[63l] Obsada ryb do akwarium w stylu Low Tech z modyfikacjam

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Sporo czytałem o akwariach LT i w takim prawdziwym, roslinny low tech praktycznie nie podmienia sie wody i nie odmula się dna. Balbym sie tak prowadzic zbiornik, ale przy dużej biomasie roślin i niewielkiej obsadzie zwierząt (8-10 małych ryb stadnych i parka może prętnika, do tego 1 ampularia i krewetki RC ktorych populacje będą igraniczac ryby) może dałoby rady robic podmiankę np. 1 w miesiącu. Pewnie trzeba po prostu spróbować.
No i siła filtracji to kolejna zagadka. Generalnie wszedzie mówi się, żeby mieć nadfiltrację, a przy low techu z kolei filtracja winna być minimalna.
Oczywiscie zdaje sobie sprawę ze nie mam prawdziwego LT, po prostu w moim tanku blizej do LT niż HT.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Wszystko zależy od roślin. Podmianke można robić i raz na rok. To zależy, na czym Tobie zależy :mrgreen:
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ja mam taki LT roślinny. Wodę na razie podmieniam raz na miesiąc.
Związki azotu i fosforu są w toni wody niewykrywalne testami kropelkowymi. Zamierzam dokupić testy Ca Mg K i na ich podstawie wykonywać podmiane wody.
W akwarium mam
GH 9
KH 3 :O (spadlo z 6, dodaje co tydzien lisc ketapangu, orzecha, debu i lipy moze to garbniki).
pH 7

Rybkom chyba się podoba, bo dochowalem się małych Bojowników. 10 marca odkryłem jednego maluszka, teraz średnio raz dziennie widuję dwa 2cm młode, a wczoraj widziałem jeszcze małą pchelke 0,5cm.
Krewetki Neocaridina mnożą się na potęgę udoskonalajac dietę Bojownikom. :)

Jedyna trudność to utrzymanie w ryzach roślin pływających raz to zaniedbalem i część roślin na bokachakwarium gdzie bylo niedoswietlone obumarla. Raz w tygodniu wywalam pełne 8litrowe wiaderko roślin.
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Biniu a jaki masz litraż oraz ile i jakie zwierzęta w nim żyją? O rosliny nie pytam, bo pewnie po prostu jest ich dużo :)
Edit: Już wiem, znalazłem opis Twjego akwa w innym watku. Ciekawym zresztą (Akwaria typu LT a MT).
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Napisze coś jeszcze o moim baniaku. Otoż postanowiłem za Waszymi radami obniżać twardość poprzez mieszanie kranówki z demineralką do podmian. W weekend podmieniałem 10l (5+5) i.... dzisiejszy pomiar wskazał spadek GH z 16 do 13 i KH z 9 do 7-8 :D Ale radość :D Za tydzien kolejna podmianka i liczę na kolejny spadek twardości o ok. 2 punkty, zacznę też dodawać Aquacid żeby obniżyć pH (póki co bez zmian, nadal 7,8 - 8 ) i chyba będę mogł myśleć o chcianych przeze mnie razborach espei :D A i planowanym prętnikom będzie lepiej. Dzięki raz jeszcze za pomoc!
Kurde, miał być LT na kranówce a tu takie klocki :D
Jak zbiornik bedzie już zarybiony to wrzuce fotki do galerii.
ODPOWIEDZ