Oświetlenie.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Oświetlenie.

Post autor: neverlucky92 »

Witam, posiadam szkiełko 112l o standardowych wymiarach 80x35, czy byłby ktoś tak uprzejmy i pomógł mi w wyborze belki oświetleniowej albo w skompletowaniu na aukcjach pokrywy z odpowiednimi ledami? :) Jest tego tak wiele, że nie wiem jak się za to zabrać aby wszystko ze sobą grało. Pozdrawiam :)

Edit : Może coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/aquael-pokryw ... 7215044399
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

zależy co tam chcesz w tym baniaczku . jak bez roślin lub jakiś kryptokoryny anubiasy itd. to super .

W przeciwnym wypadku (bardziej wymagające rośliny niż wspomniane) zakładaj dokupienie 1 lub 2 rurek ledowych najlepiej tej samej firmy aby pasowały w zabezpieczone uchwyty
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Opcja 1
Powinno być przy poprawnym spektrum dla roślin mało wymagających ~20 lm na litr, roślin średnio wymagających potrzeba 30-40 lm na litr, przy wysokich wymaganiach ta wartość może rosnąć od 40 do 60 lm na litr. Każda świetlówka ma podaną orientacyjną wartość lumenów (nie wierzę, że w 100% tyle mają ile podają producenci). Dowiedz się ile lumenów ma Twoja taśmy i porównaj.

Opcja 2
200-800 watów/1m2 jest tego czego szukasz:
1. Jakie masz pole powierzchni akwa - przypominam: A * B = POLE_POWIERZCHNI
2. Jakie są wymagania roślin - małe? (200W), duże? (800W)

załóżmy:
200 wat - 1 m2 (10k cm2)
x wat - pole_powierzchni_akwa cm2

= (pole_powierzchni* 200wat) / 10000 cm2 = TWOJE WATY (tyle ile potrzebujesz)


P.S. Pamiętaj, że wyłącznie białe światło to mało dla roślin (to nie jest pełne spektrum)

P.S 2. To jasne, że przy poprawnym oświetleniu - "natężenie" światła będzie więcej na górze zbiornika a najmniej na dole - jednak jeżeli chcesz trawniczek to musisz doświetlić dno.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2019 13:19 przez redcloud, łącznie zmieniany 2 razy.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

redcloud pisze: Opcja 2
200-800 watów/1m2 jest tego czego szukasz:
1. Jakie masz pole powierzchni akwa - przypominam: A * B = POLE_POWIERZCHNI
2. Jakie są wymagania roślin - małe? (200W), duże? (800W)

załóżmy:
200 wat - 100 cm2
x wat - pole_powierzchni_akwa cm2

= (pole_powierzchni* 200wat) / 100 cm2 = TWOJE WATY (tyle ile potrzebujesz)

1m2 to chyba 10000 cm2?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Już mniejsza o błędy z zamiana jednostek - cały ten wywód psu na budę się zda.
Od samego początku obarczony jest błędnymi założeniami niczym grzechem pierworodnym stąd i wynik tych rozważań niczym wróżenie z fusów :)
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

wężowakolumna Oczywiście, masz rację :) Poprawiłem

goldi_ Czy możesz merytorycznie odnieść się do mojego wywodu? Jeżeli popełniłem błąd to chciałbym zobaczyć gdzie. Lepiej się uczyć od mądrzejszych i bardziej doświadczonych akwarystów.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mogę ale aby się nie powtarzać : http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=24788

Oczywiście jeśli coś zbyt uprościłem albo coś pominąłem ...
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Przeczytałem i nadal nie widzę dlaczego mój "wywód psu na budę się zda".

Twoje stwierdzenie goldi_ "Z pewnością strumień świetlny wyrażany w lumenach jest w przypadku roślin absolutnie nieprzydatny" nie jest podparty żadnym argumentem ergo jest Twoją osobistą opinią (szanuję).

https://www.superakwarium.pl/poradnik-a ... id268.html

Mimo wszystko sprawdźmy:
Zakładam, zgodnie z informacjami, które odnalazłem w internetach (przykładem jest powyższy link) przy metodzie nazwijmy ją "powierzchniowej" przyjmuje się, że do roślin powinno docierać 200-800 W na 1m2 w zależności od wymagań. A więc:

akwarium 80x35 daje nam pole powierzchni (2800cm2*200W)/10000cm2 (obliczone z proporcji)= 56 Watów

Teraz metoda "Wat_na_litr"
Napisałeś: "W tzw "erze świetlówek" przyjęła się granica 0,5W/l jako wartość najbardziej uniwersalna."
A zatem: akwarium kolegi to 112 litrów, a zatem 112 * 0,5W = 56 Watów

Przypadek?

Podważysz pewnie jedną kwestię, której nie zdołałem udowodnić, jest wyczytane ZAŁOŻENIE, w metodzie "powierzchniowej" o 200-800 Watów na 1m2. Nie znalazłem jeszcze potwierdzenia tej informacji. Ponieważ jednak, zgadza się co do centymetra z metodą "Wat_na_litr" myślę, że jest prawdopodobna.

Acha, dalsza część Twojego wywodu: "W przypadku LED można się pokusić o zmniejszenie tego wskaźnika o połowę . Aby zanadto nie wchodzić dalej w szczegóły proponuję przyjąć wskaźnik 0,3W/l przy założeniu że światło będzie w miare zoptymalizowane tzn diody z mieszanym widmem ze szczególnym uwzględnieniem tzw "pasma dla roślin" - jest jedynie Twoją propozycją i luźnym przyjęciem/założeniem. Jak wiadomo bardzo trudno ocenić czy dioda LED taka czy inna, świeci tak samo i przy poborze 0,3W natężenie światła (a więc wskaźnik PAR) będzie takie samo np dla diod 5630 czy 8520. Stąd metoda LUX/LITR będzie mimo wszystko lepsza. Którą można dowolnie przeliczać na Waty i Lumeny.

I tak belka świetlna, którą chce kupić kolega do akwarium 112litrów:
Pobór prądu: 2x 16W = 32 Wat
Strumień świetlny: 2x 1650 lm =3300 lm

1. Metoda "powierzchniowa" oraz metoda "wat_na_litr"
Potrzebne 56W - Belka daje po przeliczeniu 32W (kalkulator: https://www.rapidtables.com/calc/light/ ... lator.html)

Zatem trochę mało.

2. Metoda "Lumen_na_litr"
Roślinki potrzebują 1000-1500+ lx (przypominam 1lx = 1lm/m2)
Mamy 3300lm a więc 1178 lx a więc jesteśmy w zakresie minimum i troszkę więcej by nam ładnie doświetliło trawniczek. Ale też nie ma dramatu jak w przypadku punktu 1.
Idąc tym tropem daje nam to 32 Waty pobieranej mocy (zgodnie ze specyfikacją producenta listw oświetleniowych)

Pamiętamy o marginesach błędów zamierzonych i nie przez producenta i w te 3300 lm nie do końca wierzę (można to sprawdzić każdą apką w telefonie).

Te dwa przykłady pokazują, że obie metody różnią się jednak przy zastosowaniu różnych źródeł światła czyli świetlówki/żarówki vs. LEDy.

W moim akwa zrobiłem jak najłatwiej: kupiłem światełka, pomontowałem, posadziłem roślinki, zmierzyłem apką luxy, bo roślinki mi nie rosły, dokupiłem jeszcze jedno światełko i teraz mam gąszcz.

W obu przykładach oczywiście pominąłem długości fal świetlnych optymalnych dla roślin.

Czekam na odpowiedź Szanownego Kolegi goldi_
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Post autor: neverlucky92 »

Post kolegi powyżej jest póki co dla mnie najbardziej pomocny i skłania mnie do dokupienia dodadkowej świetlówki led ale czy powyższe założenia zakładają warstwę piasku i żwiru w akwarium? Raczej nie, wiadomo, że litraz się zmieni jeżeli dojdzie warstwa podłoża, należy to uwzględniać w wyliczeniach litrazu i światła czy nie? 🙂
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

bez przesady przecież woda i tak spenetruje warstwę piasku i żwiru :) tak samo olewamy grubość szkła. Po prostu weź rozmiar brutto zbiornika czyli 112l i 80x35 a nie netto i będzie Pan zadowolony :D Acha! pamiętaj o odpowiedniej długości fal, więc żeby było i białe, i czerwone, i niebieskie!
Ostatnio zmieniony 25 cze 2019 16:52 przez redcloud, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę, że możesz pominąć podłoże i dekoracje- na pewno ma to wpływ- im więcej podłoża tym krótsza droga do źródła światła i mniej litrów wody, jednakże nie spotkałem się, aby ktoś brał to pod uwagę...ot po prostu uzyskasz troszkę więcej [W/l]- lepiej więcej, aniżeli mniej.
Oczywiście myślę o typowych zbiornikach bo litraż może się nie zmienić przy wysokości szkła 30cm i 50cm, gdzie wiadomo od razu gdzie do dna więcej światła dotrze i gdzie będą lepsze warunki świetlne dla roślin....
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dokładnie jak MarJan pisze - to nie apteka i wszelkie szacunki czy to W/l czy lm/l są i tak tylko szacunkami . Jak już na początku pisąłem : masz 2 wolne sloty i sądze że to nie przypadek że producent taką właśnie ilość światła przewidział .
redcloud pisze:Czekam na odpowiedź Szanownego Kolegi goldi_
Zbieżność tych metod będzie tak długo trwała póki będziemy operowali światłem białeym (gdzieś tam w okolicy 5-6tys K ) w typowych warunkach bo obydwie metody są wyprowadzone z takich własnie podstawowych / typowych warunków .
Lecz jeżeli zamierzamy łączyć np lampy grow i plant sytuacja staje sie już mniej jednoznaczna i tym bardziej sie będą wyniki różniły im większy udział będzie światła "kolorowego"

Lumen jest osadzony na długości fali 555nm a więc silnie skorelowany z czułością ludzkiego oka . Oko właśnie przy tej wartości wykazuje największą czułość . Odwrotnie niż rośliny . Dla nich tą długośc można pominąć (dla glonów niekoniecznie )
W poprzedniej wypowiedzi (tej linkowanej) było nawet kilka przykładów . Uzupełniając je dodam że wartości PAR kształtowałyby się dokładnie odwrotnie co ilustruje ich przydatność dla roślin .
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

redcloud pisze: W moim akwa zrobiłem jak najłatwiej: kupiłem światełka, pomontowałem, posadziłem roślinki, zmierzyłem apką luxy, bo roślinki mi nie rosły, dokupiłem jeszcze jedno światełko i teraz mam gąszcz.
Ile masz tych luxów? I jak głębokie akwarium? :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

goldi_ pisze:Odwrotnie niż rośliny . Dla nich tą długośc można pominąć (dla glonów niekoniecznie )
Wtrącę się, bo jakoś tak czytać dalej nie mogę...
Podaj choć jedno źródło (pisane), w którym jest opisana fotosynteza roślin zanurzonych, z którego wynika, że barwę zieloną można pominąć w oświetleniu roślin.
Jak podasz swoje, ja podam swoje, z których wynika co innego.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
chulo
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2005 17:34

Post autor: chulo »

Hej. Mam akwa 126l i uzywam tej właśnie pokrywy z tym oświetleniem led 2x16w sunny. Niestety rosliny mi nie rosna (a glony a i owszczem) wlasciwie to roslinki marnieją. Dokupilem obecnie 1x16 led plant od aquaela (świece od dwóch dni) a czekam na dostawe jeszcze jednej belki (70cm typowo pod rosliny 3xczerwona i 1x niebieska dioda) mam też zamiar to podłączyć.
Napiszę po tygodniu jak sprawy wygladaja. Jedno jest pewne 2x16w w ledzie sunny nie zdaje egzaminu.
ODPOWIEDZ