Pytanie o wodę Arek2601

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Pytanie o wodę Arek2601

Post autor: Arek2601 »

Witam,utworzyłem nowe akwarium 120l,akwarium działa już 4 dzień,dolałem preparat antychlor,parametry wody wynoszą GH 21,KH 20,PH8,4 CI 0 mg/l wydaje mi się ze są złe,co myślicie?jestem początkującym.


Wydzieliłam Twój temat z postu innego autora :) mod michelle1992
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Woda dla Malawi...
Pomyśl o filtrze RO bo teraz woda zbyt twarda na wszytko.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niepotrzebnie dodawałeś antychlor - woda w Polsce nie jest chlorowana.

Parametry wody świadczą o tym, że masz bardzo twardą i zasadową wodę, które nie nadaje się na trzymanie większości ryb akwariowych.

Dla Malawi ta woda kompletnie się nie nadaje, ponieważ w Malawi powinna być miękka, pomimo wskazanego odczynu zasadowego.

Poczytaj co piszemy na temat przygotowywania wody o odpowiednich parametrach. Zapoznaj się z tematami w dziale Woda.

Przede wszystkim dokładnie poczytaj ten temat:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Czyli zdecydowanie musze wszystko obniżyć,dla rybek typu neon,molinezja i kirys,dzięki za informacje na pewno jeszcze będę miał dużo pytań:-)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie chcesz trzymać, po wymieniasz kompletnie skrajne gatunki.

Akurat molinezje to by jeszcze u Ciebie nieco uciągnęły, bo to ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych.

Absolutnie nie należy ich łączyć z neonami wymagającymi wody miękkiej i kwaśnej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Z tą wodą do malawi to troszkę mnie ponosiło i @BARA oczywiście ma rację-dzieki za poprawkę.

Tak się jeszcze zastanawiam... Czym robiłeś testy wody? Czy czasem to nie są paski?
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Dokładnie tak,pomiary były robione za pomocą pasków to coś nie tak?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Paski są mocno niewiarygodne.
Słusznie @pimowo wychwycił, że wyniki mogą być zakłamane.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Właściwie to z twardością będzie pewnie jeszcze gorzej, bo np. test paskowy JBL na twardość ogólną ma 5 możliwych wyników w stopniach: poniżej 4, między 4 a 7, między 7 a 14, między 14 a 21 i ostatni to już powyżej 21. Także równie dobrze ta twardość może wynosić 25, a nie 21.

Przekraczasz skalę.
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Kupiłem preparaty do pH i KH minus,tak jak pisaliscie w temacie,zobaczymy efekt,jakiś dobry test do tego?bo za te cholerne paski zapłaciłem prawie 50zł,taka niestety cena była u nas w sklepie,ale człowiek się uczy na błędach:-)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pimowo pisze:Pomyśl o filtrze RO bo teraz woda zbyt twarda na wszytko.
Na paskach już straciłeś 50 zł + koszt pH i KH minus (co jakiś czas trzeba wymienić ) i dalej nie bardzo wiadomo co dalej a filtr Ro to okolice 100zł i życie staje się proste ...
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

I tak zrobię dzięki za info. Przy podmianie stosować jakiś preparat?czy po prostu niech woda swoje musi odstać?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

żadnych preparatów - no chyba zę chcesz jakąś ekstremalnie spreparowaną wodę .
Swoje musi odstać ale co to dokładnie oznacza? Praktycznie jeśli wyrównasz temperaturę możesz lać od razu jeśli masz jednak wode uzdatnianą to dobrze jest aby postała ze 2 godziny .

Nawet chlor przy energicznym nalewaniu plus od czasu do czasu zamieszanie ulatniał się
ODPOWIEDZ