[54l] Pierwsze akwarium - 54l bojownik + ... ???

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

[54l] Pierwsze akwarium - 54l bojownik + ... ???

Post autor: Gmerk »

Witam,

Pierwszy post na forum bo dopiero rozpoczynamy przygodę akwarystyczną. Zbiornik uruchomiony w zeszłym tygodniu z roślinami, których po 3-4 dniach trochę dołożyłem bo wyglądało zbyt pustynnie. Od wczoraj z mieszkańcami...

Akwarium 54l. (60x30x30) w zestawie startowym Eheim Aquastar 54 LED
- LED 1x7,7W / 6500k / 800lm
- Filtr Eheim Pickup 60
- Grzałka Eheim 3612 50W

Zawartość:
- Aquantic Nature Fertiplant ABF na sam dół
- na niego drobny żwirek kwarcowy (3-5)
- rośliny tył - 2 x higrophila difformis; 2 x Bacopa australis; 2 x Limnophila
- rośliny środek: Anubias nana big + Flame moss na większym korzeniu ; 2 x Lobelia cardinalis mini; 2 x Higrophila siamensis; Cryptocoryne legroi; Cryptocoryne nevillii;
- rośliny przód: 2 x Pogostemon helferi; 2 x Echinodorus magdalensis; Microsorum trident na mniejszym korzeniu
- 2 x Lawa i (niestety) czaszka dinozaura

Obada:
1 Bojownik krótko-płetwy "Heniek"
https://youtu.be/zX-vD6Btdc8
12 Razbor Espei
3 Kiryski Similis
2 Ślimaki Ampularia

1. Czy całość trzyma się kupy? Nie mam jakichś podstawowych błędów?
2. Czy można coś do tego dołożyć - ze 3 dodatkowe Kiryski (innego typu czy lepiej te same co są?)
3, Jakieś inne 2-3 ryby


Podstawa - nie przerybić akwarium i nie zaszkodzić obecnym mieszkańcom...

Z góry dziękuję za podpowiedzi opinie i sugestie.[/url]

Temat przenoszę do odpowiedniego działu i poprawiam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2019 15:27 przez Gmerk, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gmerk pisze:Podstawa - nie przerybić akwarium i nie zaszkodzić obecnym mieszkańcom...
Myślę, że podstawę już osiągnąłeś ale jeśli mimo to zamierzasz dołożyć kirysków to zdecydowanie tego samego gatunku .
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

goldi,ja bym podłoże zmienił/zasypał żwirek piaskiem,bo żwir pokaleczy kiryskom wąsy :/
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

goldi - a lepiej nie dodawać nic więcej czy dokupić 2-3 kirysków aby były w 5-6 tak jak zalecane;

BettaManiac - pytałem sie o to a akwarystyku gdzie 99% było kupowane - powiedziano mi że tak drobny kwarc krzywdy im nie zrobi :-/
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ja bym nie dodawał .


W kwestii porad z akwarystycznego to już klasyka :) Wprawdzie ten drobny żwirek nie zabije Twoich kirysków lecz daleko do zachowania dobrostanu tych rybek. Piasek .
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Dzięki - zatem nie dobieram...

Co do wymiany żwirku na piasek - to moje pierwsze akwarium nie wiem czy jego przebudowa po 1,5 tygodnia działania nie przyniosła by więcej szkody. Nie miał bym gdzie przenieść ryb, nie wiem czy rośliny przeżyły by kolejną przebudowę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium ma 1,5 tygodnia i już są w nim ryby? Zbiornik nie dojrzewał? Badałeś parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

BARA - tak od wczoraj, wody nie badałem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czemu wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium? Przecież cykl azotowy się nie zamknął, teraz jest pewnie nitrit pick = ryby się trują azotynami.
Warto będzie podmienić wodę jak najszybciej, zbadać jej parametry i kontrolować związki azotu przez parę tygodni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Woda z kranu uzdatniana Aquamaker, następnie zasadzone pierwsze rośliny i dodane Easystart pierwszego i siódmego dnia. Po tygodniu zrobiona lekka przebudowa i dołożenie roślin oraz korzenia. W międzyczasie wędrowałem oglądać ewentualnych przyszłych mieszkańców. Z akwarystyka informacja że po tygodniu spokojnie mogę wpuszczać, że obecność ryb przyspieszy unormowanie się zbiornika :-/

Ryby po pierwszym dniu w zbiorniku nie wyglądają chyba dziwnie - jakie oznaki powinny niepokoić?

Odnośnie podmian wody - pytałem się również o to - pierwszą podmianę zrobić miałem po 3 tygodniach czyli za około 1,5 tygodnia.

Aquamaker: https://www.plantagarden.pl/uzdatniacze ... -life.html

Easystart: https://www.plantagarden.pl/bakterie-i- ... 00ml-.html

Woda: https://mpwik.com.pl/view/jakosc-wody/p ... iac=marzec
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Uzdatniacz wody wylej do WC, to jest zbędna chemia.
Biostarter niewiele pomaga i moim zdaniem to tylko wyciąganie pieniędzy z nieświadomych początkujących akwarystów.

Podstawowa zasada akwarystyki brzmi: nigdy nie słuchaj sprzedawcy w sklepie zoologicznym. To nie jest specjalistą, to handlowiec któremu zależy na sprzedaży towaru.
Dlatego dostałeś uzdatniacz.
:-)

Poczytaj po podstawach akwarystyki i cyklu azotowym.
Radze mimo wszystko zrobić podmianę wody niż zatrujesz ryby.

I zmierz parametry wody w akwarium. Odczyn, twardości i poziom azotynów.

Poczytaj
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Bara, czasy dojrzewania akwarium w naturalny sposób przechodzą do lamusa. Teraz używa się do tego uzdatniaczy, czy będziesz tego chciała czy nie. Sama tego nie zmienisz, tak jest wygodniej i dużo szybciej.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Po świetach kupię testy i sprawdzę jak to wygląda.

Co do podmiany wody - odstać zalecane 24h czy lepiej skrócić czas stania wody i szybciej robić podmianę?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Rób podmianę
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ