Nowe akwarium prośba o wskazówki.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Nowe akwarium prośba o wskazówki.

Post autor: Schabi1 »

Witam pięknie wszystkich i proszę o poradę i wskazówki odnośnie nowo założono akwarium słodkowodnego.

Więc tak, akwarium to Fluval Flex 57l
Podłoże to ziemia ogrodowa z kulkami torfowymi na co nasypany jest częściowo piasek a częściowo czarny żwirek plus kilka kamieni i korzeń.
Obsada roślin jak na zdjęciu, nazw nie znam.
Akwarium ma ok 5 tygodni, nie ma w nim żadnych ryb jak na razie, wpuściłem tylko kilka sztuk assasinow ponieważ wraz z roślinami pojawiły się ślimaki.

I tu moje pytanie, uzywam do testów parametrów wody pasków JBL pro scan i parametry jednego dnia są dobre a drugiego znów nie.
Chodzi mi głównie o NO3 , NO2 i pH
Wczorajsze parametry
NO3 18 mg/l
NO2 0mg/l
pH 6.6

Dzisiejsze parametry
NO3 40 mg/l
NO2 0.23 mg/l
pH 6.6

Woda jest podmieniana co ok 3 4 dni w ok 20-30% pojemności akwarium i jest to mieszanka kranówki i RO plus za każdym razem dolewam dawkę bakterii i uzdatniacze wody.

Prosiłbym o jakieś wskazówki bądź porady jak dalej prowadzić ten zbiornik by nie było dramatu no i oczywiście by nie wybić obsady akwarium jesli się już w nim pojawi.

Próbowałem dodać zdjęcia zbiornika ale niestety nie mogę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to są "assasiny"?

Zdjęcie daj na serwer zewnętrzny, np. Fotosik i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Link do galeri

Post autor: Schabi1 »

https://schabi1.carbonmade.com/

A ssasiny to ślimaki popularnie znane jako Helenki.

Zapomniałem dodać że podaje do akwarium CO2 z bimbrowni poprzez kostkę lipowa, bo chciałem.na początku aby rośliny się dobrze rozwinęły i zaczęły rosnąć zanim dodam jakieś rybki i docelowo akwarium.jest właściwie dla bojownika i kilku krewetek no i może jeszcze z 10 neonow.


Nie pisz proszę posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wywal jak najszybciej z akwarium rośliny o liściach z białymi i różowymi brzegami. Moim zdaniem to są difenbachie lub funkie, rośliny bagienne, trujące, nie powinny być trzymane pod wodą, chociaż czasami są sprzedawane w sklepach zoologicznych.

Chyba, że znasz ich nazwy dobrze i wiesz, co posadziłeś.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jak mówi BARA, te rośliny nie mogą żyć pod wodą, wyjmij je. Możesz je przymocować na zewnątrz, z korzeniami w wodzie.
Do pomiarów azotu lepiej kupić testy kropelkowe.
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Post autor: Schabi1 »

Rośliny po lewej stronie akwarium z zielono białymi kościami i po prawej stronie z zielono czerwonymi kupiłem w sklepie akwarystycznym, nazw niestety nie znam ale pytałem sprzedawcę czy te rośliny nadają się do akwarium i mnie zapewniał te tak.
Czyli Myślice że to przez te rośliny są takie wahania w parametrach wody czy może to coś innego, pewnie ja coś źle robię.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Sprzedawca gada bzdury. Zapewniam Cię w 100%. Jeśli chcesz się przekonać, zostaw je, tylko wiedz, że odbije się to na całej Twojej dotychczasowej pracy i na przyszłej obsadzie.

Mierzone paskami takie wahania nie są wiarygodne.
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Post autor: Schabi1 »

Wielkie dzięki za poradę z roślinami, zdałem się na wiedzę sprzedawcy, bo ja niestety w tym temacie jestem zielony jak te rośliny w akwarium...
Co do testów mówisz żeby traktować je tylko poglądowo i nie przejmować się tymi wahaniami ?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Co do testów, aby sprawdzić czy w ogóle te wahania mają miejsce, radzę kupić i wykonać kropelkowe.

I nie lać "bakterii", bo nie wiesz jakie są to bakterie.

Roślina na środku wygląda jak skrzydłokwiat. Zrób dokładniej zdjęcie, bo pewnie też do wyjęcia
Ostatnio zmieniony 19 lut 2019 12:08 przez bomba91, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Testy paskowe są tylko poglądowe.

A sprzedawcę, który Ci wcisnął te rośliny radzę omijać szerokim łukiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Post autor: Schabi1 »

Jeszcze raz wielkie dzięki za podpowiedź. Roślinki wylądują w doniczce i może będą rosły bo trosze mi ich szkoda bo ładnie wyglądają.
Teraz pasuje coś zakupić w zamian.

Akwarium ma już miesiąc i myślicie że jest gotowe na przyjęcie jakiegoś domownika czy jeszcze raczej poczekać i nie spieszyć się z zarybianie może ?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Najpierw testy, dla większej pewności co do NO2 i NO3. Rośliny zamień na jakieś szybkorosnące (np. Ceratophyllum/Egeria/Hygrophila/Bacopa) jak ruszą i testy będą ok, możesz powoli zarybiać.

Podmiany możesz robić rzadziej, jeśli rośliny zajmą się pochłanianiem nadmiarów. Jakie masz twardości i o jakich rybach myślałeś? Jeśli myślałeś...?
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Post autor: Schabi1 »

W linku powyżej dodałem zdjęcia z wynikami z pasków które robiłem dzień po dniu i tam są też twardości a co do ryb to napewno będzie bojownik, tak ok 10 neonow choć nie wiem czy to nie za dużo no i krewetki Red cherry i może amanno.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Neony wolą chłodną wodę, ciemną. Bojownika można pod nie dobrać pod względem parametrów, nawet jeśli teoretycznie do siebie nie pasują, choć na pewno nie Splendens, który w sklepach żyje dopóki musi.. Słabo widzę taki dobór w tak wyposażonym akwarium.
Istnieją inne podgatunki Betta, dużo bardziej ciekawe niż klasyczny i oklepany dlugopłetwy, który często choruje jeśli nie pływa w gorącym rosole. Ale musiałbyś dużo zmienić.
Schabi1
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2019 9:06

Post autor: Schabi1 »

A co masz na myśli pisząc odnośnie wyposażenia akwarium ?
ODPOWIEDZ