[60l] akwarium ogólne

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

[60l] akwarium ogólne

Post autor: pimowo »

Witam wszystkich,

Przez przypadek zostałem posiadaczem akwarium-nie mogłem patrzeć jak ktoś zaniedbuje zwierzątka i zabrałem akwarium do siebie (stary właściciel mega zadowolony, że pozbył się "problemu")

Do rzeczy... akwarium zakładam wraz z synami (10 i 12 lat) i jest to nasze pierwsze akwarium-wszystko wskazuje, że nie ostatnie ;)
Na początek wymyliśmy wszystko i zrobiliśmy zakupy.

Co posiadamy?
1. akwarium o wymiarach 57x35x30
2. filtr wewnętrzny 350l/h (nie jest napisane jaki to model lub się starło)
3. grzałka 50W z termostatem
4. podłoże AQUAEL ADVANCED SOIL ORIGINAL 8L
5. rośliny:
- 1x cryptocoryne wendtii tropica
- 1x anubias barteri
- 2x echinodorus bleheri
- 3x pistia rozetkowa
- mech jawajski java moss (nie jestem pewny tej nazwy-mech dostałem gratis do zakupów)
*pomyślałem, że w niedalekiej przyszłości zrobimy filtr akwaponiczny (tyle się naczytałem o tym wszystkim, że głowa mała) Ostatnie dwa tygodnie to nie ma innego tematu w domu jak rybki he he Chłopaki tak się nakręcili, że szok.

Akwarium pracuje 10 dni i pomału trzeba będzie się wybrać do sklepu po nowych mieszkańców.
Czy to co wybraliśmy będzie OK?
3x otosek
5x krewetka red cherry (dzieciaki tróją o krewetki)
5x kirysek panda
10x neon innesa lub danio pręgowane (trudna decyzja)
10x razbora klinowa
1x zbrojnik/glonojad złoty (został w spadku)
1x nieznana rybka (została w spadku)
Obrazek

Zbrojnika i tą nieznaną rybkę dostaliśmy w spadku. Zbrojnik strasznie się chowa po kątach, tak jakby bał się światła. Nie wiem jak długo, ale u poprzedniego właściciela akwarium pracowało bez filtra, bez grzałki i stało w ciemnym koncie. Na dnie był żwir, ale to był jeden, wieki syf + stare zarośnięte nie wiadomo czym plastikowe rośliny :(

Z góry dziękujemy za pomoc.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2018 13:40 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Akwa ma ok 60l i raczej tyle ryb się nie zmieści,krewetki jak najbardziej mogą być,w akwa został ci kardynałek a to ryba która lubi chłodniejszą wodę więc albo dokup jej towarzyszy albo ją oddaj .Aby mieć kiryski na dnie musi być piasek ,i zbrojnik jest raczej za duży do tego akwa.Napisałes obok neonów innesa i danio pręgowanego ,że to trudna decyzja ,ja ci ją ułatwię :D Danio pręgowany potrzebuje akwa o szerokości 80 cm ,poczytaj trochę o wymaganiach gatunków jakie chcesz mieć .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dziękuję za odzew ;)
wojtass9 pisze:krewetki jak najbardziej mogą być
Dzieciaki się ucieszą ;)
wojtass9 pisze:został ci kardynałek a to ryba która lubi chłodniejszą wodę więc albo dokup jej towarzyszy albo ją oddaj
Fajna rybka, ale oddamy ją do sklepu bo po co ją męczyć w za ciepłej wodzie.
Widać, że dość dobrze się u nas czuje bo pływa jak szalona.
wojtass9 pisze:Aby mieć kiryski na dnie musi być piasek
A gdyby im robić "wyspę" z piasku?
wojtass9 pisze:zbrojnik jest raczej za duży do tego akwa.
Czyli też musimy się z nim pożegnać? :(
wojtass9 pisze:Napisałes obok neonów innesa i danio pręgowanego ,że to trudna decyzja ,ja ci ją ułatwię :D Danio pręgowany potrzebuje akwa o szerokości 80 cm ,poczytaj trochę o wymaganiach gatunków jakie chcesz mieć.
Różnie ludzie piszą o danio i wolałem zapytać.

Czyli co dalej?
Zbrojnik złoty i kardynałek chiński do oddania
- "wyspa" z piasku
- 3x otosek
- 5x krewetka red cherry
- 5x kirysek panda
- 10x neon innesa
- 10x razbora klinowa
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Napisałem abyś poczytał o wszystkich rybach jakie chcesz mieć ,zwłaszcza o ich wymaganiach :D Zobacz w jakich temperaturach żyją jakich parametrów wody potrzebują itp.Neony innesa i kiryski + krewetki mogą razem być ale nie może byc tak ,że dla kirysków będzie jakaś plaża ,gdyż one żerują w całym akwa nie sądzę aby siedziały tylko na plaży jak jacyś wczasowicze :D Otoski i razbora to zdaje się juz trochę wyższa temperatura poza tym otosek to ryba stadna i raczej tak ok 6 szt powinno być ale jak pisałem wcześniej poczytaj o tych rybach ,60l to nie jest duże akwa moim zdaniem wciskanie tylu ryb jest bez sensu ,jedna rybka stadna wystarczy czyli np neony innesa ,otoski tez bym odpuścił.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zdecydowanie jeden gatunek ryby pływajacej w grupie, w ogólnej toni zbiornika wystarczy, wiem coś, bo trochę się nażonglowałem już tymi rybami....może w dużym akwarium [60-100l to nie są duże] jeszcze, chociaż mieć do wyboru np. 2 gatunki po 15szt.jest gorsze według mnie jak mieć 1 gatunek 30 czy 40szt....taka ławiczka z pewnością fajniej by się prezentowała, ale oczywiscie rozumiem świeżość hobby i chęć posiadania sporej różnorodności...z tego sie wyrasta z czasem :D

Planujesz niezłe przerybienie, niecałe 2l wody na rybę?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Chodzi o to, że nie chcę nikomu zrobić krzywdy.
Lista rybek wyszła taka po przeglądnięciu wielu forum. Listę podałem jak to widzę, chciałbym na ten temat podyskutować i dojść do złotego środka ;)

Więc kolejna lista:
- 5x otosek
- 5x krewetka red cherry
- 15x razbora klinowa

Żyjątka z listy mają podobne wymagania
1. otosek
- temp. 21 - 26
- pH 5.5-7.5
- woda: miękka - średnio twarda
2. razbora klinowa
- temp. 21-28
- pH 5.0-7.5
- woda: miękka - średnio twarda
3. krewetka red cherry
- temp. 22-27
- pH 6.5-7.5
- woda: miękka - średnio twarda

Dostałem od znajomego paski pH i wyszło mi, że woda ma pH około 6

Obrazek Obrazek

PostWysłany: 06 Sie 2018 13:39 Temat postu: Pisownia Odpowiedz z cytatem Zmień/Usuń ten post Usuń ten post Zobacz IP autoraUsuń bana Przyznaj bana
W mojej mieścinie jest jeden sklep zoologiczny gdzie można kupić żarcie dla psa, kota...
Dziś pojechałem do sąsiedniego miasta i tam mają trochę rybek etc ale nie bardzo mają pojęcie co z czym. Kupiłem test 3w1 firmy DAJANA

Wychodzi mi, że moja woda posiada:
- temp. 25st
- pH 7.2
- KH 0
- GH 0

Proszę nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Masz ogólny obraz zasadności stosowania testów paskowych...wychodzi na to, że z kranu leci destylka :lol:

Miarodajne testy to kropelkowe, najlepiej z internetu kupić jak się nie chce przepłacać- polecane tańsze ma zoolek, inne zazwyczaj są droższe.

Obsada ok.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

MarJan pisze:Masz ogólny obraz zasadności stosowania testów paskowych...wychodzi na to, że z kranu leci destylka
Czyli kolejne pieniążki w błoto :(
MarJan pisze:Obsada ok.
Super, no to już mam coś na początek :)

Tak sobie jeszcze myślę... czy można zrobić tak, że całe aktywne podłoże przesunę na jedną stronę (górka) obsadzę wszystko roślinami i trawą, a na drugą stronę dałbym piasek/żwirek? Po jednej stronie brykały bu sobie krewetki, a po drugiej kiryski.
Chodzi mi o to aby to akwarium było podzielone jakby na pół-las i pustynia.

Dziś będąc w sklepie oglądałem krewetki i powiem szczerze, że fotki w necie dają inne wyobrażenie o stworzonkach przeznaczonych do akwarium he he Krewetki red cherry to pchełki normalnie ;)

Nasze akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Obrazek

*na fotce woda wygląda jakby była mętna, ale w rzeczywistości jest dużo bardziej przejrzysta-mój aparat kłamie :(

Kamienie przytargałem z góry Ślęża w plecaku-było tego 26kg, ale wybraliśmy tylko kilka szt.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, łamiesz Regulamin Akwaforum pisząc posty jeden pod drugim.
Założyłeś temat w nieodpowiednim dziale.

Temat przenoszę do odpowiedniego działu i proszę popraw tytuł temat na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Proszę zapoznaj się dokładnie z Regulaminem Akwaforum.

Do prezentowania akwarium służy dział Galeria. Jeżeli chcesz nam pokazać swój zbiornik i prowadzić o nim dyskusję załóż temat w dziale Galeria zgodnie z Regulaminem Działu.

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA pisze:Kolego, łamiesz Regulamin Akwaforum pisząc posty jeden pod drugim.
Przepraszam, nie miałem zamiaru łamać regulaminu forum.
BARA pisze:Założyłeś temat w nieodpowiednim dziale.
Temat przenoszę do odpowiedniego działu i proszę popraw tytuł temat na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Ten dział wydawał mi się odpowiedni. Przepraszam za śmietnik.
Dziękuję za przeniesienie do odpowiedniego działu.
BARA pisze:Proszę zapoznaj się dokładnie z Regulaminem Akwaforum.
OK

Update
Coś mi się pomyliło z tymi paskami 3in1 TEST
Prawidłowy odczyt to:
- pH 6.4
- KH 3
- GH 14

Dopiero w przyszłym tygodniu będę w większym mieście to zobaczę za testami kropelkowymi.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No dobrze, to się odniosę do obsady.

Akwarium na chwilę obecną jest bardzo świeże i nie zapewnia miejsc odpoczynku i schronienia dla ryb. Brakuje wyższych roślin.

Co do ogółu wyglądu zbiornika tutaj się nie będę wypowiadać.

Mam w swoim 128l akwarium razbory klinowe i są to ryby wymagające przestrzeni do pływania. Twoje akwarium jest dla nich dosłownie na styk, bo długość poniżej 60cm to jest niewiele.

Może jednak zastanów się na zbiornikiem chłodnowodnych i wtedy zarówno kardynałki chińskie jak i otoski oraz krewetki będą miały bardzo dobre warunki?

Na początek 10 sztuk kardynałków i krewetki. Po paru miesiącach dorzucisz otoski.
Dla krewetek przydałby się jakiś mech.

Zbrojnik będzie Ci demolował to akwarium, ponieważ lubi kopać. Dla niego niezbędny jest (!) jakiś korzeń, drewno, z którego będzie mógł pozyskiwać celulozę konieczną do prawidłowego trawienia.
Ryby denne np. kiryski wymagają piasku jako podłoża.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA pisze:Akwarium na chwilę obecną jest bardzo świeże i nie zapewnia miejsc odpoczynku i schronienia dla ryb. Brakuje wyższych roślin.
W planach są też korzenie-znalazłem dwa, ale trochę to za mało i szukam dalej.
Ogólnie mówiąc to akwarium będzie takie puste do przełomu sierpnia/września ponieważ dopiero wtedy planujemy zakup rybek.
BARA pisze:Mam w swoim 128l akwarium razbory klinowe i są to ryby wymagające przestrzeni do pływania. Twoje akwarium jest dla nich dosłownie na styk, bo długość poniżej 60cm to jest niewiele.
Mam miejsce na większe akwarium, miejsce przygotowane z 10 lat temu na zasadzie fajnie byłoby mieć akwarium. Miejsce pod akwarium 120x45 i wysokości 50-60cm. Jeżeli tu wszystko będzie OK to myślę, że większe akwarium na pewno się pojawi :)
BARA pisze:Może jednak zastanów się na zbiornikiem chłodnowodnych i wtedy zarówno kardynałki chińskie jak i otoski oraz krewetki będą miały bardzo dobre warunki?

Na początek 10 sztuk kardynałków i krewetki. Po paru miesiącach dorzucisz otoski.
Dla krewetek przydałby się jakiś mech.
To nie jest zły pomysł, dzięki @BARA za konkretną propozycję :)
BARA pisze:Zbrojnik będzie Ci demolował to akwarium, ponieważ lubi kopać. Dla niego niezbędny jest (!) jakiś korzeń, drewno, z którego będzie mógł pozyskiwać celulozę konieczną do prawidłowego trawienia.
Dla niego szukam nowego domu, ale nikt nie chce go przygarnąć :(

Co tu teraz zrobić... Jakie rośliny dokupić, jaki mech?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z roślin proponuję zakup zwartki Wendtii Brown, ma liście sięgające w górę do 35 cm, ale nie kładące się na powierzchni wody. Mecha jaki dostaniesz. Ja lubię Christmas i taki mam u siebie. Ale może trzymać przecież zwykły jawajski.

Masz już posadzone żabienice w akwarium, więc poczekaj aż podrosną. Szkoda, ze nie kupiłeś od razu dużej rośliny, tylko sadzonki.

Co do korzeni, to nie pchaj ich za wiele. Zbrojniki, w tym otoski, potrzebują drewna do pozyskiwania celulozy, ale jeden korzeń im wystarczy. Ryby trzymane w toni wody muszą mieć przestrzeń do pływania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Mam jeszcze jedno pytanie...
Czy dno mogę obsadzić trawą?

Jeżeli tak to co miałbym kupić dokładnie i ile?
Bardzo mi się podoba gdy trawnik jest gęsty i bardzo drobniutki.

Jeszcze co do obsady...
Jeżeli będzie 10szt. kardynałków to ile ma być krewetek i otosków?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaką trawą? Czym chcesz obsadzić podłoże?
Przypominam że "trawniki" w akwarium jest dosyć ciężko utrzymać w czystości, ograniczają możliwość odmulania.

Otosków możesz wpuścić 6-10 sztuk.
Krewetek na początek kilka - i tak się bardzo szybko namnożą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ