Akwarium 112L - Początkujący; Obsada, Rady, Uwagi

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Akwarium 112L - Początkujący; Obsada, Rady, Uwagi

Post autor: Ekostuff »

Witam dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i przymierzam się do 112 L akwarium, prosił bym o parę rad, uwag. Na razie kompletuje dane, czytam, obserwuje, co wybrałem:

Akwarium 112 L z pokrywą
Filtr Aquael Turbo 1000
Grzałka Jager z termostatem 100w

za podłoże będzie robił piasek kwarcowy na to pójdzie żwir 1-3mm planuje kupić gotowy wystrój kamienny, widziałem dość fajne konstrukcje, korzenie mi się nie podobają, chce zasadzić trawnik, żeby rozrósł się na całym akwarium do tego jakiś mech jawajski, nurzaniec amerykański, limnofilia bezszypułkowa, mikrozorium oskrzydlone

teraz pytanko o rybki, Brzanka Denisona mnie zafascynowała, tylko wydaje mi się, że 112 L troche za mały zbiornik dla tych rybek zwłaszcza, że chciałem dodać Krewetki Amano , plus coś w większej grupie 8-10 osobników, zastanawiałem się nad Brzanką Purpurową lub Danio Malabarski, proszę mnie naprostować czy dobrze to wszystko planuje, podsumowując:

1. Akwa 112 L z filtrem Aquael Turbo 1000 i grzałką Jager 100w
2. Podłoże - Piasek kwarcowy i żwir 1-3 mm
3. Rośliny - trwanik ponikło maleńskie, kępki mchu jawajskiego, po bokach nurzaniec amerykański i śrubowy z dodatkiem limnofilii bezszypułkowej no i w środku, gdzieś obok kamieni lub z przodu jakieś kępki mikrozorium oskrzydlonego oraz myślę nad czymś pływającym, żeby troszeczkę zasłonić oświetlenie i zrobić delikatnie mroczny klimat ;)
4. Rybki, tutaj mam dylemat co w jakiej ilości i jak co połączyć, prosił bym o pomoc, żeby rybki mogły dobrze się czuć w otoczeniu, jakie i w jakiej ilości kupić, zaznaczam, że bardzo podobają mi się wszystkie kolorowe rybki, jedno kolorowe lub ciemne tak średnio, a przymierzam się do:
-Krewetka Amano na dno 5-6 sztuk
-Brzanka Denisona 5-6 sztuk i tutaj nie wiem, czy zbiornik nie będzie za mały, zwłaszcza, że chciał bym dodać coś jeszcze na przykład;
-Brzanka purpuowa 8-10 sztuk lub ewentualnie
-Danio malabarski 8-8 sztuk

proszę o sprostowanie jeśli chodzi i rybki, jaka obsada będzie najlepsza, żeby było kolorowo i swobodnie, pozdrawiam !
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Na Brzanke Denisona długość akwarium powinna wynosić min. 120cm. Te rybki potrafią urosnąć spore więc zrezygnowałabym z nich na twoim miejscu.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

Tak myślałem, że będę musiał sobie dać spokój z tym pięknym gatunkiem, szkoda, może kiedyś kiedyś wymienię zbiornik na większy na razie jako że zaczynam przygodę z akwarystyką roządnym rozwiązaniem będzie 112 L, więc co mógł byś mi polecić zamiast tych Brzanek Denisona ? I jak to obsadzić ? Ja myślałem np.

- Krewetka Amano w liczbie 5-6 sztuk
- Brzanka Purpurowa lub Danio Malabarski w liczbie 8-10 sztuk
No i do tego miała być Brzanka Denisona, ale tak się spodziewałem, że będzie to za duży okaz jak na takie małe akwa. W takim razie co pasuję do tego zestawienia w liczbie 5-6 sztuk ? Coś przydennego i ładnie ubarwionego ?

Pozdrawiam ;)

Edit: trochę poszperałem, co myślisz/myślicie o tym, żeby zamiast tych Brzanek Denisona wsadzić coś z pielęgnic ? Mówie o gatunkach typu Akarka Czerwonobrzucha lub Barwniak czerwonobrzuchy lub ostatecznie Barwniak Thomasa ? W jakiej ilości się je daję ? W parach tak ? No jedną parkę któregoś z tych gatunków co wymieniłem ? Nie są one argesywne i mogły by pływać w takim zbiorniku ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Danio odpada- lubi sporo pływać, potrzebuje miejsca:
http://www.seriouslyfish.com/species/de ... labaricus/

Brzanki mogą być, są to raczej energiczne i ciekawskie ryby co ogólnie jest plusem dla obserwatora akwarium myślę :wink: , ale czy swoim charakterem nie będą płoszyć wybranych pielęgniczek... akarki wiśniowe miałem- bardzo ładne, kolorowe [potrafią zmieniać te swoje kolorki momentalnie], fajnie wyglądają jak "tańczą", ale niestety też bardzo płochliwe, najlepiej aby czuły sie gospodarzami, co do barwniaków nie wiem czy płochliwe [w czasie tarła bardzo agresywne podobno, na pewno bardziej jak akarki :P]- też bardzo ładne i kolorowe, ich nie miałem więc się nie wypowiem...pod względem wielkości zbiornika i parametrów wody nie widzę przeciwwskazań, aby połączyć je z brzankami.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

MarJan pisze:...pod względem wielkości zbiornika i parametrów wody nie widzę przeciwwskazań, aby połączyć je z brzankami.
Masz na myśli połączyć Brzanki Purpurowe z Barwniak Thomsona tak ? Tylko w jakiej ilości ? One żyją w parach ? Czy można wrzucić 3-4 sztuki ? Jakiś samiec i dwie samice lub trzy samice ?

Edit: a co powiecie o Wielkopłetw Wspaniały ? Pasowałby do Brzanek Purpurowych i Krewetek Amano ? W licznie 1 samiec i 3 samice ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mam na myśli każdy wymieniony gatunek pielęgniczek dotychczas, pielęgniczki z reguły trzyma się w parach lub haremie...idealnie powinno to wyglądać tak, że kupujesz samca i kilka samic, kiedy zauważysz, że samior głównie z jedną się trzyma to masz parkę [zostawiasz te2 ryby lub jeszcze jedną samiczkę dodatkowo] i resztę samic oddajesz [do sklepu], czy sprzedajesz [najszybciej olx]. Jeśli przez dłuższy czas ryby nie dobiorą się w parę to zostawiasz wszystkie samice i wymieniasz samca- dalej historia się powtarza.

Obawy co do pielęgniczek przy brzankach mam tylko takie- czy te pierwsze nie będą się stresować ruchliwymi brzankami- jeśli będziesz widział, że nie wiem- po miesiącu czy dwóch prawie w ogóle nie widać pielęgniczek, ciągle siedzą pochowane to przeżywają stresy i niefajnie jest mieć ryby, których nie widać...

Wielkopłetwy odradzam, one raczej do większego zbiornika z innymi rybami lub do gatunkowego, są po prostu agresywne.
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

Rozumiem, dziękuje Ci bardzo za rady, wiele mi pomogły, daje pomógł, pozdrawiam!

Edit:

Dobrałem sobie obsadę, będzie wyglądała następująco:

-Krewetka Amano w liczbie 5-6 sztuk, żeby sobie mogły po trawniczku biegać
-Barwniak Thomasa w liczbie 4 (1 samiec 3 samice) malutka grupka pływająca na dnie
-Brzanka Purpurowa w liczbie 10 sztuk jakiś mętlik i hałas w zbiorniku musi być
-Zbrojnik Pospolity w liczbie 1 sztuk, oczywiście nie mogło zabraknąć glonojada

Tak to mniej więcej będzie wyglądać ;) a jak :) chyba sobie mogę na takie zestawienie pozwolić hmm ? Jak się do tego odnosicie ? Pozdrawiam !
Ekostuff
Posty: 10
Rejestracja: 05 maja 2019 21:59

Post autor: Ekostuff »

witam po dość długiej przerwie, nie miałem zbytnio czasu, ani funduszy, żeby cokolwiek zorganizować, jednak się zebrałem i wczoraj zrobiłem zakupy na akwarystyczny24.pl, a kupiłem:

- DIVERSA Akwarium 112 L - prostokątne
- DIVERSA Pokrywa Aristo T8 (2x18W)
- EHEIM Thermocontrol 150W - Grzałka
- AZOO PALM THERMOMETER - Termometr
- AQUAEL Turbo Filter 1000 - Filt wewnętrzny z gąbką i ceramiką
- TETRA SafeStart 100ml - Preparat bakterii nitryfikacyjnych
- TETRA Bactozym 10kps - Preparat bakteryjny przyspieszający aktywację biologiczną akwarium
- AQUA DELLA 5KG - Piasek biały
- AQUAWILD WHITE KING 10KG - Biały żwir naturalny
- AQUAWILD Namasu Stone 10KG - Skała dekoracyjna
- AQUAWILD Lawa czarna - 3KG - Skała dekoracyjna
- AQUAWILD "DARK OLD WOOD - Jeden duży korzeń
- CHIHIROS Scoop Net 45 cm - siatka do łowienia ryb
- JBL Algenmagnet M 10mm - Czyścik magnetyczny
- TETRA Test 6in1 25szt. - Testów paskowych do akwarium słodkowodnego.
- JBL Aqua In-Out - Zestaw do podmiany wody
- Jaba 135ml - Dwa op. czarnego silikonu akwarystycznego
- Programator Mechaniczny

Obsada się prawie nic nie zmieniła, wymieniłem jedynie gatunek Barwniaków na czerwonobrzuchy i planuje więcej krewetek, a o kwestie roślin chciał bym dopytać.

Jaki ogólnie jest plan i o co chciałbym zapytać, żeby to zrobić muszę wstawić parę znalezionych zdjęć w internecie. Jak widać na przedstawionych obrazkach, bardzo podobają mi się akwaria tego typu, czyli skały gęsto obsadzone mchem na tle białego podłoża plus jakiś korzeń, więc zakupiłem trochę skał i jeden korzeń i silikon, żeby to ładnie posklejać, teraz kieruje do Was pytania:

- Czy w białym piasku wymieszanym z żwirem będę mógł posadzić większość roślin dla początkujących akwarystów? Czy jednak potrzebuje do tego ziemi?
- Czy jeśli kupię dość duży dywanik gałęzatki kulistej i obsadzę ją na skałach to się do nich przyczepi i zacznie je obrastać (o co mi głównie chodzi)? Czy muszę ja wsadzić do piasku?
- Czy 2x18W to wystarczające oświetlenie ?
- Jakie pokarmy polecacie? Proszę propozycje na początek.
- Ostanie pytanie brzmi czy dobrze się przygotowałem? A raczej czego mi jeszcze brakuję, żeby spokojnie zacząć przygodę z akwarystyką?


https://s6.ifotos.pl/mini/akwa1jpeg_qaswxrn.jpg
https://s6.ifotos.pl/mini/akwa4jpg_qaswxre.jpg
https://s6.ifotos.pl/mini/akwa5jpg_qaswxrw.jpg
https://s6.ifotos.pl/mini/akwa6jpg_qaswxrs.jpg
https://s6.ifotos.pl/mini/akwa7jpg_qaswxra.jpg

Nie wiem dlaczego nie mogę dodać załączników do tematu, wrzuciłem więc na upload, od razu mówię, że zdjęcia nie są moje i skorzystałem z wyszukiwarki internetowej, Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Załóż temat w dziale Galeria, zaprezentuj nam tam swoje akwarium i tam będziemy dalej prowadzić dyskusję.

Zdjęcia wrzuć na np. Fotiska i daj nam kody na forum. Zobacz temat w dziale Galeria o dodawaniu zdjęć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ