Dobór osprzętu do akwarium (filtr, grzałka, oświetlenie)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Dobór osprzętu do akwarium (filtr, grzałka, oświetlenie)

Post autor: gienq »

Hej, dzień dobry. Jestem tu nowy.

Zaciekawił mnie temat akwariów i chciałbym sprawić sobie takie nowe hobby. Co ważne, nie chcę skrzywdzić zwierząt nieodpowiednimi warunkami spowodowanymi źle dobranym sprzętem, więc będę kupował sobie po kolei kolejne elementy i gdy wszystko będzie gotowe, uruchomię wszystko. Nie może to być najgorszy, problematyczny lub wręcz zabójczy dla zwierząt sprzęt. Po prostu jeśli np. filtr będzie drogi ale warty swoich pieniędzy, to go kupię - a resztę dokupię w następnym miesiącu. Mam czas.

Na razie nie mam żadnego sprzętu, ale wiem gdzie będzie stało akwarium i gdzie będzie przechowywany sprzęt i akcesoria.

I tak na przykład filtr powinien być zewnętrzny i cichy, ponieważ śpię w tym pomieszczeniu. Schowam go do szafki i zrobię otwory na kable oraz przewody.

Bardzo podoba mi się ten zestaw:
https://www.akwarystyczny24.pl/aquael-g ... -7348.html
i mam pytanie czy to oświetlenie będzie wystarczające do sensownie (!) urządzonego akwarium? Nie ma problemów z montażem filtra, grzałki, termometru itp.?

Jeśli ten zestaw jest w porządku, to jaki polecacie filtr, grzałkę lub inne dodatkowe urządzenia?

Ten filtr ma niezłe oceny i cena dość niska:
https://www.akwarystyczny24.pl/controll ... 070&page=3

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Cześć,

Filtr JBL ja mam taką serię tylko większy model, bardzo cicho pracuje, możliwość regulacji no i spora pojemność na media, bardzo polecana jest firma Eheim.

Z tańszych modeli wiele osób poleca HW-302, na taką pojemność jaką planujesz powinien wystarczyć.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dla odmiany jestem z JBL średni zadowolony albo wręcz umiarkowanie zdegustowany. Mam kilka zbiorników i ten z JBL jest najgłośniejszy .
Wynika z tego wniosek ze wybierając jakiś model niczego nie masz zagwarantowane . Zależy to od modelu albo to co nie przeszkadza Aleksandowi przeszkadza Goldiemu

Mam w tej chwili pracujące 3szt HW302 i sa cichsze ale z pewnym zastrzeżeniem . Najcicszy jest ten najstarszy - można do niego ucho przyłożyć słowem rewelacja lecz ostani jaki kupiłem musiałm reklamować bo okazał sie wyraźnie głośniejszy od pozostałych . Nadal mam wrażenie że jest TROCHE głosniejszy lecz i tak JBL zagłusza wszystkie inne razem wzięte .
Tyle moich porównań on line .

Zestaw faktycznie dość przyjemny lecz jako zasadę nalezy przyjąc że oświetlenia w gotowych zestawach jest dobrane do absolutnego minimum finkcjonalnego.
Sądze że jakieś najmniej wymagające rosliny dadzą radę jednak sugerowałbym od razu zaplanować dokupienie (albo przynajmniej przygotowanie sie na zakup) dodakowego oświetlenia .

Jak będziesz wszystko kompletował to warto rozważyć zastosowanie grzałki przepływoej . Moim typem jest HT300 (nie wem czy dostępny będzie model HT200)
Zwłaszcza jeśli zdecydujesz si ena filtr HW302 grzałka HT cos tam będzie jego dopełnieniem ( ta sama firma)
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Tylko pytanie, czy w tej pokrywie mogę wymienić oświetlenie na mocniejsze (świetlówki większej mocy), czy to jest nierozbieralne i nic się nie da zmienić. :roll:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Z filtrów jakie miałem Tetra 800EX była cicha, a Eheim 2075 jest praktyczne bezgłośny. Z początku trochę hałasował, ale szybko się "dotarł". Teraz działa pół metra od mojej głowy jak śpię i słyszę tylko leciutki szum.

W chyba każdej pokrywie da się zmodyfikować oświetlenie. Ale jeśli nie planujesz wymagających roślin, trawnika, to co jest powinno wystarczyć. Chyba nawet widzę tam uchwyt na jeszcze jedną świetlówkę...

Wystarczyło poszukać, są dwa dodatkowe uchwyty.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

Nie to że zniechęcam ale radzę jeszcze 5 razy przemyśleć czy chcesz właśnie TO hobby, pół roku temu wpadłem na ten sam pomysł... obecnie wyprzedałem (czasem rozdałem) ryby i rośliny a samo akwarium również szuka kupca... ale po kolei
również miałem akwarium w pokoju w którym śpie, filtr mimo że cichy w absolutnej ciszy i tak był słyszalny
jeśli sądzisz że akwarystyka to ładny obrazek na który popatrzysz wieczorem jesteś w błędzie, akwarystyka to ciągła praca, obowiązek i wodna bomba zegarowa którą trzeba rozbrajać, słabo rosnące rośliny, glony, temperatura, parametry wody, odmulanie, podmiany wody, i wiele innych, nie jest tak że postarasz się przy zakładaniu i dalej jakoś pójdzie, o nie
akwarystyka to drogie hobby, nie jest tak że wydasz trochę przy zakładaniu i dalej będzie spoko, nie będzie, okaże się że zapomniałeś o 20 rzeczach, musisz je dokupić, np urodzą się małe rybki i przydałby się kotnik i pokarm dla nich, jakaś ryba zachoruje i przydałby się zbiornik kwarantannowy, lekarstwo, przydałoby się inne oświetlenie itd itd, przy dużym akwarium wzrastają rachunki, itd, itd
nie zniechęcam, ale jak to jest tylko jakiś chwilowy pomysł lub jesteś mocno zajętym człowiekiem to radze się za to nie brać, chyba że masz szczery zapał to polecam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kalarcz pisze:Nie to że zniechęcam ale radzę jeszcze 5 razy przemyśleć czy chcesz właśnie TO hobby, pół roku temu wpadłem na ten sam pomysł... obecnie wyprzedałem (czasem rozdałem) ryby i rośliny a samo akwarium również szuka kupca... ale po kolei
również miałem akwarium w pokoju w którym śpie, filtr mimo że cichy w absolutnej ciszy i tak był słyszalny
jeśli sądzisz że akwarystyka to ładny obrazek na który popatrzysz wieczorem jesteś w błędzie, akwarystyka to ciągła praca, obowiązek i wodna bomba zegarowa którą trzeba rozbrajać, słabo rosnące rośliny, glony, temperatura, parametry wody, odmulanie, podmiany wody, i wiele innych, nie jest tak że postarasz się przy zakładaniu i dalej jakoś pójdzie, o nie
akwarystyka to drogie hobby, nie jest tak że wydasz trochę przy zakładaniu i dalej będzie spoko, nie będzie, okaże się że zapomniałeś o 20 rzeczach, musisz je dokupić, np urodzą się małe rybki i przydałby się kotnik i pokarm dla nich, jakaś ryba zachoruje i przydałby się zbiornik kwarantannowy, lekarstwo, przydałoby się inne oświetlenie itd itd, przy dużym akwarium wzrastają rachunki, itd, itd
nie zniechęcam, ale jak to jest tylko jakiś chwilowy pomysł lub jesteś mocno zajętym człowiekiem to radze się za to nie brać, chyba że masz szczery zapał to polecam
Robisz kompletny OT w temacie. Proszę załóż osobny temat w odpowiednim dziale i tam pisz takie rzeczy.

Nie zgadzam się z Tobą w ani jednej kwestii, ale nie będę się tutaj rozpisywać.

Proszę o nie kontynuowanie tej dyskusji w tym temacie. Posty będę usuwać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

BARA pisze:
Nie zgadzam się z Tobą w ani jednej kwestii, ale nie będę się tutaj rozpisywać.

Proszę o nie kontynuowanie tej dyskusji w tym temacie. Posty będę usuwać.
+ dla Basi [zapraszam do mojego tematu w galerii- spore wydatki na start, a obecnie piękny "obrazek" na co dzień przy spuszczeniu wiaderka wody raz w tygodniu i wlaniu nowej porcji wody, wszelkie obecne wydatki to tylko moje "widzimisię", które w ogóle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika nie jest]

Co do filtrów- jeszcze możesz spojrzeć na fluvala, eheim to taki "mercedes" wśród filtrów, jbl ma zarówno dobre jak i złe opinie, Sunsun [HW-302] to pomysł, aby zaoszczędzić i mieć coś niezłego- z tym, że można trafić czasem źle...inne firmy wcale nie muszą być gorsze- generalnie nówka sztuka filtr może być słyszalny, nawet z jakąś matą tłumiącą i być zamknięty w szafce...z czasem i tak zrobi się cichszy. Szafkę też można wytłumić, choćby gąbką i zadbać o to, aby nie było drgań przenoszonych na pokrywę, to często właśnie pokrywa hałasuje, bo przenosi drgania.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

MarJan pisze:
Co do filtrów- jeszcze możesz spojrzeć na fluvala, eheim to taki "mercedes" wśród filtrów...
No jako, że mam tego "mercedesa" to wspomnę, że ma swoje wady. Ciężko wystartować z "suchymi" wężami jak się nie wie jak. Jak się wie, też różnie bywa. Drogi, niby dobry, ale 3 razy droższy niż Tetra, a na pewno nie 3 razy lepszy. Właśnie kończę restart akwarium i chwile mi zajęło uruchomienie eheima. Mam go od dawna, ale jak węże nie były wyjmowane z akwarium, to start po czyszczeniu nie jest żadnym problemem. Trochę o tym zapomniałem... ;P

No a jeśli eheim to mercedes, to fluvala nie potrafię porównać do niczego. :) Od w miarę tanich kubełków dla wszystkich (no odrobinę tańszych od eheima), do takiego G6...
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

kalarcz pisze:Nie to że zniechęcam ale radzę jeszcze 5 razy przemyśleć czy chcesz właśnie TO hobby, pół roku temu wpadłem na ten sam pomysł... obecnie wyprzedałem (czasem rozdałem) ryby i rośliny a samo akwarium również szuka kupca... ale po kolei
również miałem akwarium w pokoju w którym śpie, filtr mimo że cichy w absolutnej ciszy i tak był słyszalny
Obawiałem się takiej wypowiedzi i jeśli zamiast porad i sugestii mam czytać, jak bardzo źle robię, nie nadaję się do tego i w ogóle powinienem zająć się czymś innym, to proszę o zamknięcie tematu. Więcej głosu po prostu nie ma sensu zabierać.

Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

olej trola...to forum akwarystyczne i raczej żaden hobbysta nie będzie Cię namawiał na rezygnację z tego zamiłowania :wink:
Masz już trochę odpowiedzi, podsumujmy:
-zestaw jest ok;
-światło, czy wystarczające zależy od przyszłych roślin lub ich braku- nie wiemy jakie akwarium wpadnie Ci w oko- kwestia do przemyślenia jeszcze;
-grzałka- przepływowa to fajna opcja i wygodna, woda z filtra wypływa i jest grzana- czego chcieć więcej, ale zwykłe tradycyjne też spełniają swoją rolę, można jedną mocniejszą lub dwie słabsze i też jest ok;
-filtr- jaką firmę weźmiesz zależy tylko od Twoich preferencji, natomiast należy pamiętać, że lepiej mieć za silny jak za słaby, każdy filtr ma regulację przepływu, którą można zmniejszać, a różne typy akwariów mają różne zapotrzebowanie na filtrację- im więcej roślin tym filtr może być słabszy [one pomagają w oczyszczaniu wody biologicznie]....czyli mając zbiornik 150l nie kupuje się filtra do 100-150l akwarium, tylko taki 150-250l na przykład...

Inne koszta oczywiście będą, ale to hobby charakteryzuje się tym, że lepiej się nie spieszyć i tak jak wspomniałeś- skoro nie w tym miesiącu to po przyszłej wypłacie :wink: Również można i przyoszczędzić na wydatkach- kupić rośliny z olx a nie ze sklepu [nawet na forum użytkownicy oferują za koszt samej wysyłki pocztą], piasek nie w akwarystycznym tylko z atestem z castoramy [taki do piaskownic dla dzieci],zamiast substratu dla roślin wystarczy zwykła ziemia kwiatowa bez nawozu czy nakopać z ogródka, nie słuchać sprzedawcy w zoologu i nie kupować absolutnie żadnej chemii, własnoręcznie można pozyskiwać i preparować korzenie, to samo dotyczy kamieni...
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Rozumiem, ale jednak nie czuję się po tym na siłach. Jak ktoś chętny dostanie linijką po łapkach to przestanie być zaangażowany i cała chęć przeminie.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

co do filtrów to mogę polecić tetrę,ja mam ex800 plus w 54l i jest oki.filtra w ogóle nie słychać.jedyne co zauważyłem to to iż jak się da więcej włókniny(oryginalny wkład+wata filtracyjna) niż 2 sztuki to szybciej przepływ spada.
grzałka jbl protemp z termostatem do 0.5*
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

gienq pisze:Rozumiem, ale jednak nie czuję się po tym na siłach. Jak ktoś chętny dostanie linijką po łapkach to przestanie być zaangażowany i cała chęć przeminie.
Jak jeden post Cię wystraszył, to może faktycznie to nie dla Ciebie. Ale zapewniam, że był bardzo mocno przesadzony. Wielu tych problemów da się uniknąć, z wieloma można sobie dość łatwo poradzić. Przy odrobinie sprytu, obsługa akwarium nie zajmuje dużo czasu. U mnie np. podmiana wody zajmuje 15 minut. Raz w tygodniu. Co 2-3 tygodnie przycinka roślin, więc z 15-20 minut więcej. Czyszczenie filtra zewnętrznego, raz na pół roku, też nie zajmuje dużo czasu. Kotnik, problem z młodymi rybkami... problemu nie ma. Wystarczy wybrać gatunki, które nie mnożą się jak króliki (żyworódki). A nawet jeśli, to żadne kotniki nie są potrzebne. Koszty też nie są takie duże, nie musisz się decydować na drogi sprzęt, a oświetlenie led dla mało wymagających roślin, pobiera nie wiele prądu. Ułamek tego co np lodówka, z której przecież nie zrezygnujesz.
Dużo pracy i koszty są przy zakładaniu akwarium, ale to sama przyjemność. :D

Jeszcze sprawa głośności filtra. Jestem typem, któremu w nocy przeszkadza cykanie zegarka, a filtry, proponowane nie tylko przeze mnie tetra 800ex i eheim, pół metra ode mnie, zupełnie mi nie przeszkadzają.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

gieneq
nie miałem zamiaru "lać linijką po łapach" wspomniałeś że wpadłeś na pomysł takiego hobby, czyli zakładam że spontaniczny pomysł niepodparty doświadczeniem czy lekturą, napisałeś również że chcesz kupować "na raty" więc zakładam że wydatki nie są dla Ciebie prostą sprawą, stąd mój post, dość pesymistyczny ale... czy całkowicie oderwany od rzeczywistości? ... wystarczy że poczytasz forum w różnych działach a przekonasz się z jakimi problemami stykają się tu akwaryści, a zapewniam Cię że rozwiązanie tych problemów najczęściej wiąże się z wydatkami
W każdym razie nie chciałem Cię zniechęcać, choć przyznam tak jak Majkel że jeśli jeden post Cię podłamuje to jednak zapał chyba masz niewielki
MarJan
uważałem Cię za rozsądnego użytkownika ale widzę że się pomyliłem
Bara
może zajmij się raczej usuwaniem swoich wypowiedzi w temacie o żółwiu bo jeszcze nie daj Boże ktoś się zastosuje do Twoich wskazówek, a następnie zajmij się swoją niedostateczną edukacją, bo chciałaś swoimi radami uśmiercić mu żółwia
do autora
edukuj się, filtr prawdopodobnie doradzą Ci taki który nie będzie Ci przeszkadzał, co do obsługi akwarium, za pewnik uznaj, włączanie i wyłączanie oświetlenia rano i wieczorem (można zautomatyzować ale koszty), karmienie ryb przynajmniej dwa razy dziennie (można zautomatyzować ale koszty), podmiana wody wraz z odmulaniem raz w tygodniu, głębsze odmulanie raz w miesiącu, czyszczenie szyb od środka w zależności od potrzeb, mniejsze lub większe problem raz na 2 miesiące, rachunki za media w wysokości 20-50 zł miesięcznie w zależności od wielkości akwarium i zastosowanego sprzętu, inne wydatki myślę 10-40 zł miesięcznie
także wybór należy do Ciebie
Zablokowany