Proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Proszę o pomoc

Post autor: yamaworld »

Dzień dobry, zakładam takie akwarium: Zestaw aquel shrimp set duo, krewetki blue velvet, babualti green, razbory borneanskie. Brak CO2, oswietlenie 10w dioda sunny i dioda plant aquael. Jakie polecacie podloze do takiego zestawu? Rosliny raczej standardowe bez nawozenia, mchy itp. Jakie podloze jakies aktywne czy cos innego. Prosze o pomoc w wyborze podłoża i jakie rośliny proponujecie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podłoże: piasek.
Rośliny: kryptokoryny Wendtii różnych odmian i mchy, różne.
Jakiś korzeń.

Akwarium ma mieć jaki litraż? Jakie wymiary szkła?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

litraż 49litrów. mysle o jakims podlozu na ktorym i krewetki beda sie dobrze mialy i np jakis trawnik czy inne roslinki bez chemii
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jednoznacznie mimo wszystko ciężko odpowiedzieć na Twoje pytanie, oczywiście może być piasek , ale...:D

Naczytałem się, ale się nie znam więc się wypowiem :P
Neocaridina są "łatwiejszymi" krewetkami, podłoże neutralne, drobne sprawdzi się, np. taki piasek jak najbardziej.
Caridina [Twoje babulti] są podobno o wiele bardziej wymagające i łatwiej dla akwarysty korzystać z gotowego rozwiązania jakim jest podłoże aktywne specjalnie dla krewetek przygotowane...od razu nasuwa się myśl- chcą na nas zarobić i tyle, na pewno tak, ale jednak ludzie "poważniej" zajmujący się tymi skorupiakami również wybierają aktywne podłoża.
Z tym aktywnym podłożem chodzi ni mniej, ni więcej jak o odpowiednie i stabilne parametry wody, co jest ważne właśnie dla krewetek i dobrych wyników hodowli. Nadmienię, że samo podłoże+kranówka to też nie do końca dobry pomysł, warto mieć filtr RO [oczywiście jeśli rzeczywiście chcesz stwarzać idealne warunki].
Osobiście prawdopodobnie zrobiłbym jak Basia, czyli nasypał drobnego piasku i pozwolił żyć oraz umierać krewetkom. Nie wiem jak bardzo babaulti są delikatne i czy by pożyły. Po prostu jakby warunki im nie odpowiadały [pozdychać raczej by nie pozdychały, prędzej spodziewałbym się braku potomstwa] więcej bym ich nie kupował i już.

Trawnik zobacz sobie ponikło.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

no wlasnie chcialem ten trawnik eleocharis, pytanie tylko jak on bedzie rosl na zwyklym piasku kwarcowym. pytanie czy nie dac np jakiegos substratu pod spod jeszcze.

babaulti green neon chcialem wziac tylko dlatego zeby miecdwa rodzaje krewetek nie krzyzujacych sie.. iby tez moga byc na kranówce.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podkreślam, że się naczytałem, ale się nie znam i z tym "cudowaniem" typu aktywne podłoże+ RO+mineralizator prawdopodobnie chodzi zapewne o maniaków chcących pozyskać krewetki "idealne".

Substrat dla roślin pod piasek czemu nie, raczej roślinom będzie lepiej, a taki substrat oddzielasz wierzchnim podłożem właśnie po to, aby nie nawoził słupa wody.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

yamaworld pisze:no wlasnie chcialem ten trawnik eleocharis, pytanie tylko jak on bedzie rosl na zwyklym piasku kwarcowym. pytanie czy nie dac np jakiegos substratu pod spod jeszcze.
Trawnik będzie rósł, ale słabo. Na substracie pewnie lepiej, ale przydało by się mocne światło i CO2. Sam substrat, czy lane/sypane nawozy nie wiele pomogą. Na podłożu aktywnym rośnie mi lepiej, ten sam, eleocharis parvula. Mam jednak mocne światło, CO2... W drugim akwarium, też rósł, ale zdecydowanie słabiej - piasek, brak CO2, słabsze światło. Rósł w czasie przeszłym, bo zbrojniki przekopują mi podłoże, więc teraz pływa. :)
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

jaka granulacja podłoza/ żwirku 0,7-1,2mm czy 1-2mm??
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak dla mnie im drobniejsze podłoże tym lepiej wygląda.
Na pewno zwróć uwagę na wygląd takiego żwirku, czy wygląda jak tłuczeń, którego nie polecam:
Obrazek

czy jest nieostry jak piasek kwarcowy, ma zaokrąglone wszelkie "kanty":
Obrazek
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

Czy myślicie żeby dawac jeszcze substrat pod rośłiny czy sam żwir do tego krewetkarium wystarczy?
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

jakie rośliny polecacie na tył akwarium/krewetkarium dla zasłonienia grzałki itp. Będe miał podłoze substrat a na to żwir kwarcowy. brak nawozów i CO2
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę zajrzyj do działu Rośliny, poczytaj tematy...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

co uważacie o wzięciu roślin z przycinki do nowego akwarium? czy są jakiej przeciwskazania czy lepiej brać już ukorzenione w koszyczkach do nowo startujących akwariów/krewetkariów?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

yamaworld pisze:co uważacie o wzięciu roślin z przycinki do nowego akwarium? czy są jakiej przeciwskazania czy lepiej brać już ukorzenione w koszyczkach do nowo startujących akwariów/krewetkariów?
Nie ma to żadnego znaczenia.

O roślinach zobacz choćby tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=24534
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

ok dziekuje. a np jezeli rosliny z przycinki byly ze zbiorników gdzie było nawożenie lub CO2, czego ja nie planuje to jest jakis problem? doprecyzowujac, ja chce wziac podstawowe rośliny niw wymagajce CO2, ale niestety bylo stosowane w tych zbiornikach.
ODPOWIEDZ