[84] Krewetkowe

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

[84] Krewetkowe

Post autor: majkel »

Przyszła pora na urządzanie nowego akwarium. Docelowo zamieszkają tam krewetki. Na jakiś czas ryby, bo muszę zrestartować stare akwarium. Znudził mi się obecny wystrój, a co gorsze szafka zaczęła się pochylać do przodu. Normalnie strach cokolwiek zrobić przy akwarium.

Akwarium miało być proste, tanie i naturalne. Z początku myślałem, że wsypię piach, dam jakiś kawałek korzenia. Do tego trochę chwastów i mech ze starego akwarium i nie będę się przejmował jak to wygląda.
Zmieniłem zdanie w trakcie przygotowań. Jednak ma być ładnie, ale nadal nie za drogo.
Przy okazji będzie parę eksperymentów. Po pierwsze węgiel aktywny pod podłożem. Po drugie - piasek jako podłoże. Boję się trochę piasku, ale Bara mnie przekonała, na tyle, że spróbuję. Chcę też użyć gałęzatki jako czegoś na kształt trawnika. Nie na całym akwarium, tylko miejscowo na kamieniach i w szczelinach między nimi. Nie planuję trawnika, chociaż bym chciał, ale nie będzie CO2, a oświetlenie pozostaje standardowe kupione z pokrywą. Przy wysokości 40cm, ciężko było by wystarczająco doświetlić trawnik.

Na etapie urządzania wygląda to tak:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/97822f5b33481ddc
Obrazek

Konstruktywna krytyka i porady mile widziane. :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co węgiel aktywny pod podłożem? W jakim celu? Nie będziesz sadzić roślin korzeniowych?

Czy planujesz mchy, które dla krewetek są bardzo przydatne?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Węgiel podobno się przydaje, zapobiega gniciu korzeni roślin i jest podłożem dla bakterii. Na starcie pomaga też usunąć zanieczyszczenia przywleczone ze sprzętem, podłożem i korzeniami. Nie wiem ile w tym prawdy, to eksperyment przed restartem głównego akwarium. Wolę sprawdzić to teraz, niż potem żałować.

Mchy oczywiście będą. Rośliny korzeniowe, też, ale nie za dużo. Kilka kryptokoryn na tyle. Może mały anubias gdzieś na korzeniu. Mam ich dużo, więc pewnie wykorzystam. Ale to się zobaczy, bo koncepcja zmienia się dynamicznie. :)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Co do węgla w podłożu. Fakt, że jest dobrym miejscem dla rozwoju bakterii, fakt, że potrafi usunąć cześć zanieczyszczeń. Sam właśnie testuje odrobinę węgla pomiędzy ziemia a bazaltem. Póki co, rewolucyjnych wniosków brak. Nie licząc tego, że do bazaltu już nigdy nie podejdę chyba. :roll:
Powodzenia.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Jeszcze ne gotowe, jeszcze troszeczkę. :)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/efc97bbef636d422
Obrazek

Jako filtracja będzie jednak kaskada. JBL Cristal Profi i100, okazał się większy niż mi się wydawało. Będzie do kolejnego akwarium, albo jako dodatkowa filtracja w moich 140.

Muszę pomyśleć nad zamaskowaniem wlotu kaskady, ale to nic pilnego. Zastanawiam się nad tłem. Lubię, czarne, ale tym razem chyba będzie białe. Na czarnym rury od filtra i grzałka, będą mniej widoczne, ale białe jakoś mi bardziej pasuje.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Aktualizacja.

- Nie lubię piachu, zwłaszcza białego. :evil:
- będzie trawnik
- będzie CO2
- będzie mocniejsze oświetlenie
Właściwie to powyższe już są, ale wygląda to strasznie, więc zdjęcia dam, jak trawnik trochę przykryje dno. :lol:

Będzie filtr zewnętrzny, kaskada to jednak nie to. Znalazłem fajny malutki, ale muszę przystopować z wydatkami, bo równolegle gromadzę sprzęt na odnowę 140, a tam już musi być wszystko jak trzeba. :)
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Kolejna aktualizacja.

Wpuściłem ryby i krewetki. Muszą się tam pomęczyć na czas restartu większego akwarium. Zbrojniki lubią piach. Im bardziej zbrojniki lubią piach, tym bardziej ja nie lubię... Cały przekopały w pół dnia. Pod piachem były kulki gt, na piachu kamienie z przyklejoną gałęzatką. Teraz kamienie są pod piachem, a kulki wszędzie. Co zajrzę do akwarium, to wygląda inaczej, góry, doły, rośliny pływają. Wspominałem, że nie lubię piachu? W restartowanym 140, nie będzie piachu, z zemsty na zbrojnikach będzie beton wióry z tokarki i tłuczone szkło. :twisted:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbrojniki lubią kopać, szczególnie jeżeli nie mają sporej ilości kryjówek pomiędzy korzeniami i w łupinach kokosów. Taka jest ich natura, że kopią jamy dla ukrycia się.

Zapewnij im to, czego potrzebują, a wszystko będzie ok. W akwarium korzeń jest, ale skorup i grot brak.
majkel pisze:W restartowanym 140, nie będzie piachu, z zemsty na zbrojnikach będzie beton wióry z tokarki i tłuczone szkło. :twisted:
Dzięki za tę uwagę, nieźle się uśmiałam!. :D
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA pisze:
majkel pisze:W restartowanym 140, nie będzie piachu, z zemsty na zbrojnikach będzie beton wióry z tokarki i tłuczone szkło. :twisted:
Dzięki za tę uwagę, nieźle się uśmiałam!. :D
Gorzej jak mówi poważnie :shock:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Z betonem wiórami i szkłem oczywiście żartuję. Podłożem nie będzie jednak piasek. Będzie aktywne podłoże. Może wydzielę jakąś małą plażę, bo zostało mi trochę piasku, jak uda mi się wygrodzić kawałek, tak żeby się nie mieszały.
Na razie opróżniam 140 i już mam dość. Mieszkanie wygląda jak w czasie remontu z pracami budowlanymi, a to tylko nie wielkie akwarium... Część starego podłoża (JBL Manado, ziemia i trochę grubego piasku) użyłem jako ziemi dla roślin doniczkowych. Ciekawe jak się sprawdzi. :)
Wszystko do nowego wystroju już jest, łącznie z nową szafką. Przekonałem się też, że złapanie zbrojników i bocji, będzie się wiązało z całkowitą demolką 84. Chyba że jakiś podstęp zastosuje. Może jakaś pułapka...
ODPOWIEDZ