kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Bardzo proszę o pomoc, nie chcę zabić obsady :-(
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Odstępów bym nie robił. To co jest zastanawiające to duża wartość KH w porównaniu do GH. Zdarza się, że KH jest wyższe od GH [chociaż zazwyczaj jest na odwrót], ale w Twoim przypadku to jest spora różnica.
Ja używam wody RO, która ma obie twardości bliskie zeru, destylowana wydaje mi się również KH i GH powinna mieć 0. Dlaczego KH masz tak wysokie, kiedy woda do podmian w większości jest destylką?
Zbadaj samą swoją destylkę i być może ona jest zabrudzona w jakiś sposób, jeżeli twardości nie będą bliskie zeru. Zbadaj samą kranówkę również i podaj nam wszystkie wyniki...o ile zakwaszanie to metoda prób i błędów o tyle ustalenie twardości- jak się zna kranówkę- powinno bez problemu wyliczyć sobie matematycznie [np. kranówka GH-20 KH-10, po zmieszaniu z destylką pół na pół, woda końcowa winna być GH-10 KH-5...przynajmniej blisko tego]

Odczyn wody nie ruszy, dopóki KH będzie wysokie- kwas "zje" najpierw KH i dopiero, kiedy ta twardość będzie niska pH zacznie się zmniejszać, ale przy tak dużym KH nie wiem czy to zakwaszanie będzie stabilne, czy w akwarium pH nie będzie samo rosło.
Ja kiedy dopiero zaczynałem się bawić w obniżanie pH kwasem nie mieszałem wody z RO, w wyniku czego miałem wodę kwaśną i twardą [pH niskie, KH niskie, GH wysokie], nie nadawała się ona dla ryb, bo w naturze takiej nie ma, natomiast było to nietrwałe i po czasie pH i tak rosło "samo z siebie"- nie jestem chemikiem i nie rozumiem co tam zachodzi....sprawdź tę destylowaną wodę.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Ostatnio miałam KH 2 i pH 7,5 i 7,2 (mam 2 testy), po dodaniu kolejnej porcji kwasu mam teraz KH 0, GH 6 i oba pH 6. Zaryzykuję i podam to stopniowo do akwarium. Potem podam parametry kranówy i destylki, teraz muszę dokończyć obiad :-). Skoro GH to magnez, wapń, potas i sód a KH to potas i sód to może mam dużo sodu, bo potasu mam 16. Jest jakiś test na sód? Też nie kumam czemu mam takie wysokie KH. Podejrzewam ze przy dodatnim KH pH dalej by rosło, a przy KH 0 to nie wiadomo co bedzie, w sumie teraz mam nie destylkę o KH 0 tylko rozcieńczony kwas, boje się trochę ale zależy mi na tym pH mniejszym niż 7, mam taką obsadę że potrzebują pH 6,5-7
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Stopniowo wlałam wszystko, teraz pH 8, GH 10, KH 14, czyli właściwie bez zmian. Nie wiem co dalej robić, wymienić połowę wody na tę z kwasem? Dodać kwas do wody? Nie znalazłam takich szczegółów w necie
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Rób normalnie podmiany zakwaszoną wodą, w końcu osiągniesz docelowe parametry.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Dobrze, będę cierpliwa :-) Mam robić podmiany z KH 0 i pH 6 czy KH 2 i pH 7, czy jak chcę?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Lepiej pH 7 i KH 2*n.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ