[200][DZIENNIK] Projekt DeZeRTeR. Dzień po dniu.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

pimowo pisze:No to jeszcze raz... Skalary naprawdę są piękne.
Widzę, że Kolega jakiś przewrażliwiony.

Staram się czytać. Nawet emotki.


Wracając do tematu... Fajnie rosną, chyba?
Choć dość często ze sobą walczą.
Właściwie dziś żałuje wyboru palet. Ich nie powinno być.
Zupełny laik ze mnie. Potraktowałęm wszystko chyba nie dość poważnie.

Te plamy na czarnych pasach to pasozyty?
Chemia? Czy kąpać w soli?
Mi wydaje się, że są to "ubytki".
Czemu nie krzyczycie?
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Na Luzaku pisze:Choć wyczuwam nutkę ironii
Niema żadnej ironii :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze:Tuczysz je karmą ze zwierząt stałocieplnych...

Tu nie ma z czego "mieć ubawu", to co piszesz jest po prostu przykre. Szkoda ryb.

Radzę zaopatrzeć się w środki na odrobaczanie dyskowców już teraz.
Pisałam o czymś wcześniej...

Sól nie pomoże w niczym i nie rozumiem, skąd pomysł z zastosowaniem soli. Zacznij odrobaczanie ryb na poważnie, bo stracisz obsadę.

NO2 powyżej zera jest niedopuszczalne, powoduje osłabienie ryb, wpływa na ich kondycję i świadczy o złej filtracji biologicznej w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:
BARA pisze:Tuczysz je karmą ze zwierząt stałocieplnych...

Tu nie ma z czego "mieć ubawu", to co piszesz jest po prostu przykre. Szkoda ryb.

Radzę zaopatrzeć się w środki na odrobaczanie dyskowców już teraz.
Pisałam o czymś wcześniej...

Sól nie pomoże w niczym i nie rozumiem, skąd pomysł z zastosowaniem soli. Zacznij odrobaczanie ryb na poważnie, bo stracisz obsadę.

NO2 powyżej zera jest niedopuszczalne, powoduje osłabienie ryb, wpływa na ich kondycję i świadczy o złej filtracji biologicznej w akwarium.
Kąpiele w soli zalecili mi na forum PKMD.
Co do NO2 to dziwi mnie dość bardzo ten odczyt, bo po podmianie (30%) wody się nie zmienił.
W filtrze mam ceramike i zeolit.
Wyciągnąć?
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Cześć.
Nikt nic nie piszę. Nikt nie krzyczy.
Jakoś jak nie w temacie. :(

Co u mnie? Skoro pytacie to odpowiem.
Nie ma i nie było żadnych pasożytów. Jedyna niepokojąca rzecz to woda.
Jej parametry, już sam nie wiem czy odczyty są poprawne.
Paletki, a najbardziej w sumie czerwona cierpiały, nie z powodu pasożytów ale twardej wody GH 7, KH 6, przy czym pH 6,8 bez podawania CO2.
Kolejny problem to dość słąba filtracja. I stąd też pewnie osad ten brązowy z ktorym nie umiem sobie poradzić.
Koniecznie na prędkości muszę dokupić kolejny kubeł.
Póki nie mam filtra ro - a też by się przydał, chcę robić podmiany mieszając kranówkę z demineralizowaną wodą. Czy to dobry pomysł?
By obniżyć twardość G/K, jak i samego pH.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://youtu.be/1vNojQqi3Ps


Pozdrawiam.
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda demi obniży oczywiście twardości, lecz z pH tego nie zrobi, bo sama powinna mieć odczyn neutralny, czyli 7. Natomiast jeśli dozujesz CO2 [nie lejesz carbo, tylko gazujesz], to przy jeszcze niższych twardościach niż jakie już masz obecnie zakwaszanie może być niepotrzebne. Jeśli nie dozujesz gazu, to zakwaszaj aquacidem na przykład, wiele nie będzie trzeba.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

MarJan pisze:Woda demi obniży oczywiście twardości, lecz z pH tego nie zrobi, bo sama powinna mieć odczyn neutralny, czyli 7. Natomiast jeśli dozujesz CO2 [nie lejesz carbo, tylko gazujesz], to przy jeszcze niższych twardościach niż jakie już masz obecnie zakwaszanie może być niepotrzebne. Jeśli nie dozujesz gazu, to zakwaszaj aquacidem na przykład, wiele nie będzie trzeba.
Ale czy bez dozowania do słupa wody CO2 takie pomiary mogą być prawdziwe?

GH 7
KH 6
pH 6,8

Twardosć G i K wskazują na dość twardą wodę, pH natomiast jest poniżej poziomu 7.
Zupełnie się nie znam na tym. Zaczerpnąłem rad na forum dedykowanym dyskowcom, tam wskazali mi by obniżyć jak najmocniej GH i KH (znaczy zbliżyć do zera).
No i tu bym potrzebował filtr ro i wtedy bym mógł sobie wyregulować twardość na interesujący mnie poziom.

Poradziłem sobie z podniesionym NO2, dziś jest niewykrywalny.
Też problem z kiepską filtracją. Koniecznie muszę dorzucic kolejny kubeł.

Do pokrywy dorzuciłęm również świetlókę led RGB, 120pkt swietlnych no ale... to nie był dobry wybór. Swieci słabo, ale jako dodatek do dwóch t5 może być.
Wieczorem jak wyłączam główne oswietlenie robi fajny klimacik w akwa.
Jednak jak na moje oko nie jest warta tych 150pln.
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pH 6,8 jest bliskie odczynowi obojętnemu, nie wiem jak dla paletek, ale w ogólnym przyjętym myśleniu Twoja woda nie jest twarda.
Wahania pH są normalne, odczyn powinien wyglądać inaczej rano przed południem i np. wieczorem- wynik pracy roślin. Nawet nie dozując CO2 ono w naturalny sposób występuje- wszystko co żyje oddycha oddając ten gaz. Może w akwarium też masz coś, co delikatnie zakwasza wodę?
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

MarJan pisze:pH 6,8 jest bliskie odczynowi obojętnemu, nie wiem jak dla paletek, ale w ogólnym przyjętym myśleniu Twoja woda nie jest twarda.
Wahania pH są normalne, odczyn powinien wyglądać inaczej rano przed południem i np. wieczorem- wynik pracy roślin. Nawet nie dozując CO2 ono w naturalny sposób występuje- wszystko co żyje oddycha oddając ten gaz. Może w akwarium też masz coś, co delikatnie zakwasza wodę?
Nie zrozumiałeś chyba mojej wypowiedzi.

Przy pH 6,8 twardość ogólna jak i węglanowa nie powinny być niższe niż u mnie? Nie podaje CO2, nie podaje zadnych nawozów.

Co do występowania CO2 w przyrodzie - tu w wodzie doskonale zdaje sobie sprawę. ;)
Nawet po odczytach KH i pH udało mi się na podstawie tabeli odczytac poziom CO2 w słupie wody, i tu wszystko niby w normie.

I tu zaś problem - pocieszające bardzo jest stwierdzenie - "Twoja woda nie jest twarda", gdzie na forum "obok" czytam - "Twoja woda to prawie beton" - w odniesieniu do wartosci KH i GH. (w zamyśle dla paletek)
I tam, też zaznaczone było, że najprawdopodobniej odczyty mam błędne:
poziom KH i GH wskazuje wode "beton", pH natomiast już co innego.

Nie wiem na ile można ufać tym paskom JBL. Pisaliscie mi o kroplach zooltek, jednak na te chwile muszę zainwestować w dwa filtry i nie wiem jak to bedzie z kroplami do pomiarów.

Póki co kolejną podmianę zrobię z wodą demi.
Chcę podmienić ok 25-30% wody. 1:1 z wodą kranową. 15 litrów demi na 15 litrów kranowej.

Jeszcze jedno pytanie, znalazłem dwa filtry w przedziale cenowym na jaki mogę sobie pozwolić.
Możecie zerknąć i podpowiedzieć mi który?

https://allegro.pl/ikola-350-filtr-zewn ... 03769.html

https://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-ncf ... 91937.html


Dziękuje!
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do kubełka to ja mam ikola 400max na 270l brutto filtr działa dobrze i cicho jedyna wada to krótkie węze
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pH i twardości to dwie odrębne rzeczy i ściśle od siebie nie zależą [w pewnym stopniu], znaczy zakresy twardości mogą się różnić od wody miękkiej do twardej przy tym samym odczynie...
Jeśli chodzi o Twoją twardość to nie patrzyłem pod kątem "pod palety", tylko ogólnie przyjęte wartości.
Obrazek
Reasumując Twoje pH i twardość po prostu nie są czymś dziwnym i często w naturze z takimi wartościami zapewne można się spotkać.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Czyli z załączonej tabeli wychodzi na to, że woda jak najbardziej miękka.
Bo jeżeli dobrze rozumiem odczyt GH pokazywany jest w stopniach dh?
Jest to dla mnie czarna magia. Wybaczcie za "głupkowate" pytania.

andypl33 pisze:Co do kubełka to ja mam ikola 400max na 270l brutto filtr działa dobrze i cicho jedyna wada to krótkie węze
Też jakoś bardziej przemawia do mnie IKOLA.
Zobaczę co z tego wyjdzie.
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

A ja się trochę pogubiłem.
Pytasz czy masz wodę twardą czy odpowiednią dla dyskowców bo to trochę różnica.

Na szybko znalazłem info w internecie o parametry wody więc po za GH musiałbyś zakwasić wodę i obniżyć KH więc pewnie informacja że Twoja woda to beton to tylko w odniesieniu do dyskowców.

Na skorygowanie wody to chyba najlepiej by było użycie RO i korygować to jakimś mineralizatorem co nie podnosi KH, Vimi chyba nie podnosi albo podnosi o bardzo malutkie wartości.

Tak na szybko próbuję coś wymyślić, chociaż z tego co się dowiedziałem to Dyskowce to delikatne ryby i z nimi chyba trzeba się obchodzić jak z jajkiem :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dokładnie tak wynika...nie mogę mówić za kogoś, ale być może jak ktoś określił Twoją wodę jako beton, to nie miał na myśli ogólnego zrozumienia klasyfikacji twardości, tylko że "beton pod palety", czyli pod konkretny gatunek, chociaż szukając w necie można stwierdzić, że jeszcze mieścisz się w zakresie wymagań...znalazłem takie wymogi:
pH 6~6,8
GH 3~7°dGH

Ogólnie z reguły KH jest składnikiem GH i twardość KH o ile mi wiadomo jest ważna, jeśli chcesz rozmnażać ryby, przy "trzymaniu" ryb nie odgrywa większej roli, tu GH jest najistotniejsze.
Prawdopodobnie osobiście dążyłbym do GH5 i pH ~6.5...oczywiście mieszając z RO i zakwaszając.

W odstępstwie dla ciekawostki podam coś o żywieniu:
https://krytykaakwarystyczna.wordpress. ... w-naturze/
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

AleksanderK pisze:A ja się trochę pogubiłem.
Pytasz czy masz wodę twardą czy odpowiednią dla dyskowców bo to trochę różnica.
Nie sprecyzowałem - chodzi mi o wodę do dyskowców, ale też w zbiorniku są skalary.
Stwierdzenie "beton" z całą pewnością odnosiło się do kiepskiej formy paletek, dokładniej o parametry pod nie.

Tak, rozważam zakup filtra RO, jednak na tę chwilę ważniejsza jest dla mnie filtracja samego zbiornika, czyli zakup kolejnego kubła, potem pomyśle nad RO.
Będę sobie radził wodą demineralizowaną póki co.

Bo faktycznie woda, jej jakość - co zaobserwowałem, ma dla palet duże znaczenie.


Jak pewnie wcześniej zauważyliście miałem również podniesiony poziom NO2, co również miało wpływ na zachowanie palet - i tylko palet. Właściwie dwóch z trzech.
Zrobiłem większą podmianę, wyczyściłęm filtr, zasypałęm go węglem.
Do słupa wody podałem 1/4 zalecanej dawki soli niebieskiej.
NO2 niewykrywalne. Paletki, szczególnie czerwona zaczełą pobierać pokarm razem z innymi rybami.
Wszystkie zaczeły chętnie pływać. No zaczeły żyć.
Dlatego chce iść "krok" dalej i postarać się obniżyć GH, KH jak i samo pH -->6.6 --> 6.4.
Z pH problemu nie będzie, bo dość mocno rozważam start nawożenia, ze względu na słąby przyrost roslin.
Więc kiedy zacznę podawać CO2 pH spadnie.



PS A ten brązowy syf? Słaba filtracja?

EDIT:
MarJann, kurdę sprzedawca jak podał mi parametry w jakich trzymał te młode paletki to ... U Niego wartości GH i KH były dużo wyższe niż moje.
I również czytałęm o wodzie pod dyskowce - moja mieściłą się w skali. A jednak, póki nie dotkniesz... Pewnie wiele paletek żyje i ma się dobrze w takich warunkach a i gorszych nawet. Tutaj "pieprze" u czerwonej wg. ludzi trzymających paletki bardziej "profesjonalnie", są efektem kiepskiej jakości/twardości wody.
Jesli moge cos zrobic by było lepiej to czemu nie.
Zawsze lepiej żałować, że się coś zrobiło..
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
ODPOWIEDZ