[80l] - ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

[80l] - ogólne

Post autor: robertos102 »

Hey
Od 6 miesięcy posiadam akwa roślinne o wymiarach 50x40x40.
Filtracja to Tetra ex 700, CO2, oświetlenie led 8500k o mocy 16 Watt ( taka domowa wersja serii leddy slim plant z aqaela )
Bez grzałki - temp. 23-24 stopnie.
W tylnej części akwarium jest podłoże aktywne a w przedniej piasek wymieszany z b.drobnym żwirkiem.
Jak na razie w akwarium mam tylko kilka helmetów, helenki, krewetki i od niedawna ładnie wyrośnięte trio, tj. Samiec kakadu i dwie samice. Co mógłbym jeszcze dobrać do tej obsady,żeby było widać,że coś się dzieje w akwa?

Poniżej aktualne zdjęcia akwarium ( ze względu na awarię mojej belki zamontowane jest chwilowo inne oświetlenie niż opisane powyżej )

https://i.postimg.cc/6p3jf29z/DSC00697.jpg
https://i.postimg.cc/YSLdT5LW/DSC00699.jpg
https://i.postimg.cc/t4MrSqJb/DSC00702.jpg

Pozdr.
R/

Nie wstawiaj tak dużych zdjęć, bo się forum rozjeżdża. Podgląd zdjęć usunęłam. MOD BARA
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

No, Panie! Prześliczne akwarium :D
Wszytko bardzo ładnie się komponuje, a najbardziej podoba mi się ten korzeń między roślinami.

Co to za roślina wyłazi z akwarium?
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

Dzięki :wink:
Filodendron pnący....chyba :?
Nie jestem pewny co do nazwy ale wziąłem to z doniczki żony i wsadziłem do wody gałązkę z 2-3 listkami a w ciągu miesiąca-dwóch tak się rozrosła.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Może jakieś mikro rybki typu Tęczanka Gertrudy albo Rasbora Galaxy, ewentualnie Gupik Endlera?

Akwarium bardzo ładne.

PS: Na Kakadu możesz mieć troszkę za krótki zbiornik.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

A nie rozważałeś tam może Razbora Galaxy / Danio margaritatus / niebiański danio perłowy?

brak praw autorskich do wstawionego zdjęcia. MOD BARA
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

Galaxy śliczne i mega mi się podobają ale mam już je w innym baniaczku. Rybki śliczne ale mimo iż pływają w większej grupie ( +- 30 ) to i tak są płoche.
Generalnie podobają mi się takie małe micro rybki. Może ktoś coś jeszcze doradzi... :)
Poniżej foto zbiorniczka o którym mowa
https://i.postimg.cc/cLzTK44R/9.jpg
https://i.postimg.cc/T2jkk6Cx/5.jpg

Pozdr.
R/

Nie wstawiaj tak dużych zdjęć, bo się forum rozjeżdża. Podgląd zdjęć usunęłam. MOD BARA
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

Dzisiaj doszły dopiero do mnie testy kropelkowe z firmy zoolek i wygląda to następująco:

Testy robione tydzień po podmianie wody:
pH ogólne - 7,5
pH zawężone - 7,4
GH - 27
KH - 22
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 2 mg/l
PO4 - 0 mg/l

I teraz tak. Zmierzyłem także niektóre parametry bezpośrednio po podmianie wody ( jakieś 25litrów) i wyszło mi takie coś:

pH zawężone 7,8
GH - 22
KH - 20

Reszty testów po dzisiejszej podmianie nie robiłem. Dodam,że w okresie świątecznym pojawiły się w akwarium glony w postaci zielonych nitek oraz lekko brązowawych kępek,krzaczków.
Co sądzicie o tych parametrach i jak skutecznie zabrać się za glony?

Pozdr.
R/
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Bardzo twardo, bardzo zasadowo. NO3 ładne masz. Brązowe krzaczki to krasnorosty. Masz dobry przepływ wody i... właściwie tyle starczy jak mają jakiekolwiek papu w akwarium, ale lubią starą wodę
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

A czy można z nimi jakoś walczyć? Węgiel w płynie czy zwiększyć dawkowanie CO2? Wodę wymieniam regularnie raz w tygodniu ( 25-30 litrów )
No i jeszcze jedno podawać mikro i makro elementy dla roślin?
pozdr.
R/
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nie wiem, jak walczyć z tym prowadząc rośliniaka high-tech, u mnie pomogły częste podmiany wody i sumienne usuwanie gnijącej materii przy podmianach. ._. Nigdy nie nawoziłem, więc w tej kwestii nie będę w stanie pomóc.
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

Dhuz pisze:....u mnie pomogły częste podmiany wody......
Robić to częściej niż raz w tygodniu?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jedno mnie w tym wszystkim męczy: trzymasz kakadu, które wymaga wody kwaśnej i miękkiej w wodzie, w której wysadzasz im nerki i nie przejmujesz się tym? Zacznij używać do podmian wody o prawidłowych parametrach, doprowadź wodę w akwarium do odpowiednich twardości i odczynu, żeby nie zabijać powoli ryb, a dopiero potem zajmij się glonami.

Podejrzewam, że nie obejdzie się bez RO i zakwaszania, ale o tym poczytaj w dziale Woda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
robertos102
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2016 19:57
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi

Post autor: robertos102 »

Sorry ale mnie meczy takie podejscie. Jestem na forum celem porady i zrozumienia pewnych kwestii w poruszanym przeze mnie temacie.
A teraz pp kolei...Kakadu juz dawno wydane, w akwa byly okolo 1,5-2 tygodni. Poza ślimakami nic tam nie ma. Stoi zalane tak jak wspomniałem okolo 6, teraz juz może 7 miesięcy. Zapewne dysponujesz wiedzą, której inni mogą Ci pozazdrościć i zamiast pisać co Cie boli to może podziel sie wiedzą jak to zrobic. To,ze trzeba wodę odpowiednio uzdatnić dla ryb to wiem i ja ale moze napisz jak. Nie jestem tu na forum dla zabicia czasu ale chce usłyszeć od ludzi doświadczonych jak sobie z tym poradzić...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:08 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Do zwalczania krasnorostów podmieniałem 1/3 wody co 3 dni. Tylko nie płucz wkładów z filtra za każdym razem, bo mógłbyś sobie skasować za dużo biologii.

Co do przygotowania wody, nie ma sensu się denerwować, przecież Barbara Ci napisała jak.

Pokrótce: Masz trzy opcje.
- Filtr RO - montujesz go na ujęciu wody pod ciśnieniem, potem po odkręceniu na ujęciu wody z jednego wyjścia filtra cieknąć będzie woda RO (czyli "demineralizowana") a z drugiego odpad (czyli "skoncentrowana"). Do obniżania twardości używasz RO. Opcja droga na start, opłacalna długoterminowo. Używam od lat. Mogę z czystym sumieniem polecić.
- kupowanie wody destylowanej lub demineralizowanej. W praktyce kupujesz wodę RO. Doraźnie koszt niewielki w porównaniu z zakupem filtra RO, docelowo nie dość, że musisz tą wodę nosić/wozić, to za nią słono płacić. Używałem tej opcji przez kilka miesięcy, nie polecam.
- Armatka torfowa - wodę przepuszczasz przez butelkę napchaną torfem, który zmiękczy i głównie zakwasi ją. Nie używałem, ale jak wrzucisz hasło armatka torfowa w wyszukiwarkę internetową, powinno Cię pokierować właściwie.
ODPOWIEDZ