[375l] Akwarium do firmy

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Najlepiej to jak masz gdzieś w pobliżu bagno i wyławiasz takie korzenie z tego bagienka (właściwie to z torfowiska). Kolejnym pomysłem jest rzeka (wskakujesz w wodery i wyciągasz) - tylko rzeka musi być czysta. Jak nie masz tych dwóch opcji, to szukaj wiatrołomów i tnij korzenie. Poczytaj na forum, jakie drewno się nadaje (unikaj iglastych!). Później musisz oskubać kore, polecam karcher i zaimpregnować korzeń. Pamiętaj, że korzeń powinien się namoczyć i poza codziennymi wymianami wody musi ona być w ruchu, inaczej grzyby i bakterie będą szaleć (daj np napowietrzacz). Tak w skrócie ;) Korzeń u mnie jest z wiatrołomu, buczyna.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Super - to kolejna rzecz - oświetlenie. mogę zbudować samemu oświetlenie led dobierając moduły o rożnych długości fali lub dać listwy RGBW lub kupić odpowiednie gotowce (wariant najdroższy ale nie mam przy tym dodatkowej pracy). co radzicie ?

powtórzę jeszcze jedno pytanie: kiedy i jak stosować filtry RO ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo do 375 zobacz sobie gotowca chihiros a1201 plus. Sprawdza mi się w 360l
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Oświetlenie to temat rzeka ;) Ja kupiłem gotowe (Chihiros A901Plus), przynajmniej mam do kogo mieć pretensje jak coś nie zakuli ;) Patrz na barwę, rośliny lepiej rosną przy czerwonym (niskie spektrum), ale lepiej wygląda wszystko jeśli jest zielony (dla roślin obojętny, odbijają je dlatego są zielone) i oczywiście biały (wysoka temperatura barwowa). Na forum znajdziesz kilku speców.

Przy planowanej obsadzie (mieczyki) to bym sobie RO odpuścił, szkoda kasy i miejsca, plus po co się z tym bawić przy rybach lubiących raczej twardszą wodę. Neonów i kirysków z mieczykami nie mieszaj, bo mają inne upodobania. Mało gdzie się chloruje wode teraz, sprawdź jaką masz kranówkę i będzie OK. Kranówa do podmianek musi być odstana, ale chodzi głównie o jej temperaturę.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

nie wiem już czy będą neonki, raczej chcę "domowe" przeprowadzić do większego akwa, żeby czuły się lepiej więc myślałem żeby przeprowadzić neony i glonojady,szczególnie glonojady bo ostatnio dość mocno urosły.
to oświetlenie wygląda dość solidnie - ale kusi żeby zrobić na swoim sterowniku dobierając lumeny i temperatury. mógłbym się wtedy nawet pokusić o efekty w stylu wschód i zachód słońca ;)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Efekty wschód i zachód słońca to przy lampie Chihiros masz na BT za $20 ;) poszukaj Chihiros Commander
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo poza tym masz regulator natężenia oświetlenia. Ja teraz z roślinniaka zrobiłem surowy wystrój i lampa jest ustawiona na 30 procent mocy. Skalkuluj czy opłaca Ci się bawić z robieniem oświetlenia bo czasami nie warto.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

@Neurochirurg czasowo pewnie nie warto, po prostu jestem elektronikiem i automatykiem i lubię czasem coś &#8222;grzebnąć&#8221;
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo to zmienia postać rzeczy :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Szanowni a czy ktokolwiek wykorzystywał kiedyś matę grzewczą z termostatem umieszczoną pod akwarium jako grzałke ??
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Neurochirurg jak połączyłeś filtry tj czy one są w szeregu czy jakoś inaczej - w prezencie dostałem JBL CP 250 czyli za mały dla 375L, więc czy dokupić czy wymienić ??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo działają u mnie niezależnie. 2 kubły na taki litraż to dobre rozwiązanie. Ostatnio otwarłem je dopiero po 9 miesiącach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jak kombinujesz z ogrzewaniem pod podłożem, to może zobacz czy nie lepiej ci wyjdzie grzanie w filtrze? Jak coś walnie to łatwiej to ogarnąć, a tak samo nie widać.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

grzesi3k pisze:Jak kombinujesz z ogrzewaniem pod podłożem, to może zobacz czy nie lepiej ci wyjdzie grzanie w filtrze? Jak coś walnie to łatwiej to ogarnąć, a tak samo nie widać.
no właśnie też o tym myślałem żeby zamknąć to w filtrze albo zrobić grzałkę przepływową
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo jak masz kubły to przepływową możesz kupić (ja używam hudora), no chyba, że odezwie się wewnętrzny majsterkowicz :-)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ