Kamień w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nervil18 pisze:Cała rodzinka jest za tym by sobie sprawić takie cudo bo czyszczenie kranow, brodzików, czajnikow to w naszym domu koszmar. Mamy obecnie niestety inne wydatki i musimy z zakupem poczekać do września.
Cudo to nie jest - weź pod uwagę że to wymaga systematycznej regeneracji a ta bywa ni emniej upierdliwa od czyszczenia brodzików .
Ponadto w opisie jest wzmianka o regeneracji solą a wiec najprawdopodobniej to żywica sodowa któa redukuje jedynie twardość węglanową .
Jak wynika z Twojej wypowiedzi, zakup to zaledwie perspektywa więc w tzw miedzyczasie rozważ zakup i zainstalowanie filtra RO dużej wydajności (takiego np jak w myjniach samochodowych ) z membranami przemysłowymi 600 + gpd.

"Obawiam" się że koszty montażu będa porównywalne
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Nervil18 pisze:Tydzień temu robiłem pierwszą podmianę czyli 20 % oczywiście przy okazji wyczyściłem szyby i odmuliłem dno..... Niestety po tygodniu akwarium jest całe w kamieniu. od zawsze wiedziałem że mamy twarda wodę ale nie spodziewałem się że aż tak . wpadłem na pomysł że teraz zrobię podmianę 20 % przy wykorzystaniu Wody źródlanej marki KRYNKA 6L poniżej zamieszczam jej parametry . Co o tym sądzicie ?
Hym znowu wyjdę na upierdliwego ale : moim zdaniem to czysta kryptoreklama wody "źródlanej"
:spam
Mieszkałem w miejscach Polski gdzie kamień bywał koszmarny i bajdy o "koszmarnym kamieniu po tygodniu w Akwa " można wciskać Marsjanom.
Skoro osadzają się minerały (kamień) w akwa to po grzyba lać kolejne :
Nervil18 pisze:Minerały 150.3
........ :shock:

Nervil18 pisze:przy wykorzystaniu Wody źródlanej marki KRYNKA 6L poniżej zamieszczam jej parametry
To samo za siebie mówi. Brak tylko ceny :lol:
Dalsze posty to raczej pozoracja i próba przemycenia kolejnej kryptoreklamy:

Nervil18 pisze:Cała rodzinka jest za tym by sobie sprawić takie cudo bo czyszczenie kranow, brodzików, czajnikow to w naszym domu koszmar. Mamy obecnie niestety inne wydatki i musimy z zakupem poczekać do września.

Ale ja pewnie się mylę jak zwykle. :wink:
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

:lol:
TAK, reklama jakiejś wody na forum akwarystycznym :lol:
mirukan nie jesteś upierdliwy, na to inaczej się mówi :roll:

ja tam rozumiem problemy z twardą wodą- uwaga będzie reklama- jak nie filtruję wody do gotowania filtrem Brita to czajnik elektryczny [marki nie podam :D ] po dwukrotnym przegotowaniu wody jest cały w kamieniu...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

MarJan pisze:to czajnik elektryczny [marki nie podam ] po dwukrotnym przegotowaniu wody jest cały w kamieniu...
To ludzie gotują wodę w akwarium ? I po tygodniu mają całe zakamienione :lol:
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

mistrzu woda parując zostawia osad taki sam jak po gotowaniu wody w czajniku, ale skąd możesz wiedzieć, kiedy nigdy tak nie miałeś....tylko, że jak czegoś nie doświadczyłeś nie znaczy, że takie coś nie istnieje...

...a teraz koniec prawdziwego spamu
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Gotowanie wody w czajniku to jedna z metod na zmiekczanie wody, ale droga (rachunki za prad) oraz trwa w nieskonczonosc. Mozna dolewki robic od czasu do czasu, natomiast bardziej ekonomicznie wyjdzie przelewak typu brita gdzie mamy wymiane jonowa mg/ca i dostajemy w spadku jony sodu niedobre dla akwarystyki roslinnej.

Wiec mieszanie kranowitu z woda destylowana, to jak najbardziej dobre rozwiazanie, ale docelowo tylko osmoza :)

Pzdrawiam
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

poniżej zamieszczam zdjęcia przedstawiające sytuacje w moim zbiorniczku.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

ps. nie pracuje w reklamie żadnej wody źródlanej. podaną markę podałem jako przykład i z tego powodu że mogę ją zakupić w najlepszych cenach.


co możecie wywnioskować po obejrzeniu zdjęć ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To jest akwarium kompletnie nie przygotowane dla ryb. Brak roślin zapewniających schronienie. fatalne napowietrzanie rozpylające powietrze w wodzie i drażniące skrzela ryb... Ryby są chore (pasożyty!!), masz gatunki o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody, nie dających się ze sobą pogodzić...

Kamienia nie widzę. Widzę glony. Okrzemki na przedniej szybie i na podłożu. Masakra.

Szczerze: radzę oddać ryby, wodę wylać, akwarium wysuszyć i szkło odstawić do piwnicy. Potem poczytaj po podstawach akwarystyki, o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać. Zbadaj wodę w kranie. Zdobądź wiedzę o cyklu azotowym i przemianach biochemicznych zachodzących w zbiorniku słodkowodnym.
A potem zacznij wszystko od nowa na poważnie.

Nie żartuję.

Jeżeli jednak upierasz się, żeby dalej prowadzić to akwarium, jakie już założyłeś to:
1. Oddaj ryby
2. Posadź rośliny i to sporo
3. Ustaw filtr tak, żeby wypływ wody poruszał jej taflę, bez dodatkowego napowietrzania i przykręć moc filtra, bo jest ustawiony teraz na maksa i robi pralkę
4. Wyczyść mechanicznie szyby z okrzemek, rośliny pełne glonów usuń
5. Nie lej żadnej chemii do zbiornika, żadnego carbo, nawozów, itd...
6. Zastanów się, czy na pewno chcesz trzymać kamienie a nie korzenie. Kamienie zabierają przestrzeń, korzenie dodają garbników i są niezbędne dla zbrojników do pozyskiwania celulozy. Poza tym są naturalniejszym dodatkiem niż kamienie.

a po tym wszystkim, jak już rośliny zaczną rosnąć dobierz obsadę pod kątem parametrów wody, jakie masz w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

dzięki za pomoc, postępowałem tak jak doradził mi sprzedawca w sklepie gdzie wszystko kupiłem. Jak widać im zależy tylko by sprzedać jak najwięcej a z wiedzą są na bakier. Powiedz mi czy rybki mogę spróbować sprzedać by wycofać trochę pieniążków czy raczej z tym będzie ciężko ? rybki są u mnie może max 3 tyg. i nie wyglądają na chore.

Postanowiłem że zacznę wszystko od początki i powoli. Oczywiście zacznę czytać i będę słuchał porad forumowiczów bo widzę że na fachową pomoc w sklepie to nie ma co liczyć.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby oddaj lub sprzedaj jak najszybciej. Na tym zdjęciu
Obrazek

widać wychudzonego mieczyka/gupika (?), tego srebrnego - podejrzewam pasożyty układu pokarmowego, stres i nieprawidłowe karmienie.

Moim zdaniem ryb za długo w "zdrowiu" nie utrzymasz w obecnie prowadzonym zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

Rybki jakie posiadam to:
Neonki 5 szt.
Gupiki 6 szt
Żałobniczki 2 szt.
Danio szt 4
TĘczanka Neonowa szt. 2
Molinezja szt. 3

Rybki karmione raz dziennie na wieczór (zgodnie z zaleceniami sprzedawcy żeby ich nie przekarmić) Molinezje dokupiłem tydzien temu.

Rybki już ogłosiłem na OLX i mam nadziej że szybko pójdzie .

jest na forum jakoś dobrze napisany tutorial gdzie można przeczytać od a do z jak założyć akwarium , oczywiście za twoją radą zrezygnuje z kamieni i znajdę jakiś ładny korzeń itd.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę:

http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Anubias nie powinien być posadzony w podłożu, to epifit, jego kłącze musi być w toni wody...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Nervil18
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2019 17:41

Post autor: Nervil18 »

ok czyli lektura do rąk i się edukować. Tzn że to co ja brałem za kamień z wody na szybie to są tak naprawdę okrzemki a na roślince glony ?

Czyli przed założeniem nowego akwarium kupić testy i zbadać parametry wody którą posiadam w krnie np. takim testem https://allegro.pl/oferta/zoolek-aqua-t ... uctReviews

Wodę padać bezpośrednio po wlaniu jej do naczynia czy może odstawić np. na 3 dni i wtedy zbadać ?

Po otrzymaniu wyników oczywiście podzielę się z wami wynikami i będziemy myśleć co dalej....
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja mysle ze nawet testy paskowe beda okej na poczatek. Jesli nie masz zamiaru bawic sie w akwarystyke roslinna na bogato to paski w zupelnosci starcza, pozatym dowiesz sie cos o NO3 oraz KH, GH pH i Cu. Dobry start dla poczatkujacego entuzjasty akwarystyki.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To co podajesz jest ok. Ja zawsze używam i zawsze polecam testy kropelkowe Zooleka na pH i GH/KH (dwa w jednym).
Zmierz wodę jaką masz w akwarium, zmierz wodę jaką masz w kranie.
Potem się zastanowimy nad jej uzdatnianiem czyli ewentualnym przygotowywaniem do podmian z parametrami odpowiednimi dla ryb, jakie zamierzasz trzymać.

Proponuję żebyś założył konkretny temat o swoim akwarium w dziale Galeria i tam go dalej prowadził, zamieszczał zdjęcia itd.
Cieszę się, że się zabierasz za akwarystykę profesjonalnie i na poważnie. Naprawdę ucieszyłam się widząc Twoje posty nie świadczące o jakiejś urazie na moje dosyć ostre stwierdzenia. To buduje szacunek do Ciebie i chęć dalszej pomocy.

Tak, jak pisałam wcześniej - nie spodziewałam się "kamienia" w Twoim akwarium, ale właśnie jakiegoś nalotu, albo glonów albo grzybów (często powstają z resztek pokarmów). I ze zdjęć wyszło co wyszło, a wyszło na dobre, bo teraz wiesz co poprawić i masz pełen zakres wiedzy co do popełnionych przez Ciebie błędów.

Trzymam kciuki za Twój zbiornik i zachęcam Cię do działania!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany