Restart akwarium (pleśń,nalot)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

akwarium juz pomalu ginie ten nalot jak na zdieciach wyżej ,ale jeszcze cos tam ,na niektorych roslinach widac jakby takie dłogie falujace nitki, NO3 nadal mam 20 albo wiecej bo po tym tescie zoolka cieszko stwierdzic czy on dobrze pokazuje,i czy moge juz po tych 2 tygodniach podmienic wode czy jeszcze poczekac i czy przeczyscic z filtra zewnetrznego sama gabke i wate po tym dojrzewaniu a ceramiki nie ruszac.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Dokupilem dziś jeszcze test NO2 I wyszło mi że mam 1,5mg/l..
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Wiec tak zbiornik dojrzewa 3 tydzien i od 5 dni utrzymuje sie NO2 1,5mg/l albo wiecej.Czy to normalne czy podmienic wode bo widze ze troszke rosliny przystopowaly i pojawil sie delikatny zielony glon na polowkach kokosa i dalej utrzymojace sie nitki na cryptocorynie ale w malej ilosci niz wczesniej szyby dalej zapylone osadem i falujace biale nitki na nich.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Czy ktoś wkoncu odpowie i pomoze czy darwac sobie dalsze pisanie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem, co Ci napisać, bo wypowiadałam się już w podobnym temacie wiele razy na Forum. Masz wysokie NO2, to zrób mocną podmianę wody nawet 50%.

Świecisz słabo, nawozisz dużo - jak rośliny mają to przerobić przy słabej fotosyntezie? Karmisz glony i sam się prosisz o kłopoty.

Moja rada: podmień wodę, przestań lać chemię w toń wody, zostaw płynne nawozy. Podawaj CO2. Światło ma świecić 12 godzin na dobę całościowo (wszystkie lampy). Jak już zaczniesz tak robić ([podmiany wody co tydzień 20% !) to zaczekaj miesiąc i sam zobaczysz, co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Nie wiem czy pomogę, ale osobiście nie robię żadnych podmian ani w trakcie dojrzewania, ani w ogóle bez konkretnego powodu w akwarium roślinnym, tym bardziej jak mam Myriophyllum. Nitki to normalna rzecz w nieustabilizowanym jeszcze zbiorniku. Z czasem rośliny dzięki allelopatii powinny je "skasować". A podmianami ten proces się zaburza. Kulek 50? Co to za kulki?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:53 przez mirukan, łącznie zmieniany 3 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

bomba91, z całym szacunkiem, ale prowadzone przez Ciebie akwarium jest odmiennego typu niż musiora, więc nie powinno się porównywać ze sobą sposobu prowadzenia tych akwariów.

Tym bardziej, że Ty nie lejesz chemii w wodę i prowadząc zbiornik LT opierasz się na filtracji roślinnej, a nie filtrze.


Musior ma niedojrzały zbiornik, przenawożony, słabo oświetlony i nie podmieniany. Kumulacja związków pokarmowych jest nie do przetworzenia przez rośliny i prowadzi do problemów z glonami, tak to widzę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:52 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Ja zadnej chemi nie daje tylko na start byly dane bakterie przez tydzien i koniec .A co do świata jedni pisza od 5 do 8H a ty BARA 12H.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Fakt BARA, nie doczytałam że kolega przesadził z nawozami. Jednak ku jasności, akwarium z filtrem, nawożeniem i CO2 też można prowadzić bez regularnych podmian.

A co do kumulacji- NO2 na poziomie 1,5 i NO3 20 to wg mnie żaden powód do podmiany przy dojrzewaniu. Mi się zdarza mieć 5-8mg/l i nic nie ruszam. Ale szanuję każde inne zdanie. Ja bym czekała właśnie po to, żeby roślinom nie zabrakło jedzenia. Później same sobie z glonami poradzą, bo są do tego stworzone, tylko ręka ludzka im w tym przeszkadza. I nie trzeba do tego 12h światła. Wystarczy 8.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

A czy to powinno byc teraz w akwarium przy dojrzewaniu te nitki coraz to wieksze sie robia
https://images90.fotosik.pl/155/bbbf17e09e1db204med.jpg
https://images92.fotosik.pl/156/335111ef544d250bmed.jpg
https://images91.fotosik.pl/156/e1d138c3d3e871camed.jpg
i ten osad na szybach
https://images91.fotosik.pl/156/b9a7a19889f3a25dmed.jpg te nitki przybieraja kolor zielony i jeszcze chyba okrzemki sie zaczely robic bo zwir robi sie gdzie niegdzie brazowy i widze ze kokosy tez juz maja plamki brazowe i zielone
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

I dlatego uważam, że powinieneś zrobić podmianę 50% wody na odstaną, bez dodatków chemii. Glony są czymś karmione, skoro się rozrastają.

Nitki usuń ręcznie, szyby przetrzyj czyścikiem.

Masz bardzo żyzne podłoże, kulki + substrat, przysypane żwirkiem, a nie piaskiem - może coś cały czas przenikać do wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

probowalem recznie i to sie rozlatuje niewiem czy nie bede musiał nalozyc waty na wlot filtra zeby mi to nie wpadalo do niego. w czoraj byłem w akwarystycznym i gość mi powiedzial ze jak wpuszcze obsade to mi to wyczyszcza i zebym dolal jescze bakteri ale coś mi sie niechce w to wiezyc.Posłucham cie Bara i podmienie wode zaraz naleje do wiader i w niedziele podmienie.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:09 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ