oświetlenie do 25l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dave90drums
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2018 9:30
Lokalizacja: Puck

Wymiana oświetlenia

Post autor: Dave90drums »

Witam

Jestem tu świeży i potrzebuje pomocy.

Posiadam 25 l akwarium aquael (40x20x20)

Chciał bym wymienić oświetlenie i zamontować w pokrywie tuby.

czy możecie polecić jakieś sprawdzone uchwyty/oprawki do świetlówek, a także żarówki ledowe wspomagające rozwój roślinności?

W zbiorniczku żyje sześć Rasborek klinowek, sześć Brzanek Wysmuklych i mały glonojad.
za pomoc będę wdzieczny
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przede wszystkim zacznij od oddania ryb, masz dla nich za małe akwarium. Nie żartuję. Zapoznaj się z wymaganiami gatunków ryb, jakie trzymasz.

A jeżeli chodzi o oświetlenie, to pytasz o tuby czy żarówki? Jakie masz mocowania? Co jest nad akwarium?

Do pokrywy możesz zamontować normalną świetlówkę LED lub T5 o barwie światła 6500K i mocy ok. 10 lub 15W
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Dave90drums
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2018 9:30
Lokalizacja: Puck

Post autor: Dave90drums »

Co do mocowania to jest na standardową żarówkę z małym gwintem ale chcę tam zamontować fiolke/świetlówke/tubę. Jak zwał tak zwał. dlatego pytam o mocowania/oprawki które zajmują jak najmniej miejsca. z mocowaniem poradzę sobie jak mniejsza o to w jaki sposób. do tych mocowań potrzebuje żarówkę najlepiej led. tak jak pisałem wcześniej-taką, która wspomoże rozwój roślin.
Jeśli chodzi o kwestię wielkości akwarium to może lepiej nie będę komentował bo się już na kilku forach naczytał tych wywodów akwarystycznych i jedni akwaryści najeżdżają na drugich co jest dobre A co złe. Wiadomo, że im większy zbiornik tym bliżej do naturalnych warunków, a konsensus suma sumarrum jest taki, że nikt nie zaczynał od 250l tylko z reguły były to małe zbiorniki.
za konkretną podpowiedź w mojej sprawie będę wdzieczny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Akwarysta nie "przejdzie" obojętnie koło przerybionego małego szkiełka ze zwierzętami, których tam ewidentnie być nie powinno....zrozum, to po prostu trzeba tłamsić.

Co do oświetlenia- masz jakieś mocowanie na zwykłą żarówkę z małym gwintem...kup zatem żarówkę, jaka Ci potrzebna. Do tego chcesz małą tubę z oświetleniem led- na znanym portalu aukcyjnym znajdziesz bez problemu uchwyty do takiej tuby mocowane na wkręty do pokrywy...do tego też tuba, jakiej Ci potrzeba i koniec, co tu innego pisać i polecać... zazwyczaj oświetlenie dla roślin ma miano "plant"...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dave90drums pisze:Co do mocowania to jest na standardową żarówkę z małym gwintem ale chcę tam zamontować fiolke/świetlówke/tubę. Jak zwał tak zwał. dlatego pytam o mocowania/oprawki które zajmują jak najmniej miejsca. z mocowaniem poradzę sobie jak mniejsza o to w jaki sposób. do tych mocowań potrzebuje żarówkę najlepiej led. tak jak pisałem wcześniej-taką, która wspomoże rozwój roślin.
W sklepach elektrycznych są gotowe oprawy meblowe ze świetlówkami T5 - kup gotową i zamocuj. Moc 5-10W.
Co do żarówki, to skoro masz na nią odpowiednie gniazdo to kup żarówkę o odpowiednim gwincie, o barwie 6500K i mocy około 10W.

Nie bardzo rozumiem, co chciałeś przekazać pisząc:
Dave90drums pisze:dlatego pytam o mocowania/oprawki które zajmują jak najmniej miejsca
Dave90drums pisze:do tych mocowań potrzebuje żarówkę najlepiej led
Do mocowań/oprawek świetlówkowych nie zamontujesz żarówki. Na żarówkę masz już przecież gniazdo z gwintem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Dave90drums
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2018 9:30
Lokalizacja: Puck

Post autor: Dave90drums »

Sorry za frustrację ale tak jak mowie-od czegoś trzeba zacząć, a aktualnie nie mam możliwości zainstalowania choćby 60l akwarium. jest korzeń i gęste rośliny więc brzanki mają gdzie się schować. Gatunki celowo takie bo ponoć mało wymagające więc dobre na początek historii.
Mam nadzieję że w niedługim czasie uda się postawić coś większego.
Więc proszę nie denerwujcie się już na mnie i będzie dobrej myśli :)

Wracając do żarówki chce usunąć to fabryczne mocowanie i wsadzić tam fiolke gdyż zwykła zarowka oświetla pół akwarium i słabo to wyglada.

Myślałem o czymś takim:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7185774980

Czy ktoś się z tym.spotkal czy to jakiś paździeż?
ODPOWIEDZ