry
zaczęło się od tego, że młodszy synek chciał rybkę.....

i pochłonęło mnie :) akurat będę przenosił firmę, do znacznie większego lokalu i myślę czy w firmie nie zrobić akwarium.
Zastanawiam się czy warto odkupić używany sprzęt przy założeniu, że nie znam historii tego sprzętu (np allegro, olx itp) i przy tym, że jestem tak na prawdę początkującym akwarystą.
Widziałem też ogłoszenia o sprzedaży kompletu łącznie z życiem w akwarium.

proszę o porady :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Uważam, że jak kupować używkę to najlepiej właśnie akwarium wciąż funkcjonujące- takie szkło stojące gdzieś na strychu/piwnicy jest o wiele bardziej nieprzewidywalne, nawet po teście na szczelność dajmy na to 2-3 miesiącach od zalania okazać się może, że zaczęło przeciekać, bo silikon nie ma tych właściwości co powinien- stracił je, kiedy szkło latami nieraz stoi puste, a takie akwarium ciągle używane raczej pracuje w stałej temperaturze ze stałym ciągłym obciążeniem...nigdy nie kupuj akwarium używanego bez oględzin i testu szczelności, nawet 300 czy więcej litrów i nie dać sobie wmówić, że szkoda wody czy coś- 1000l kosztuje około 10zł. dopłaciłbym, by ewentualny sprzedawca nie miał argumentu :wink:
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Czyli jeśli już to tylko "żyjące" akwarium, dzięki MarJan
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Szkło stanowi najnizszy koszt całej imprazy a przy tym jest strategiczne dla bezpieczeństwa otoczenia . Mozemy przyjąć że srednie zbiorniki to koszt rzędu 1zł /litr więc nawet kupując po ok 50-60% oszcedzamy stówe z hakiem (optymistycznie
wieksze zbiorniki mają gorszy wzkaźnik ale kupujący bardziej skłonni są sprzedać po niższej cenie wiec teoretycznie jakaś oszczędność jest .
Pamietać należy że im większy zbiornik tym większe napręzenia w spoinach więc duże zbiorniki nie lubią przenosinnawet te zalane do końca .

Masz pomysł na akwarium we firmie to raczej skup sie nad sposobem wpisania nówki w koszty firmy zamiast babrać sei ze starociami .

Mam /miałem 3 zbiorniku używane z czego 1 w trybie alarmowym odnawiany a drugi na śmietniku . Z filtrach używanych nawet nie piszę bo porażka cakowita chyba ze kupujesz od kogoś komu po 2 miesiącach znudziła sie zabawa.

Kupowanie akwarium z życiem to już moim zdaniem całkowita porażka - zamiast realizować swoją wizje kontynuujesz czyjes nie do końca spełnione marzenia

Reasumując : odradzam cokolwiek z drugiej ręki
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Szczerze mówiąc (pisząc) to z żyjącym akwa obawiałbym się chorób. Po przeżyciu pierwszego akwa zakończonego smutnym restartem jest to argument dość mocny. Myślałem ze właśnie pusty sprzęt odkupić , MarJan podsumował ze raczej nie, raczej żyjący. Oba Wasze posty są bardzo pomocne i dziękuje, bo mam podstawy do decyzji.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No ja miałem na myśli tylko sprzęt- fauny niech poprzednik się pozbędzie lub jak ktoś sprzedaje ze zwierzętami to możesz je oddać do zoologa lub nawet na coś zamienić [nieraz mi się zdarzało oddawać rybki i dostawać w zamian co innego...], nie jest powiedziane, że kupując akwarium z rybkami musisz je dalej trzymać.
ODPOWIEDZ