Tanie a droższe kulki gliniano-torfowe

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Tanie a droższe kulki gliniano-torfowe

Post autor: gienq »

Czy jest dostrzegalna różnica pomiędzy najtańszymi kulkami gliniano-torfowymi sprzedawanymi luzem na Allegro (bez marki i pochodzenia), a tymi droższymi, markowymi?

Bo miałem kulki Karel Rataj 20 sztuk za 17 zł, a teraz kupiłem Aquamax Terrdrakon 10 sztuk za 22 zł, więc różnica konkretna, a przecież są jeszcze dostępne kulki po 3 zł za 50 sztuk, także wow.

Może taka sama zasada jak z tanią bioceramiką z Allegro, której bliżej do zwykłych gipsowych kulek, a nie spieków?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja nie widzę żadnej różnicy i od wielu lat sama robię takie kulki, o czym już wielokrotnie pisałam.
Koszt zero złotych.

Rośliny oddaję bardzo często, bo rosną jak szalone bez nawożenia w toń wody, bez CO2 i bez specjalnego oświetlenia.

O pozyskiwaniu gliny poczytaj tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... ight=ciupy
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Potwierdzę to także, bo ostatnio raz na jakiś czas włożę kawałek suchej gliny z podwórka (ale kawałek, taki może z 1cm/1cm).
Przypuszczam też, że kiedy naniesie się w podłożu osad, to już wiele nie trzeba dodawać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jak masz dostęp do sklepu "dla artystów" i masz daleko do dołka z gliną to możesz sobie kupić szarą glinę do lepienia garnków, tylko MUSI BYĆ BEZ DODATKÓW. Będziesz mieć zapasu gliny na 10 lat ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja z kolei używam JBL, ponieważ nie mają NO3 i PO4, nieraz zapaskudziłem wodę taką wyciągniętą kulką, normalnie po takiej akcji można spodziewać się wysypu glonów, z tymi kulkami nie miało to jeszcze miejsca...druga sprawa, starczają na bardzo długo, nawet teraz zasilają obecne podłoże z poprzedniego zbiornika...ich koszt robi się naprawdę niewielki, kiedy kilka kulek starcza na pół roku...
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Też przycinam często, ale wydaje mi się że mam dużo związków odżywczych i mało CO2, a przed glonami chroni mnie zakwaszona woda, torf i szyszki olchowe. Gdybym podał CO2, miałbym dżunglę.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Kulki JBL sa bardzo dobre, ale to mikro elementy i jesli nie jesteśmy zdesperowani i nie trzymamy samych kryptokoryn, nurzańców itd to dla reszty roślin lepszy interes zrobimy wlewając płynny nawóz mikro, przykładowo tani Intermag rozrobiony z RO wg proporcji. W sumie to ten sam efekt bez śmiecenia podłoża, a tak już całkiem na serio to robimy przycinke roslin i te własnie odpadki roślinne można wcisnąć pod korzenie w podłoże, zacznie sobie to tam gnić i mamy nawożenie jak ta lala uwzględniając czas.

Mikro elementy w kulkach JBL'a nie zwalniają nas z dostarczania NO3 (tu np. przez obsade rybną), PO4 (tu np. przez pokarm), K, Mg i Ca (np. woda z kranu)

Powodzenia
ODPOWIEDZ