Nowe akwarium 240l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Nowe akwarium 240l

Post autor: lukasz1234 »

Witam,
Obecnie planuję założyć akwarium w przedziale litrażowym 120l-200l.
Kiedyś (kilka lat temu) miałem akwarium 30l, a więc całkiem zielony nie jestem.
Mam do Szanownych forumowiczów pytanie:
Czy za sumę 1000zł jestem w stanie kupić akwarium (120l-200l) + szafka pod akwarium + osprzęt (filtr, odmulacz, czyścik, siatka na ryby, grzałka, oświetlenie i podłoże)?
Wiem, że jest to karkołomne pytanie ale obecnie potrzebuję pomocy co wybrać. Jaka firma, firmy są dobre (jakość/cena) a czego się wystrzegać.
Jeżeli to będzie pomocne to chciałbym w akwarium mieć 3 gatunki ryb i 3 gatunki roślin.
Chciałbym mieć w akwarium (jeżeli nie mają sprzeczności):
- skalary
- neon innesa
- glonojad (1 lub 2 lub 3)
Jeżeli chodzi o dobór roślin to jeszcze nie przemyślałem tematu.
Z chęcią poznam opinie i propozycje co i jak dopasować.
Na początek jednak chcę dowiedzieć się czy starczy mi kasy na tą przygodę :-)

pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc
Ostatnio zmieniony 03 cze 2019 12:14 przez lukasz1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Jeśli skalary to akwa raczej 240l przy wysokości minimum 50 cm ,i neony to raczej czerwone .Przy dobrej kombinacji powinno ci wystarczyć :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja na pewno nie zmieściłbym się w 1000zł. napisałem pw.
Tylko ja raczej w używki nie lubię się bawić jeżeli chodzi o akwarium, za duże ryzyko jak dla mnie, zwłaszcza że im większy litraż tym więcej ryzyka z używkami jak zawiodą...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

szafka może kosztować albo 200zł albo 1200. Jeśli to pierwsze to 1000zł styknie bez większego wysiłku i bez sięgania po używki
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

Dziękuję Wszystkim za szybkie odpowiedzi :-)
Na bieżąco będę się chwalił z postępu :-)
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

Dawanie sobie budżetu 1000zł to nie jest dobry pomysł.
Akwarium to studnia :)
Ja tak jak MarJan nie zmieścił bym się w 1000.
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

Hello :D
Dzięki MarJan zdecydowałem się na akwarium 240l (120cm x 40cm x 50cm wys.) z filtrem Ikola 450.
Sprzęt i inne zagadnienia techniczne już opanowałem, a całość dotrze do mnie w okolicach 10dni :D

W swoim akwarium planuję mieć:
- skalary 6-8 sztuk
- neon czerwony ? sztuk
- danio orange ? sztuk
- danio zielone ? sztuk
- kiryski ? sztuk

Teraz jest taka sprawa bo w sklepie akwarystycznym sprzedawca powiedział mi, że w jedym akwarium mogę mieć rybki j/w pod warunkiem, że zakupię małe osobniki, które się ze sobą oswoją.

Pierwsze pytanie do Was to co o tym zestawieniu sądzicie?
Wszędzie gdzie jest znak zapytania nie wiem jaką ilość rybek wybrać.
Nie wiem również jakie kiryski wybrać.

Za podłoże wybiorę drobny żwirek (pomiędzy warstwami substrat), prawdopodobnie jeden korzeń i rośliny.
Jeżeli chodzi o parametry wody z kranu to max do czwartku tego tygonia będę je znał (kupię testy i podam rezultat). Następnie jeżeli będzie trzeba ją zmodyfikować poczynię wszystko abo były odpowiednie dla w/w rybek.

Proszę Was o radę w jakich proporcjach i ilościach zakupić rybki.
Jakie rośliny na 1, 2 i 3 plan i w jakich ilościach?

Jak zawsze dziękuję Wszystkim za pomoc w temacie :D :D :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Danio to ryby chłodnolubne, w odróżnieniu od pozostałych gatunków, więc je sobie odpuść.

Skalary w Twoim akwarium to maks jedna para (maksymalnie dwie dobrane pary, o ile nie będą się zabijać podczas tarła).

Kiryski (proponuję spiżowe) wymagają piasku jako podłoża. Możesz ich mieć 6-8 sztuk.
Neony czerwone mogą stanowić pokarm dla dorosłych skalarów, ale jak planujesz trzymać na razie młode ryb, to neonów wpuść 15 sztuk na początek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

To już chyba mam mętlik w głowie.
W sklepie podczas rozmowy była mowa o skalarach, czerwonych nonkach i danio w jednym zbiorniku a na dnie kiryski nie z piaskiem a drobnym żwirkiem.
A w dodatku neonki przebywały w jednym ziorniku z danio.
To albo świadczy o braku kompetencji obsługi sklepu, albo sprawa trzymania tych rybek razem jest uzależniona od sybiektywnych ocen poszczególnych akwarystów.

Poczytam jeszcze samodzielnie o wymaganiach tych ryb, tylko z surowych tabelek mało się dowiem :cry:
W kwestii ilości skalarów nie bedę się upierał.

pozdr
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

lukasz1234 Podstawowa zasada to nie sluchac sprzedawców. Najczęściej zalezy im na sprzedaniu towaru a nie na dobru ryb.
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

No ja to ruzumiem, przez dziesięć lat pracowałem w handlu :cry:
Zapytałem tylko właścicielki czy taka obsada jest ok.
Podkreślam, nie upieram się tym co mówi sprzedawca ani na tym co bym chciał mieć (bo chcieć to mozna wiele rzeczy).

Dzisiaj w sklepie widziałem takie danio:
https://akwa-mania.mud.pl/wp-content/uploads/danio.jpg

Według nazwy to nie potrafię odszukać konkretnych informacji odnośnie hodowli. Chyba, że zasadą jest, że te rybki trzeba traktować jak inne danio.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2019 14:45 przez lukasz1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Łukaszu, sięgnij do literatury akwarystycznej, zobacz co polecamy w temacie w dziale Akwarystyka Słodkowodna.

Pierwszą zasadą akwarystyczną jest: nigdy nie słuchać sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Sprzedawca to handlowiec, a nie profesjonalny akwarysta.

Zobaczy straszny temat o sytuacjach w sklepach zoologicznych, jaki mamy założony w dziale Wolny Temat...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

Ok, ponieważ zadałem pytanie na forum to liczę się z Waszą opinią, jedna wątpliwość przychodzi mi na myśl.
Skąd przekonanie, że każdy sklep akwarystyczny jest taki sam?
Statystyka przychodzi mi jako pierwsza, ale nie uważam, że jest to w 100% sprawdzone... .
Temat danio uważam za zamknięty.

Proszę o opinię w kolejnych sprawach.

pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Odkopię temat danio- te kolorowe co zdjęcie pokazałeś, to jeden gatunek- pręgowane.
Dla zasady i dla swojej spokojności utrzymujemy, że sprzedawca w sklepie chce zarobić na chlebek- to jego praca i źródło dochodu, nie ma misji uczyć klienta akwarystyki...niejedna dziedzina tak działa, że sprzedawca co nieco przemilczy, aby utarg był trochę lepszy....za dużo miałem sytuacji, aby jakkolwiek ufać sprzedawcy w akwarystycznym- ostatnio proponowano mi pyszczaki do razbor i kirysków...
lukasz1234
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2019 12:32

Post autor: lukasz1234 »

Dzięki MarJan,
nie chcę się tutaj z nikim spierać odnośnie czy sprzedawca chce sprzedać czy doradzić.
Pomocna dla mnie informacja to taka do jakich danio należało zaliczyć te co podałem na zdjęciu.
Jeżeli, dostanę info zwrotne konktretne to umiem coś sobie w głowie poukładać. A jeśli ktoś mówi, że nie pasuje i tyle to drążę temat (pewnie jak wielu początkujących).
Mam kilka książek i tzw. atlasów ryb akwariowych i staram się zdobywać informacje samodzielnie.

Ok, dajmy sobie spokój z tymi danio.
Pozostaje obsada:
-skalary
-nenonki czerwone
-kiryski

Można zadać drobniutki żwirek, czy jednak piasek jako podłoże?
I została jeszcze kwestia roślinek. Chyba, że aby poznać odpowiedzi muszę podać właściwości wody.

pozdrawiam, i proszę się na mnie nie denerwować, po prostu jestem dociekliwy... . (Ja jako sprzedawca i handlowiec nikomu nigdy nie chciałem wcisnąć kitu - patrząc na zysk lub słupki sprzedażowe, więc zakładam że przynajmniej jest kilku takich co myślą podobnie)
ODPOWIEDZ