Wyniki testów-co oznaczają ?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Wyniki testów-co oznaczają ?

Post autor: Anataa »

Dość nowe akwarium , w planie krewetkarium:
30 l , filtr pat mini, gałęzatka,mchy na lignicie
testy zooleka robiłam pierwszy raz w życiu proszę o wyrozumiałość:
NO2 = 0
pH(4.5-9.0)=7,5
pH (6,0-8,0)= :oops: 7.8 lub 8.0
GH =16/17 kropli
KH= ok 17 kropli
Bardzo prosze o pomoc w zrozumieniu wyników,wiem ,że NO2 równe 0 to idealny wynik.
Natomiast jak jest z pH? Mają być krewetki i one w zależności od gatunku mają inne potrzeby więc się pogubiłam i czy może być czy też trzeba "zbić"? Czytałam o szyszkach olchy?
GH i KH w ogóle nic mi nie mówią :oops:
30l - krewetkarium
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

TUTAJ poczytasz co nieco o wodzie ;)
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

to akurat czytałam i w sumie nic to w moim rozumieniu nie zmienia, chemia to nie moja bajka,mój rozum potrzebuje prostych informacji czy mi krewetki w takiej wodzie przeżyją czy nie(planowałam sakura yellow/orange),jakieś widełki do wyników czy coś :oops: :?: :)
30l - krewetkarium
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kupujesz bańkę wody demineralizowanej i mieszasz ją z wodą kranową w różnych proporcjach (tak zmieniasz GH/KH).
Kupujesz buteleczkę aquacidu i przygotowaną wodę do podmian (wymieszaną kranową i demineralizowaną) zakwaszasz do odpowiedniego pH. Do pomiaru GH/KH i pH kup sobie testy kropelkowe, np. z Zoolek-u.
Możesz dać szyszki olchy i liście, ale to nie wpłynie specjalnie na pH (aby wpływać samymi szyszkami na pH należy obniżyć zasadowość wody do 2-4 stopni poprzez wymieszanie wody kranowej z demineralizowaną w odpowiednich proporcjach).
Co do wymagań konkretnych gatunków krewetek to już trzeba więcej poczytać na ten temat.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla zwykłych RC i ich mieszańców ta woda jest odpowiednia. Trzymam w takich warunkach swoje krewetki i mnożą się na potęgę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

krzych_100 pisze:(aby wpływać samymi szyszkami na pH należy obniżyć zasadowość wody do 2-4 stopni poprzez wymieszanie wody kranowej z demineralizowaną w odpowiednich proporcjach).
Twardość
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dobrze napisałem: zasadowość (ile należy zużyć kwasu, aby zareagował z zasadą i zmieniło się pH).
KH możemy wyliczyć jeśli mamy podany liczbowy skład jonów wodzie, np. z etykiety butelki wody ze sklepu. pH to wskaźnik, których jonów jest więcej (H+, czy OH-). Więc jeśli piszemy o wpływie na pH, to powinno używać się terminu "zasadowość".
Test kropelkowy KH jest pomiarem pośrednim i co się stanie, kiedy w mierzonej wodzie będzie dużo węglanu/wodorowęglanu sodu?
Dlaczego z testu na pomiar wapnia i magnezu wylicza się KH?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Chemia nigdy nie była moją silną stroną -cudem to pozaliczałem :)
Sądziłem że zasadowośći kwasowość można stosować wymiennie w zależności od pH ale właśnie przeczytałem o zasadowości kwasów i wymiękłem :)
krzych_100 pisze:Dlaczego z testu na pomiar wapnia i magnezu wylicza się KH?
dlaczego?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

krzych_100 pisze:Dlaczego z testu na pomiar wapnia i magnezu wylicza się KH?
Przepraszam, miało być GH. Właśnie dlatego, że te testy są bezpośrednią metodą pomiaru, a pomiar KH metodą testów kropelkowych, to metoda pośrednia. Czasem zdarza się, że KH jest większe niż GH więc mierzone KH trudno jest nazwać twardością węglanową.
Wzór na policzenie sobie KH to: KH=0,046*HCO3 i wynik nie odpowiadał wynikom testów kropelkowych (zawsze były niewielkie różnice). Dlatego też używam pojęcia "zasadowość".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Czyli o ile dobrze rozumiem możemy w naszych rozmowach np. o mieszaniu wody itp. dalej posługiwać się określenieniem twardość węglanowa zamiast zasadowośc czy zdolnośc buforowa itp. pod warunkiem ze zaakceptujemy pewną niedoskonałość wręcz ułomnośc metod wyznaczania owej twardości w nietypowych warunkach w imię uproszczenia tak terminologii jak i metodyki ?
W takim przypadku moja uwaga mieściłaby się w zakresie takiej uproszczonej terminologii (?)

W "akwarystyce stosowanej" przecież jest więcej tego typu uproszczeń bez kardynalnej szkody dla tematu

PS
dzięki za wyjaśnienia - czuje się zdopingowany/zainspirowany do kolejnych lektur (jak ja to przeżyje )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Całkowicie upraszczając terminologię stosowaną popularnie nie mieszajmy ze sobą różnych terminów i trzymajmy się tego, że:

pH to jest odczyn wody (zasadowy, kwasowy, obojętny - w zależności od wyniku)
KH - to jest twardość węglanowa
GH - to jest twardość ogólna

Amen.

Wypowiedź
krzych_100 pisze:aby wpływać samymi szyszkami na pH należy obniżyć zasadowość wody do 2-4 stopni poprzez wymieszanie wody kranowej z demineralizowaną w odpowiednich proporcjach
wprowadza zamieszanie.
Bo żeby skutecznie obniżyć odczyn wody (pH) za pomocą szyszek olchy należy najpierw obniżyć KH (bufor) za pomocą mieszania wody kranowej z wodą demineralizowaną/destylowaną.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2018 14:23 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Reasumując, aby niepotrzebnie nie robić OT, testy kropelkowe KH nie zawsze pokazują dokładnie wartości KH ze względu na przyjętą metodę pomiaru (pośrednią).
Ostatnio zmieniony 20 gru 2018 14:24 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ