Uporczywe glony...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Uporczywe glony...

Post autor: Adryan700 »

Witam,
Mam problem z glonami, akwarium 112 L. Dużo roślin. Pojawiają się glony takie jak : zielenice punktowe, zielenice jednokomórkowe (pył na szybie) oraz Chlorophytaceae (krótkie zielenice nitkowate i pędzelkowate). Proszę o pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mało informacji- jakie światło [moc], jak długo świecisz, czy jest CO2, nawożenie, obsada zwierząt, jakie rośliny- jest coś szybkorosnącego? Robiłeś testy?jak wypadają związki azotu i fosfor?
Fajnie gdybyś pokazał zdjęcie całościowe akwarium.
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

MarJan
Zdjęcie akwa wygląda tak >>>> https://www.fotosik.pl/zdjecie/28eaaa3cd16fae63
Swoją drogą pojawia się również krasnorost na korzeniu >>>>https://www.fotosik.pl/zdjecie/f97661ee7effc359 oraz glony pyłkowate i kolonialne, punktowe >>>> https://www.fotosik.pl/zdjecie/bb8a8b2314c1fe9d i https://www.fotosik.pl/zdjecie/822de9eacd34c4dd <<<< cała szyba tylnia jest porośnięta tym glonem. Jak temu zapobiec ? Proszę o radę. Po roślinach można wywnioskować ze zdjęcia, przepraszam że nie opisuje dokładnie jakie to rośliny. Jestem początkującym akwarystą i nie znam się na tym jeszcze za dobrze. CO2 dolewam w płynie raz w tygodniu 15ml, moc światła nie pamiętam ( widać wzrokowo na zdjęciu jak świeci ). Do nawożenia dodatkowo używam Tetra PlantaMin raz w miesiącu oraz Tetra Crypto wprost do korzeni raz w tygodniu (używam do tych, do których uważam że potrzebują czyli za mało bujnie rosną).

Obsada jest następująca:
-16x neon inessa
-2x skalar żaglowiec
-1x skalar diamentowy
-3x bocja wspaniała
-5x brzanka zielona
-5x brzanka sumatrzańska
-2x gurami złote
-3x mieczyki
-5x kirysek panda
-2x zbrojnik lampraci (chyba)
-2x zbrojnik brązowy

To tyle jeśli chodzi o obsadę.

Testy:

pH: 7,2
KH: 7,6
GH: 8
NO2-: 0
NO3-: 25 mg/l
Cl2: 0 mg/l
PO4 (narazie nie posiadam tego testu, niebawem nabęde).


Proszę o pomoc. Pozdrawiam i miłego wieczoru ;).
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jak często czyscisz podłoze po takiej obsadzie?
NO2 przy takiej ilości ryb masz ciągle na 0?
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

Rubaszny
Owszem, mam na 0. Jeszcze nie czyściłem. Niedawno kupiłem sobie odmulacz. Posiadam akwarium około miesiąc czasu.
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

glon spowodowany jest złymi proporcjami azotu i fosforu, a to z kolei spowodowane jest przerybieniem....pomijając nawet wielkość poszczególnych ryb to i tak masz ich 46sztuk na 112l zbiornik- niecałe2,5l wody na jedna rybę? Gdzie masz duże gatunki takie jak bocje, skalary,gurami, zbrojniki lamparcie[zgrozo]....jak zrobisz porządek z obsadą- znaczy pozbędziesz się tych ryb, które wymagają większego akwarium i następnie pozostałe zgrasz ze sobą co do wymogów parametrów wody jakie możesz zapewnić obsada zmniejszy się drastycznie i juz to pomoże. Masz za grube podłoże dla kirysków, takie kamyki sprzyjają osadzaniu się resztek pokarmu, kup ryb, materii roślinnej między szczelinami i w efekcie stwarzasz idealne warunki glonom, zwłaszcza krasnorostom.

Nie nawoź niczym, jak nie wiesz czego potrzeba bo działając na oślep raczej sytuacja się nie poprawi, carbo możesz niby lać, ale nie pomoże przy obecnym stanie rybnym na glony.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2018 21:09 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

MarJan
To znaczy, co bym mógł ewentualnie zrobić na ten moment ? :)
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na Twoim miejscu pozbyłbym się ryb ot co. :)
Poczytaj o każdym gatunku jaki masz, jakie ma wymagania co do wielkości zbiornika i parametrów wody. Odrzuć ryby potrzebujące większe akwarium na start, np. skalary,te lamparcie, bocje, prawdopodobnie gurami....potem zdecyduj, czy maja pozostać ryby wód twardych i zasadowych, czy miękkich i kwaśnych, np. pod tym kątem nie pasują do siebie neony i mieczyki....
Brzanki sumatrzańskie są specyficzne, często zdarza się, że są agresywne dla innych ryb [dla siebie też], może tez warto na to zwrócić uwagę.
Nie podejmę za ciebie decyzji, wiem że nie są łatwe, ale obecnie za dobrze nie jest.

Niczego nie sugeruję, ale prawdopodobnie ja zostawiłbym sobie neonki,kiryski,zbrojniki te drugie [zgaduję, że to pospolite]- resztę oddał i ewentualnie potem dokupił parkę małych pielęgniczek pasujących do pozostałych ryb.....lub oddałbym wszystko i zostawił same brzanki.

Kamyki zasypałbym piaskiem, wyjąłbym tych kamyków ile się da, odmulił dokładnie jak się da i potem zasypał całe podłoże piaskiem- niech piasek wypełni szczeliny i jeszcze utworzy 1-2cm warstwę wierzchnią- ryby denne bedą miały w czym grzebać, syfy będą zbierać się na podłożu, a nie w nim, dzięki czemu będzie można to odmulać.



...a i dolej wody- zostaw max 1cm od górnej krawędzi szkła- tu każdy ml ma znaczenie :wink:
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

Dziękuje za radę, jeśli chodzi o dolanie wody to wystarczy że ją po prostu doleję czy muszę ją zmieszać z jakimś uzdatniaczem lub odczekać dzień ?
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Uzdatniacza nie trzeba, wody raczej się nie chloruje, zresztą podałeś w testach chlor, więc możesz sprawdzić bezpośrednio w kranówce. Nalej do odkrytego naczynia i zostaw na około 2h, niech złapie trochę temperatury pokojowej i to wystarczy. Na teraz, bo i tak masz do porządku obsadę i potem parametry wody dla zwierząt, które postanowisz zostawić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Adryan700 pisze:MarJan
Zdjęcie akwa wygląda tak >>>> https://www.fotosik.pl/zdjecie/28eaaa3cd16fae63
Swoją drogą pojawia się również krasnorost na korzeniu >>>>https://www.fotosik.pl/zdjecie/f97661ee7effc359 oraz glony pyłkowate i kolonialne, punktowe >>>> https://www.fotosik.pl/zdjecie/bb8a8b2314c1fe9d i https://www.fotosik.pl/zdjecie/822de9eacd34c4dd <<<< cała szyba tylnia jest porośnięta tym glonem. Jak temu zapobiec ? Proszę o radę. Po roślinach można wywnioskować ze zdjęcia, przepraszam że nie opisuje dokładnie jakie to rośliny. Jestem początkującym akwarystą i nie znam się na tym jeszcze za dobrze. CO2 dolewam w płynie raz w tygodniu 15ml, moc światła nie pamiętam ( widać wzrokowo na zdjęciu jak świeci ). Do nawożenia dodatkowo używam Tetra PlantaMin raz w miesiącu oraz Tetra Crypto wprost do korzeni raz w tygodniu (używam do tych, do których uważam że potrzebują czyli za mało bujnie rosną).

Obsada jest następująca:
-16x neon inessa
-2x skalar żaglowiec
-1x skalar diamentowy
-3x bocja wspaniała
-5x brzanka zielona
-5x brzanka sumatrzańska
-2x gurami złote
-3x mieczyki
-5x kirysek panda
-2x zbrojnik lampraci (chyba)
-2x zbrojnik brązowy

To tyle jeśli chodzi o obsadę.

Testy:

pH: 7,2
KH: 7,6
GH: 8
NO2-: 0
NO3-: 25 mg/l
Cl2: 0 mg/l
PO4 (narazie nie posiadam tego testu, niebawem nabęde).


Proszę o pomoc. Pozdrawiam i miłego wieczoru ;).
Akwarium jest masakrycznie przerybione więc nie dziw się, że glony szaleją. Mieszasz gatunki ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach co do wielkości akwarium i parametrów wody. Większość ryb do oddania.

-16x neon inessa - chłodnolubne, woda miękka i kwaśna
-2x skalar żaglowiec - ciepłolubne, woda miękka i kwaśna, minimalna wielkość zbiornika na parę tych ryb to 200l, minimalna wysokość akwarium to 50 cm
-1x skalar diamentowy - - ciepłolubne, woda miękka i kwaśna, minimalna wielkość zbiornika na parę tych ryb to 200l, minimalna wysokość akwarium to 50 cm
-3x bocja wspaniała - rośnie do 35cm, minimalny litraż dla tych ryb to 350l i więcej, ryby wód o odczynie kwaśnym do obojętnego, woda miękka do średniotwardej.
-5x brzanka zielona - mogą być, ryby wód o odczynie kwaśnym do obojętnego, woda miękka do średniotwardej.
-5x brzanka sumatrzańska - gatunek wybitnie stadny, minimum 10 ryb, specyficzne zachowania, proponowane akwarium jednogatunkowe, ryby wód o odczynie kwaśnym do obojętnego, woda miękka do średniotwardej.
-2x gurami złote - minimalny litraż 200l, ryby wód o odczynie kwaśnym do obojętnego, woda miękka do średniotwardej.
-3x mieczyki - ryby wód twardych i zasadowych, ciepłolubne, minimalny litraż 120l
-5x kirysek panda - chłodnolubne, woda miękka i kwaśna, wymagają piasku jako podłoża, w Twoim akwarium nie powinny być trzymane, chyba że zapewnisz im piasek
-2x zbrojnik lampraci (chyba) - dorasta do 50cm, minimalny litraż to 450l
-2x zbrojnik brązowy - jaki gatunek??

Do oddania gurami, skalary, bocje wspaniałe, brzanki sumatrzańskie, neony Innesa (chłodnolubne), mieczyki.

Do momentu oddania ryb podmieniaj co dwa-trzy dni wodę na odstałą (parę godzin, bez uzdatniacza) w ilości około 20%.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

BARA
Dziękuje bardzo pięknie za pomoc :). Lecz zaczynam z akwarystyką, mam 17 lat i nie mam za bardzo funduszy. Mam wiele różnych wydatków i nie mogę wszystkiego przeznaczyć na akwarium. Akwarium mam około miesiąc. Chciałbym zajmować się tym profesjonalnie i robić wszystko tak jak powinno być lecz tak jak wyżej wspomniałem nie mam pieniędzy na to wszystko. A z tym oddaniem ryb, to dostane jakieś pieniądze za to ? Swoją drogą w przyszłości zastanawiam się nad Malawi lub "Czarnymi Wodami".
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, rozumiem, że zaczynasz z akwarystką, ale popełniłeś podstawowy błąd jakim jest zakup ryb bez wcześniejszego zapoznania się z ich wymogami.

Musisz je oddać, bo inaczej niestety zrobisz im krzywdę. Dogadaj się ze sklepami akwarystycznymi w sprawie oddania ryb, daj ogłoszenia na OLX i portale lokalne.

Poczytaj jak najwięcej o podstawach akwarystyki. Zainteresuj się tym, czego potrzebują ryby i rośliny. Zastanów się nad tym, ile możesz poświęcić czasu i pieniędzy dla swojego hobby.

Zapraszam do lektury
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Adryan700 Z tych ryb, które masz możesz zostawić brzanki, dokupić do nich jeszcze 7-8 sztuk (mszystej albo klasycznej sumatrzańskiej) oraz zbrojniki. Resztę oddaj (może ktoś za ryby coś zapłaci). Potem zacznij czytać. Powodzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Adryan700
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2018 10:35
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Adryan700 »

Czy po kilku podmianach 20% co tydzień, kiedyś w końcu muszę użyć uzdatniacza ?
Akwarium 112L - roślinniak. Pozdrawiam :).
ODPOWIEDZ