[60l] obsada akwarium 60 litrów

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy możesz podać wymiary akwarium?

No ręce mi opadają - edytowałeś swoją ostatnią wypowiedź, zamiast odpowiedzieć na mój post. W ten sposób niestety nie będziemy prowadzić tej dyskusji, bo nie widzimy Twoich edycji.

Proszę ponownie odpowiedz na wszystkie pytania pisząc nowy post pod moim obecnym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

:)

Post autor: hetin »

Przecież podałem wymiary akwarium....... nie ogarnoiam tego forum masakra
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sklep drogi, nie prościej z allegro kupić czarny piasek?(cena niższa ponad połowę z dostawą) Testy kropelkowe najtańsze ma zoolek,(porównując w necie, bo stacjonarne mają ceny "z Marsa") chociaż ostatnio w stacjonarnym kupiłem test na GH Tetry tylko 2zł. więcej jak zoolek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poprosiłam Cię, żebyś nie edytował swojej ostatniej wypowiedzi, tylko przeniósł podane przez Ciebie dane go kolejnego postu, będącego logicznym ciągiem dyskusji. Nie zrobiłeś tego, nie wiem, czego nie ogarniasz, więc pozwalam sobie zacytować Twoją ostatnią kilkakrotnie poprawianą wypowiedź:

hetin pisze:mam jeszcze takie pytanie czy piasek wysypywać na całej powierzchni akwarium czy np można zrobić pół na pół ? Chce kupić czarny piasek (troche drogi u nas w zoologicznym 5kg 40zł)i jeszcze jedna sprawa polećcie jakiś sprawdzony odmulacz 😊 Pani Basiu przepraszam jak coś źle robię ale dopiero staram się to ogarniać 😊 Pozdrawiam 😊 testy wody oczywiście zrobie 😊jakie testery polecacie ? rzeczywiście to było jakieś gotowe podłoże 120zł taki nie duży woreczek kosztował ... akwarium ma takie wymiary 60×30×33 filter zew Prime10(80-150l),grzałka 75W,brzęczyk 1.6l/h

Odpowiadam na pytania:

- piasek wysypać na całej powierzchni podłoża
- testy do wody firmy Zoolek: na pH i GH/KH na razie wystarczą
- odmulaczem może być zwykłą rurka podłączona do wężyka, wtedy odmulasz grawitacyjnie podczas spuszczania wody z akwarium (w czasie cotygodniowej podmiany około 20% wody)

Na temat odmulaczy skorzystaj z Szukacza, bo sporo o nich pisaliśmy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hetin »

dziękuje za pomoc:) a teraz chce jeszcze o coś zapytać ale kurła siem bojem hihi wysypałem piasek na całą powierzchnie ale mam problem bo jak włacze brzęczek to ten piasek jest wszędzie na korzeniach na roślinkach boje się żeby rybkom nie zaszkodził ...nie mam regulacji brzęczka nie wiem czy nie ścisnąć czymś rurki żeby zmniejszyć siłe pompowania ? czy znowu takim czyms nie spale brzeczka ?.... kurde zamienił stryjek siekierke na kijek....
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem, o czym piszesz. Jaki brzęczek? Co nazywasz brzęczkiem - kamień napowietrzający? Czy piasek był płukany?
Napowietrzanie bąbelkowe jest całkowicie zbędne, jeżeli wypływ wody z filtra porusza powierzchnię wody.
Przypominam, że przepływ wody przez filtr powinien być ustawiony na minimalny i zwiększany w trakcie zapychania się wkładów filtracyjnych.

Mam nadzieję, że w akwarium nie ma jeszcze ryb?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

brzęczek, czyli napowietrzacz w większości przypadków jest zbędny....przydaje się przy leczeniu ryb nieraz, ale w codziennym funkcjonowaniu zbiornika niepotrzebne te bąbelki, aby natlenić wodę w wystarczający sposób należy ukierunkować wylot filtra ku powierzchni wody [wypływająca woda z filtra ma robić falę- nie chlastać i hałasować]....jakby nie patrzeć jedno źródło hałasu mniej :wink:
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hetin »

Nie rybek jeszcze nie ma :) to dobrze ze nie muszę napowietrzania mieć (bo niby to ładne ale duży hałas i straszne zamieszanie w akwarium ) tak szczerze to myślałem ze to musi być żeby tlen miały rybki .... Pani Basiu o tym minimalnym przepływie nie wiedziałem ale taki miałem zamiar ustawić jak rybki będą już pływać na razie hula ma maxa .... znalazłem u mnie w mieście ogłoszenie że gość robi testy wody i mam zamiar do niego podjechac ( takie testy wykonuje: NO3
NO2
Po4
Fe
Nh3/4(powyżej pH 7)
K
pH( 2 zakresy)
GH
KH
Ca
Mg
Cena wykonania 1 testu- 3zł
Komplet wszystkich testów- 25zł
tak to u niego wygląda :)
Dziękuje za rady :)Piasek oczywiście był płukany wielokrotnie i zalany wrzątkiem .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

hetin, nie "Pani Basiu", proszę albo po nicku albo po pełnym imieniu. Naprawdę proszę. I bez "pani".

Zrób testy na pH i GH/KH, na razie wystarczy.

Zmniejsz już teraz przepływ wody w filtrze, ponieważ bakterie nitryfikacyjne muszą mieć czas na pozyskanie związków azotowych z wody. Przepływ przez filtr musi być minimalny.
Proszę poczytaj o cyklu azotowym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

:)

Post autor: hetin »

ok dziękuje za rady:)

Mam takie parametry wody pH 7,4 , GH 12 , KH 6 , NO2 0,1


Ponownie proszę, nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać do postu, na który nie ma jeszcze odpowiedzi, to użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Woda ma odczyn zasadowy, jest średniotwarda.

Pojawienie się odczytu NO2 pokazuje, że akwarium jeszcze nie jest gotowe na przyjęcie mieszkańców. Zaczekaj minimum tydzień.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

😉

Post autor: hetin »

też tak myślałem ... w między czasie dokupie jeszcze pare roślinek takich co nie potrzebują dużo światła mam świetlówke 7w t8
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

echh

Post autor: hetin »

odczekałem kupiłem 5 gupików ,4 otoski po tygodniu 6 kirysków i nie wiem co sie dzieje rybki mi zdychają najpierw 1otosek za dwa dni gupik i otosek ,znowu po dwóch dniach gupik :( .... co zrobić żeby ratować rybki ? chciałem dzisiaj testy zrobić ale ten gościu co robi sie rozchorował ... co moge na szybko zrobić? moze coś doradzicie .... rybki nie wyglądają na chore , nie widac sladu jakiejś choroby .... nie wiem kupować jakies uzdatniacze ? wczoraj po miesiacu robiłem pierwsza podmiane wody(wiaderko mniej wiecej) i czyszczenie filtra ....
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A zmierzyłeś parametry wody przed wpuszczeniem ryb? Możesz zmierzyć je teraz?
Podmieniłeś część wody przed wpuszczeniem ryb?

Podejrzewam, że za szybko wpuściłeś za dużo ryb i zaczęły się truć związkami azotu w wodzie.

Podmieniaj teraz wodę regularnie co kilka dni w ilości około 20%, "wiaderko" to za mało.

Możesz nam pokazać zdjęcia akwarium na chwilę obecną?

Wielokrotnie pisaliśmy, że wpuszczanie otosków do świeżego zbiornika mija się z celem, ponieważ te rybki żywią się głównie glonami i wymagają dojrzałego i ustabilizowanego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hetin
Posty: 16
Rejestracja: 22 lis 2018 17:52
Lokalizacja: Poznań

:)

Post autor: hetin »

ale wiaderko to miałem na mysli ok 10litrów wody .... woda może być z kranu ? odstana 24 godz .... o otoskach niestety nie wiedziałem :( teraz jestem w pracy fotke jutro zrobie ...
ODPOWIEDZ