[182L] Nowe Rozdanie ->

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mark_farina pisze:i brak wylewania litrów wody w celu wyplukania wody z ziemi lub ziemi z wody jak kto woli
tego , prawdę mówiąc , nie rozumiem .


Straszysz/przesadzasz:)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Chodzilo mi mówiac zabawnie o podmianach wody na poczatku zycia zbiornika na ziemi :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Niemal zawsze po stracie i zagospodarowaniu spuszcałem większość wody i dolewałem już docelowej bez względu na to czy to goły piasek czy inne podłoże . Nie miałem potrzeby (nigdy) do jakiś dodatkowych podmian a i ze stabilizacją było wszystko OK .

Może to kwestia dobrania substratu? a może czegoś innego ale strachy na lachy :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mark_farina Szczerze to między innymi liczyłem na Twoją opinie i radę na temat tego podłoża, bo gdzieś w Twoich postach wyczytałem, że następne akwarium będziesz stawiał bez ziemi. Ale z jakiego powodu i co użyjesz w zamian nie doczytałem. Teraz już wiem😁. U mnie decyzja zapadła, że użyję tego substratu na bazie ziemi i gliny. Zobaczymy co z tego wyjdzie.😁👍
goldi_ pisze:Niemal zawsze po stracie i zagospodarowaniu spuszcałem większość wody i dolewałem już docelowej bez względu na to czy to goły piasek czy inne podłoże . Nie miałem potrzeby (nigdy) do jakiś dodatkowych podmian a i ze stabilizacją było wszystko OK .

Może to kwestia dobrania substratu? a może czegoś innego ale strachy na lachy :)
Po starcie, czyli na drugi dzień czy później? Ile tej wody podmienić 50% czy więcej ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kolejny zbiornik jest bez ziemi, tzn sam zwir i nic pozatym. Jestem z tego posuniecia bardzo zadowolony, generalnie to co wleje do wody to mam, a dla jednej kryptokoryny nie bede sie bawic w ziemie, na upartego dostanie cos pod korzen.

Ziemia mimo wszystko w pewnym stopniu oddaje i pochlania pewne pierwiastki i to mnie bardzo denerwowalo, pewnych parametrów wody nie moglem zmienic za nic w swiecie jak np ciagle wysoki azot. Mozna sie tak rozpisywac w nieskonczonosc...

Dla roslin korzeniowych w zbiorniku typu LOW TECH wybralbym naturalnie ziemie, natomiast dla reszty roslin, ktore malo co uzywaja korzeni nawozenie slupa wody na podlozu jalowym.

Dla kolegi Goldi_ nadmienie ze moje ''plukanie'' wynikalo z wysokich poziomów azotu oraz fosforu, podmiany wody mialy za zadanie obnizenie stezenia tych pierwiastków i o ile z fosforem sobie poradzilem to z azotem juz byl kiepsko. Widac kazda kombinacja i ziemia ziemi nie równa.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2019 13:44 przez mark_farina, łącznie zmieniany 1 raz.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ja nic nie podmienialem. Pierwszego dnia wlałem 70% wody kranowej, drugiego uzupełniłem pozostale 30% wodą RO.

4cm ziemi przykryte 4cm warstwą żwirku kwarcowego 2-5mm. Poza błędami w aranżacji i niekontrolowanym wzroście pisti wszystko hula.

Niedługo startuję kolejny zbiornik dokładnie tak samo mam zamiar zrobić.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mark_farina pisze:Dla kolegi Goldi_ nadmienie ze moje ''plukanie'' wynikalo z wysokich poziomów azotu oraz fosforu, podmiany wody mialy za zadanie obnizenie stezenia tych pierwiastków i o ile z fosforem sobie poradzilem to z azotem juz byl kiepsko. Widac kazda kombinacja i ziemia ziemi nie równa.
Ja z substratami na bazie torfu /ziemi które koledze podałem nie miałem żadnych problemów . Te podłoża nie uwalniają ani fosforu ani azotu (no może jakieś małe ilości)
Azot i fosfor musiałem sobie uzupełniać .Przy małym swietle nawet bez suplementacji żelaza się obeszło

Zresztą już kiedyś miałem przyjemnośc na tym forum o ziemi dla kwiatków /kaktusów z marketu … w sensie negatywnym .


Tak , najwidoczniej miedzy kleską a sukcesem jest rodzaj (producent) takiego podłoża
Trex pisze:Po starcie, czyli na drugi dzień czy później? Ile tej wody podmienić 50% czy więcej ?
Pierwsze zalanie robię kranówką . Jak jestem zadowolony z aranżacji i ostatecznei wszystko jest ok to czyszcze wodę (zawsze coś mi tam po wierzchu pływa ) i spuszczam tyle aby uzupełnić RO czyli w moim przypadku to jakieś 70% bo mam twardą .
Jak za dużo narozrabiam (namace wody0 bo np coś tam przsadzam zmieniam to nawet całą spuszczam
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzisiaj w końcu dojechała przesyłka z gumą w sprayu i mogłem ruszyć z szykowaniem akwarium. Jednak taka guma to jest cudo w porównaniu z oklejaniem folią. Bez żadnych problemów, pęcherzy itp. zabezpieczenie akwarium 10 min. "pomalowanie" szyby 3 minuty + 30 minut na wyschnięcie i wychodzi eleganckie czarne tło :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poźniej zabrałem się za podłoże. Ziemi dałem 3 cm, na to poleciała firanka i zasypałem piaskiem kwarcowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Teraz mam pytanie. Podłoże z tyłu ma wysokość 8,5 cm, a z przodu 5,5 . Czy w przypadku używania ziemi jest wystarczająca grubość?? A może za dużo dałem?? Jeszcze mogę ująć lub dosypać jak jest taka potrzeba ponieważ zalewać będę przy dobrych wiatrach dopiero we wtorek ze względu na dostawę roślin.

Obrazek

No i na koniec, takie z grubsza ustawienie smoczej skały i korzenia. Jak będzie lepiej. Do tego dojdą jeszcze 2 korzonki, które będą tworzyć jeden większy.

Obrazek

Obrazek
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Tylko jeden kamulek? :(

Ciekaw jestem pozostałych korzeni ;) Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Nie lubię zbytnio kamoli, no chyba że miało by być to malawi :) Smocza skała tylko pod bucki, myślę że fajnie ją obrosną.
Pozostałe korzenie to z moich dwóch teraźniejszych zbiorników, takie normalne, nieduże i chcę je jakoś do kupy złożyć.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2019 10:57 przez Trex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co do ziemi, to uważam, że za dużo dałeś.

Najpierw usyp warstwę żwirku z piaskiem ok. 2 cm, na to daj 1 cm ziemi, siatkę (lub bez - ja siatki nie stosuję) i wszystko zasyp żwirkiem/piaskiem. DObrze będzie, jeżeli ziemia nie będzie dotykać szkła. Mniej związków będzie przedostawać się w toń wody.

I mam pytanie. Co to znaczy "Smocza skała tylko po bucki"? Jakie "bucki"? Co to są "bucki'?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

BARA pisze:Co do ziemi, to uważam, że za dużo dałeś.

Najpierw usyp warstwę żwirku z piaskiem ok. 2 cm, na to daj 1 cm ziemi, siatkę (lub bez - ja siatki nie stosuję) i wszystko zasyp żwirkiem/piaskiem. DObrze będzie, jeżeli ziemia nie będzie dotykać szkła. Mniej związków będzie przedostawać się w toń wody.

I mam pytanie. Co to znaczy "Smocza skała tylko po bucki"? Jakie "bucki"? Co to są "bucki'?
nie wydaje mi się że dałem za dużo, ponieważ gdzie bym nie czytał, pytał, oglądał filmiki z zakładania takich zbiorników, każdy mówił lub pisał o warstwie od 2-3 cm, więc taką warstwę zrobiłem też u siebie. Będą jakieś problemy z tego powodu to pozbędę się tej ziemi.

Co do pytania to "Smocza skała" jest nazwą kamienia dekoracyjnego używanego do aranżacji zbiorników lub innaczej "Dragon Stone", a Bucki to potoczna i skrótowa nazwa rośliny Bucephalandry. Po prostu łatwiej i szybciej tak napisać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trex pisze: nie wydaje mi się że dałem za dużo, ponieważ gdzie bym nie czytał, pytał, oglądał filmiki z zakładania takich zbiorników, każdy mówił lub pisał o warstwie od 2-3 cm, więc taką warstwę zrobiłem też u siebie. Będą jakieś problemy z tego powodu to pozbędę się tej ziemi.

Co do pytania to "Smocza skała" jest nazwą kamienia dekoracyjnego używanego do aranżacji zbiorników lub innaczej "Dragon Stone", a Bucki to potoczna i skrótowa nazwa rośliny Bucephalandry. Po prostu łatwiej i szybciej tak napisać.
Ok, sam sprawdzisz co i jak z ziemią.
Nazwa "Smocza skała" była dla mnie jasna, ale że "bucki" to Bucephalandry to bym się nie domyśliła. Dzięki za wyjaśnienie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Co do ziemi to warstwa 2-5cm i na to podobna warstwa żwirku. Wiadomo im więcej ziemi tym na dłużej podłoże powinno starczyć, choć też nie koniecznie musi występować taka zależność :)
U siebie mam 4na4 :)

Dałeś jednak zwykłą ziemię, a nie substrat?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dałem ziemię wymieszaną z torfem, węglem i gliną.
ODPOWIEDZ