Akwarium 126l na stropie drewnianym

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Bezi
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019 20:59
Lokalizacja: Poznań

Akwarium 126l na stropie drewnianym

Post autor: Bezi »

Siemanko
Latem będę zakładał większe akwarium niż mam (54l). Wybór padł na 126l czyli 80x35x45. Pytanie tylko czy wytrzyma mi strop?
Wiem że może się ten temat wydawać śmieszny bo to niby nie jest takie wielkie obciążenie, ale jednak,
Mieszkam w domu szkieletowym czyli na szkielecie z drewna. Nowe budownictwo teraz bedzie 3 rok. Akwa postawiłbym przy ścianie działowej na piętrze w pokoju. Obawy moje są ponieważ jak jedzie ciężarówka to dom się lekko trzęsie, a jak chodze po pokoju (30m2- nie wiem czy to coś znaczy) to sie troche trzesie podłoga bo jest "wyskakana" przez siostre. W końcu samo szkło z wodą to ok. 150kg + 25kg podłoża + 30kg szafka =~205kg a to niby nie tak mało, no szafka bez nóżek by była, płaska płyta.
Jutro podeślę zdjecia belek.
elo
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Lepiej wyślij maila do architekta który wam to projektował.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

szamanka pisze:Lepiej wyślij maila do architekta który wam to projektował.
dokładnie
Jednak zauważ że akwarium zwykle stoi pod ścianą a im dalej od punktu podparcia tym mniejsze dopuszczalne obciążenie czyli kilkaset dodatkowych kilogramów w pobliżu punktu podparcia nie powinno być problemem
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Zaproś pięć dorosłych osób do pokoju i zobacz czy się zawali. :D
Bezi
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019 20:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bezi »

Jutor wysle zdjecie bo niestety przy probie zaladowania nagle sie odsiweza strona i zdj znika, jutro wrzuce na jakis imgur czy cos
Emaila do konsturktora w sensie czy sie urwie strop czy ze dom jezt zle skonsturowany, bo juz sie boje xd
Cochiaz przyjechal ostatnio wlasciciel firmy do nas bo akurat przejezdzal ze zobaczyc czy jestesmy zadowoleni itp. I sie go spytalem o 160l to powiedzial ze nie bedzie zadnego problemu, no ale nie uwzglednil ze to nie jest 160kg tylko z 260kg
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Konstruktor/architekt powinien mieć wyliczone ile jest w stanie unieść twój strop. To jest ważne przy projektowaniu domu żeby wiedzieć czy można na piętrze wstawić wannę i jak dużą, etc.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gdyby miał być problem z takim w sumie niewielkim akwarium to raczej bałbym się tam mieszkać nawet bez akwarium .
Większe zagrożenie stanowi elastyczność konstrukcji dla akwarium niż to akwarium dla tej konstrukcji
Bezi
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019 20:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bezi »

No dobra, elastyczność konstrukcji w jakim sensie? Że strop sie wygina czy co?
Niby 5 osob jak tam w rogu stoi to nie ma problemu, ale to obciazenie stale a nie tajie tymczasowe
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Jeśli jest elastyczne znaczy, że będzie się"ruszac" a te drgania będą przenosić się na akwarium. Będzie pracować co grozi rozszczelnieniem po jakimś czasie.
Bezi
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019 20:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bezi »

A da sie to jakoś zniwelować bez wydawania miliona złotych?
Jakąs matę czy cos pod szafke?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ja bym powiedziała, że gorzej, że drewno się wygina, i podłoga może przestać być prosta i płaska. Mója półka w biblioteczce z najgrubszymi książkami się po latach zrobiła wklęsła.

W moje akwaria 2 dzieci w kółko packa rączkami po szybie opiera się o stolik że aż woda chlupie i łapie górną krawędź, 63l stoją już 2 lata w takich warunkach.
Nie jest to może idealna sytuacja, ale musiałbyś mieć sporo pecha żeby Ci się rozszczelniło.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bez przesady i demonizowania konstrukcji domu. Postaw akwarium na grubym (10cm) styropianie, albo daj styropian 10cm, na to blat w płyty MDF, na to matę pod szkło i stawiaj zbiornik.

Straszono mnie, że blok w jakim mieszkam od 14 lat(mieszkam na parterze) pracuje mocno przy podłodze na parterze, bo stoi blisko koryta podziemnej rzeki. Ok, wiem że tak jest. Więc od nastu lat trzymam akwarium 128l na szafce na której mam położony styropian 10cm, na to blat z płyty MDF, na to styropian 5cm i zbiornik.
Nic się nie dzieje. Ściany w bloku pękają - to widzę. Ale akwarium stoi całkowicie bezpiecznie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 18:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ale przecież to dom z drewna, z belek, nie szałas z patyków...nie przesadzacie z tą przezornością? Chyba jakieś normy bezpieczeństwa musi spełniać, jakieś kilogramy musi wytrzymać...czy akwarium to najcięższa rzecz, jaką się w domu trzyma...

... podłoga z desek się ugina bo jest z desek, to nie wylana posadzka, czy oznacza to, że zaraz się zarwie? Moi rodzice mieszkają w starym budownictwie ze starą skrzypiącą podłogą z desek, też się ugina, mają ciężkie meble i na piętrze nawet dużą zamrażarkę wiecznie przepełnioną, mięchem- na wiosce nie bawią się w wędlinki ze sklepu codziennie, tylko od razu świniaka rozebranego tam mają+ drób i inne.... mają też piwnicę na całej powierzchni parteru, piec kaflowy w pokoju na parterze, westfalkę o ile dobrze piszę...nie wiem do końca co i jak jest podmurowanie, ale parter- podłoga dechy, piętro/strych- podłoga dechy
Bezi
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019 20:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bezi »

Dzieki wam, uspokoiliscie mnie troche :D
Generalnie to napisze email do architekta albo poszukam papierow od domu, moze tam byla ekspertyza czy cos zrobione. Generalnie przeczuwam że wytrzyma bo 200kg to ja i duzy kolega, no ale zobacze. Miejscie gdzie stanie akwa jest bardzo mało rozbujane bo tam nikt nie chodzi bo jest krzeslo.
Dzieki jeszcze raz :)
To są te bele. https://imgur.com/a/zPDV7Eb bedzie stalo na przeciwko tego co tam jest, czyli bedzie sie pewnie opierac na 3-4 belsch
ODPOWIEDZ