Akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Akwarium 112l

Post autor: Arenos244 »

Witam,

Zamierzam zakupić sobie swoje pierwsze akwarium.
Dokonałem już wyboru jakie ono ma być.

80x35x40 112l i tu pojawia się pierwszy problem czy moja komoda wytrzyma :)

Obrazek

Blat ma 22mm, zamierzam dołożyć tam 2 blat o grubości 30mm, normalną dechę z tyłu aby były 3 porządne podpory oraz usunąć nóżki i dać gumki. Pod akwarium podkład.

W akwarium będę chciał mieć stado neonków 15-20 szt, harem pielęgniczek kakadu 1 samiec 3 samiczki oraz kirysek sterby 3-4 lub otosek przyujściowy 3-4. Co jeszcze do tego zestawu mógłbym dodać ?:)

Potrzebuję pomocy w doborze grzałki oraz filtra chciałbym aby był jak najbardziej cichy.

Dziękuję za pomoc.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Nie pomogę w kwestiach technicznych, ale radzę Ci zrezygnować z takiej ilości Kiryskow jak 3-4, bo to zbyt mała grupa aby mogły czuć się w miarę pewnie. Co do Otoskow szczerze mówiąc nie wiem czy zasada jest taka sama, ale podejrzewam że tak, z tego co widziałam na filmach.

Kiryskom żeby było dobrze musi być ich trochę, a żeby było ich trochę nie ma wiele miejsca, które i tak już zajmą Kakadu.

Innymi słowy, osobiście łączenie Pielegnic i Kiryskow w takich wymiarach uważam za kiepski pomysł.
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Czyli zostawić neonki i zwiększyć ilość Kirysków a wywalić Kakadu ?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jak dla mnie, albo Kiryski albo Kakadu. Co wolisz.

Ja bym brała Kiryski :wink: przynajmniej 8.
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

A coś jeszcze można by było dobrać do tego, jakieś krewetki czy coś innego ?:)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Można- krewetki potrzebują gęstego zielska, jak mech na przykład, bo jak dasz do świeżego baniaka gdzie rośliny dopiero się przyjmują i będą tam ryby to w szybkim tempie po prostu zostaną skonsumowane, chyba że mówisz o krewetkach wielkości neonów, kiryski u mnie w ogóle nie interesują się krewetkami co nie znaczy, że i wśród nich nie ma smakoszy na "frutti di mare".

Kakadu na pewno będą wdzięczne za taki żywy pokarm jak co.

Cichy filtr to z "przeczytania"- nie miałem okazji słyszeć pracy- to na przykład ikola czy z jbl...ucho jakby nie było też każdy ma trochę inne i to zawsze ryzyko, bo chyba producenci nie bardzo podają zakresu hałasu filtrów.

Grzałkę jak masz kasę to kup przepływową, a jak zależy trochę na oszczędzeniu to zwykłą jakiejś znanej sprawdzonej firmy, czy 50W, czy 100W zależy od temperatury w mieszkaniu w sumie....jedni powiedzą, że bezpieczniej 2 słabsze na przykład [po 25W] bo w razie awarii nie ugotuje ryb, ale tak na prawdę po za historiami tu na forum opisanymi nigdy nie słyszałem, aby jakaś grzałka ugotowała komuś ryby- mam 100W w 112l i czuję się z tym bezpiecznie.

Jak planujesz kiryski czy pielęgniczki, którym zdarza się przewalać podłoże mniej na względzie, żeby odrzucić wszelkie żwirki i wybrać piasek, najlepiej drobny.

I kolejna kwestia, dobrze jakbyś zarezerwował sobie dodatkową stówkę i miejsce na filtr RO- kranówki to wody twarde/średniotwarde i zasadowe, a neonki, kiryski, otoski, pielęgniczki Ameryki Południowej, wszystko w zasadzie co podałeś z ryb to woda miękka i kwaśna- zdobądź wiedzę na temat parametrów wody, zmiękczania, zakwaszania...niemało tego na forum.

Przemyśl dokładnie wszystko, nie spiesz się, zdobywaj wiedzę- powodzenia :D
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz.
Jeśli chodzi o dodatkowy sprzęt to nie ma problemu z jego zakupem, chciałbym dobrać sobie rybki i dopiero pod nie zrobić odpowiednie otoczenie oraz wodę, nie śpieszy mi się z tym aby wsadzać rybki po tygodniu czy dwóch jak dla mnie przygotowanie wody i zielska może trwać dłużej byle by rybki po zakupie i transporcie do nowego mieszkanka czuły się idealnie.

Znalazłem też bardzo dobry sklep zoologiczny jutro tam jadę i zobaczę co mi ewentualnie będą mogli doradzić.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 17:59 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Sprzęcik już zakupiłem podłoże będzie mieszane, część będzie z piasku a część z żywej ziemi odgrodzone to wszystko kamyczkami do tego kilka korzeni aby rybcie miały kryjówkę i sporo zieleni.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:23 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Arenos244
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019 15:04

Post autor: Arenos244 »

Wygląda to jak na razie tak

Obrazek
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Ja bym te tylne rośliny dał trochę do przodu,i ukrył za nimi grzałkę,żeby nie było jej widać :P.Plus jak dla mnie kamienie są zbyt gęsto,dałbym po całym akwa a nie tylko w jednym miejscu.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ja bym dodała więcej roślin.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

bomba91 pisze:Ja bym dodała więcej roślin.
ja też :)
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

Post autor: qiervu »

Czy ja dobrze widzę i za kamieniami na wierzchu jest ziemia? Jeśli tak to nie wróżę niczego dobrego. Można zakładać akwarium na bazie ziemi ogrodowej, ale daje jej się niewielką ilość (grubość około 1,5 - 2cm) i zasypuje się podłożem (piaskiem/żwirkiem lub czymś podobnym) o grubości minimum 3-5cm. Inaczej będziesz miał wielką lipę w akwarium.
ODPOWIEDZ