Filtracja

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pitekkrzysztof
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2019 9:53

Filtracja

Post autor: pitekkrzysztof »

Witam.
Posiadam akwarium 112l obsada to 5gupików 3 mieczyki 6 neonów 2 zbrojniki para pielęgnic i 2 kiryski. Zakupiłem ostatnio filtr kubełkowy maxi kani 250 który chciałem wypełnić od dołu gąbka, matrix, zeolit, gąbka. W akwa posiadam prefiltr jest to gąbka z 1000 turbo. Pytanie dotyczy matrixa czy jeżeli dam go 1l to nie będzie za dużo bo w instrukcji jest napisane że 250 ml na 200 l wody. A wy jakie wkłady byście zastosowali?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nie wiem nic o seachem matrix, wyglada jak szara lawa, a lawa jest ok do filtracji. Opinie ma przyzwoite, wiec to może nawet jest i lawa. Czy dać więcej niż zalecają, dać. Np zamiast zeolitu. Zeolit używa się do określonych zadań specjalnych, podobnie nieco jak węgiel.
Maxi kani ma 4 zasobniki. Ja sam bym dał wypełnienie z 2 frakcji gąbek, lawy i ceramiki o drobnych oczkach.
Daj znać jak sprawuje się filtr, jestem bardzo zainteresowany.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Matrix to bardzo porowaty material do intensywnej filtracji biologicznej.
- zastapilbym zeolit matrixem lub ceramika
- ilosc 250ml/200l wody to minimum
pitekkrzysztof
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2019 9:53

Post autor: pitekkrzysztof »

Filtr działa od miesiąca nie mam za bardzo porównania bo jest to mój pierwszy kubełek ale wygląda że jest wszystko ok. Jest cichy, można go zamontować na kilka sposobów jedynie co do przepływu to te parametry są trochę zawyżone, co prawda nie robiłem jakiś pomiarów ale producent poleca go do zbiornika 150-250l a w moim 112 działa poprawnie. Poza tym jakby coś to ma możliwość regulacji. Cztery duże pojemniki na media, mały pobór mocy także na tą chwilę mogę go polecić. Zobaczymy jak będzie się sprawował w późniejszym etapie eksploatacji.
ODPOWIEDZ