[20l] ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sophis
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2018 11:23

[20l] ogólne

Post autor: sophis »

Hej!

Na wstępie chciałabym tylko uprzedzić, że nie jestem nieświadomym hodowcą wszystkiego i proszę o nie traktowanie mnie w taki sposób. Przejrzałam forum przed napisaniem własnego posta i bardzo przypominacie mi zachowaniem użytkowników forum o innych zwierzętach. Ich rady wzięłam bardzo do serca i do dziś je propaguję, choć wybrałam niego mniej "awanturniczy" sposób.

Nieistotne, do rzeczy.

Przywlokłam sobie do mieszkania akwarium, które stało u rodziców. Wiadomo, rybki fajna sprawa, kiedyś już były u nas w dużo większym akwarium. Problematyczna jest wielkość tego, które zabrałam do siebie - szperam w necie, żeby uświadomić siebie samą, które rybki mogłyby się tam dobrze czuć i dochodzę do wniosku, że raczej bez szans na szaleństwa w tym temacie. : )
Dlatego przychodzę po wskazówki.

Parcia na rybki ogromnego nie mam, więc jeżeli z odpowiedzi wyniknie, że mogę sobie tam wsadzić co najwyżej ślimaki, to po prostu oddam je rodzicom z powrotem. Ale może jest jakaś szansa na cokolwiek interesującego.

Z tego, co zdążyłam się zorientować akwarium to AQUAEL Hexa 20L, czyli w opór małe, jeżeli chodzi o powierzchnię.

Rozważałam następujące opcje:
1. Bojownik, sztuk: 1
2. Małe stado małych rybek (np. gupiki lub neonki).
3. Ostatecznie krewetki - miałam z nimi do czynienia póki co tylko na talerzu, więc będę wdzięczna za każde wskazówki. : ) Boję się przy okazji, że przy akwarium trochę wyższym niż szerszym/dłuższym gdzieś mi te krewetki zginą.

Kolejne pytanie - jakie rośliny w zależności od wyboru lokatorów?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Witaj,
akwarium które ma 20L nie nadaje się na trzymanie żadnych ryb jest zbyt małe, jedynie co mi przychodzi do głowy po za ślimakami to krewetki.

Ja mam Sakura red w 240L i uwierz ale do rzadkości należy moment kiedy ich nie widać :D

A roślinki z krewetkami to pierwsze skojarzenie to mchy, możesz zrobić aranż z oparciem o korzenie i na nich zaszczepić mchy, bardzo ładnie to wygląda.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Gdzieś tu na forum był temat o rybach do małego akwarium.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Ryby hodować w takim małym akwarium się da, przy czym o większe akwarium łatwiej zadbać. W tym to tak ze dwa samce Endlerów.
Pozdrawiam.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:52 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
sophis
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2018 11:23

Post autor: sophis »

AleksanderK pisze:Witaj,
akwarium które ma 20L nie nadaje się na trzymanie żadnych ryb jest zbyt małe, jedynie co mi przychodzi do głowy po za ślimakami to krewetki.

Ja mam Sakura red w 240L i uwierz ale do rzadkości należy moment kiedy ich nie widać :D

A roślinki z krewetkami to pierwsze skojarzenie to mchy, możesz zrobić aranż z oparciem o korzenie i na nich zaszczepić mchy, bardzo ładnie to wygląda.
Dzięki! Cały czas rozważam te krewetki, a wspomniane przez Ciebie cieszą oko na zdjęciach i wydają się interesującym pomysłem. : )
Ile sztuk byś proponował? Czy można trzymać ze sobą kilka odmian (?), czy raczej nie bardzo?
bbxdd pisze:Ryby hodować w takim małym akwarium się da, przy czym o większe akwarium łatwiej zadbać. W tym to tak ze dwa samce Endlerów.
Skromniutko. A pawie oczka chociaż? Są ciekawsze niż Endlery, moim zdaniem.
mirukan pisze:Gdyby porównać ten pomysł z "hodowaniem" ludzi to w pomieszczeniu o kubaturze 8m sześciennych takim 2¤2¤2 m. też ludzi można hodować. :evil:
Właśnie takich komentarzy chciałam uniknąć robiąc wstęp do mojego pytania. Dziękuję, jestem tego świadoma - chomika trzymam na powierzchni 85 cm x 45 cm, choć wszyscy są zdania, że zwariowałam z tymi wymiarami. Jak już pisałam, nie mam parcia na rybki - jeżeli akwarium okaże się nie do użytku dla czegokolwiek, to z niego zrezygnuję i tyle. Także, dziękuję za opinię i wróćmy do tematu. : )
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

sophis pisze:Jak już pisałam, nie mam parcia na rybki - jeżeli akwarium okaże się nie do użytku dla czegokolwiek, to z niego zrezygnuję i tyle.
Jeżeli nie ma parcia na ryby to ja bym nie wymyślał na siłę i zrobiłbym krewetkarium. Krewetki to naprawdę pocieszne żyjątka, fajnie się ogląda ich zachowania.
sophis pisze:Czy można trzymać ze sobą kilka odmian (?), czy raczej nie bardzo?
Kilka gatunków to tak. Niemożna trzymać kilka różnych kolorów jednego gatunku, ponieważ będą się krzyżować i wyjdą kundelki-zwykłe szare krewetki.
sophis pisze:Ile sztuk byś proponował?
Na początek możesz kupić 20szt. i będzie OK.

Zaczynając przygodę z krewetkami, polecam krewetki Neocaridina-zobacz TUTAJ, do wyboru do koloru, ale pamiętaj żeby wybrać tylko jeden kolor.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

pimowo pisze: Kilka gatunków to tak. Niemożna trzymać kilka różnych kolorów jednego gatunku, ponieważ będą się krzyżować i wyjdą kundelki-zwykłe szare krewetki.
Te kundelki to czasami piękne wychodzą. Jeden z moich, mi osobiście bardzo się podoba.
Obrazek
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Trex masz racje, źle się po prostu wyraziłem. Nie można mieć różnych kolorów jednego gatunku gdy chcemy zachować czystość ;)
A kundelki rzeczywiście czasami wychodzą ładniejsze niż "oryginał"
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Pawie oczka bym się bał trzymać w takim akwarium. Poza tymi Endlerami nic więcej. Krewetki będą tu znacznie lepszym rozwiązaniem
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest za małe na jakiekolwiek ryby.

Temat przywoływany:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11338
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Bbxdd ja na twoim miejscu to bałbym się trzymać jakiekolwiek ryby :D Akwarium jest małe ale oczywiście możesz w nim trzymać ryby oprócz krewetek.Jak się wciągniesz to sama będziesz chciała zmienić akwa na większe.Jeżeli chodzi o krewetki to możesz trzymać 2 gatunki ,przy czym musisz pamiętać ,że istnieje wiele odmian kolorystycznych krewetek mimo ,że to ten sam gatunek .Możesz np red cherry i krewetki babaulti z tym ,że jesli chodzi o babaulti musisz dokładnie o nich poczytać bo ludzie sprzedają kundle neocardina jako babaulti.Co do ryb to myślę ,że parka Neoheterandria elegans dałaby sobie u ciebie radę.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA, dziękuję za linka-wlasnie o ten temat mi chodziło ;)
ODPOWIEDZ