[200L] - pierwsze akwarium po 14 latach przerwy.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

[200L] - pierwsze akwarium po 14 latach przerwy.

Post autor: damianKr »

Witam,

Postanowiłem w galerii opisać postęp prac na swoim akwarium :). Może ktoś coś doradzi dzięki czemu moje akwarium stanie się lepsze :).

Dane techniczne:
Akwarium 200L - 100x40x50 8mm.
Oświetlenie - 2x30W
Filtr - IKOLA 450
Grzałka - 100W

Aktualnie postęp prac wygląda tak, że usypałem podłoże i i zamieściłem ozdoby. Aktualny wystrój jest testowy jednak ta wersja mi się podoba więc chyba już taka zostanie.

Zamieszczam zdjęcia akwarium:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako podłoża użyłem ziemi do kwiatków na spód, później na to ułożyłem siatkę i na to usypałem piasek do piaskownicy.

Jeśli chodzi o grubość podłoża to na przodzie wynosi 3 cm, 4cm na środku i 6 cm z tyłu. Czy taka grupość będzie ok? Czy podłoża z tyłu nie jest za dużo?

Jeśli chodzi o wsytrój to po lewej są dwa korzenie, na środku łupinka kokosa a po prawej dwa kamienie i sztuczny konar.

Jeśli chodzi o roślinki to jeszcze na żadne konkretne się nie zdecydowałem, ale raczej będe szukał łatwych w uprawie. Chętnie przyjmę porady w sprawie roślinek :).

Dalszy etap prac ruszy dopiero, gdy otrzymam nowy "sprawny" filtr.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Grubość podłoża ok [tył wcale nie za dużo], ale przygotuj się, że z czasem i tak wszystko się wyrówna i będzie jak na stole- testowane :wink:
Kokosów widziałbym więcej, nawet takich rozbitych- niekoniecznie tworzących grotkę. Co by tu jeszcze...prawdopodobnie niejedna osoba zwróci uwagę na brak tła, bo widać kable.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

ale przygotuj się, że z czasem i tak wszystko się wyrówna i będzie jak na stole
Nie strasz :).

Kokosów widziałbym więcej, nawet takich rozbitych- niekoniecznie tworzących grotkę.
Myślałem nad tym żeby jeszcze dać coś na dno, ale nie chcę też zabrać zbyt dużo powierzchni dla rybek dennych.
prawdopodobnie niejedna osoba zwróci uwagę na brak tła, bo widać kable.
Racja, będę musiał coś z tym zrobić.

Macie pomysł na jakieś roślinki?

Mam już jednego kandydata na tył akwarium:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/echin ... 27353.html

Nie wiem czy w lewym górnym rogu pod korzeniem możnaby posadzić jakąs roślinkę?

Jeszcze pytanko, czy ten korzeń zakupiony w sklepie akwarystycznym trzeba jakoś specjalnie przygotować?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jakiej grubości warstwę ziemi dałeś?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ostatnio jak kupiłem korzenie w sklepie to jedynie obciążałem je kamieniami, aby nie wypływały [zapięte na trytki]- były czyste, barwienie wody mi nie straszne- wręcz przeciwnie, klimatyczne, ale dla pewności zawsze można podgotować czy wyparzyć....
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Jakiej grubości warstwę ziemi dałeś?
Około 2cm, z tym że jest ona tylko w części końcowej i środkowej akwarium. Na sam przód nie dawałem ziemi ponieważ planowałem raczej małą grubość podłoża jak i również nie planuje sadzenia roślinek na przodzie.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Czyli w części środkowej jest ok 2 cm piasku, obawiam się że to może być zbyt cienka warstwa.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Podzielam zdanie kolegi Trex.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Ok, szczęście mam jeszcze rezerwę piachu to dosypie na środku.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Testowałem dzisiaj na "sucho" ułożenie deszczownicy w akwarium i wygląda to tak:

Obrazek

Nie wiem czy zrobiłem to dobrze, ale deszczownica jest nisko, będzie niżej niż tafla wody. Czy wstarczy jeśli tylko wylot skieruję na tafle wody a sama deszczownica będzie poniżej?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Osobiscie polecam deszczownice dac na boczna scianke, natomiast zasys pozostawic bez zmian. Prawdopodobnie szybko sie pokusisz o maly filtr mechaniczny do obracania tych 200L.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

sobiscie polecam deszczownice dac na boczna scianke,
Pomysł świetny, ale deszczownica jest dłuższa niż ścianka akwarium.
Prawdopodobnie szybko sie pokusisz o maly filtr mechaniczny do obracania tych 200L.
Dlaczego?

Deszczownicy posiadam 2 rurki, więc jeśli trzeba to mogę je połączyć i dać na całą tylną ścianę jeśli to sprawi że będzie lepsza cyrkulacja wody.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mozna deszczownice przyciac, to nie problem. Co do malego filtra mechanicznego, to praktyka w tak duzych zbiornikach sprawia ze jednak sa obawy o tworzenie sie martwych stref bez ruchu i odkladanie detritusu. Na pewno spotkasz sie z opiniami przeciwnymi, aczkolwiek najgorsza jest woda, która stoi i cierpia na tym miedzy innymi rosliny, bo niema tej przyslowiowej wymiany/przeplywu. itd.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Hmmm czyli wnioskując z tego co piszesz to zamiast montować na bocznej ściance ponieważ w takiej sytuacji ruch wody może faktycznie nie dotrzeć na drugi koniec akwarium, to zamiast tego może lepiej zamontować deszczownice na całej tylnej ściance (tu już pomijam sprawę wizualną).
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Generalnie pryncipium jest takie, ze chcemy aby woda nie stala w miejscu i to jak to zrobimy zalezy od nas samych i naszych pomyslów. Musimy miec tez na uwadze fakt ze zbiornik za jakis czas zarosnie, mamy przeszkody i musimy to miec na uwadze, a chcemy zeby przeplyw dotarl wszedzie.
ODPOWIEDZ