Oświetlenie - poprawienie parametrów, doświetlenie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
vigorone
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2019 12:48

Oświetlenie - poprawienie parametrów, doświetlenie

Post autor: vigorone »

Witam

To mój pierwszy post tutaj i od razu piszę, że nie jestem specjalistą.
Robię obecnie restart zbiornika, kupiłem nowy żwir, kamienie, rośliny. Obecnie zbiornik jeszcze działa, ale nie ma tam wiele rybek.
Posiadam zbiornik Diversa 60l wypukły i jest tam fabrycznie zamontowane gniazdo na jedną świetlówkę - obecnie Juwel DAY-LITE 438 MM/15 W. Niestety daje to <0,3W/L co jest słabym oświetlenie. Zastanawiam się nad dodaniem zestawu modułów LED SAMSUNG. Jest trochę różnych rodzajów i do końca nie wiem ile jakich dać żeby było ok. Pewnie podwyższenie przy tej okazji do 0,5W/L byloby już dobrym parametrem ? A może polecilibyście jakieś inne rozwiązanie ?

Będę wdzięczny za każdą pomoc, z góry dziękuję
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, specjalistą nie jestem, wiec w kwestii światła zaufałem firmie aquael i od nich ledy kupiłem- ogólnie zadowolony jestem, rośnie co nieco- teraz trawnik próbuję, nawet jakieś kiełki świeże się pojawiają po około 2 tygodniach, za to na czerwone rośliny nie mam raczej co liczyć...
Po co to piszę? Bo dużo zależy co chcesz mieć, jakie rośliny, ja nie znając się kupiłem oświetlenie stworzone dla akwarium, czy twój wybór też jest zrobiony pod tym kątem? Czy są to po prostu ledy, żeby oświetlic sobie mebel na przykład? Bo ledy maja tak różne parametry, że sama moc to za mało, lepiej albo się znać, albo kupić dedykowane.
Sama moc światła nie zagwarantuje Ci dobrego wzrostu roślin, gruby żwirek to nic dobrego dla wielu korzeni roślin na przykład, też tę świetlówkę co masz należy wymieniać- już po roku świetlówka traci sporo na swojej mocy...

Na pewno ktoś tu jeszcze coś pomoże w kwestii wyboru, niektórzy nieźle się znają, ale też trochę mało info podałeś- wysokość zbiornika by sie przydała no i jakie rośliny Cię interesują, jak bardzo wymagające (dozowanie CO2, czy planujesz dawać nawozy w toń, czy wręcz przeciwnie- anubias, kryptokoryna i nurzaniec Cię zadowala, które wymagające nie są)
vigorone
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2019 12:48

Post autor: vigorone »

jak w google się wpisze: moduł led samsung akwarium to od razu wyskakują przykłady. Chciałem coś dodać do oświetlenia które posiadam, gdyż patrząc w internecie oświetlenie poniżej 0,3W/l jest po prostu słabe. Oczywiście będą tam rosły rośliny itd, ale wolałbym to poprawić żeby to bardziej trzymało kupy.
wg mnie żarówka 15W na akwarium 60l to lekko mało, a przy pomocy takich modułów nie trzeba by było jakiejś specjalnej rewolucji w obudowie robić tylko dodać pasek z ledami obok świetlówki. Rośliny starałem się wybierać nie wymagające jakoś super światła, ale wszystkie rośliny czerwonawe czy trawnikowe jednak potrzebują lepszego oświetlenia. A dodanie ledowego tego typu wydaje się najprostsze. Zbiornik mniej więcej wielkości: sz:60, gł. 25, wys. 30

dzięki za odpisanie
ODPOWIEDZ