Moj 112 litrowy zbiorniczek :)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Moj 112 litrowy zbiorniczek :)

Post autor: robaczek »

Witam wszystkich. Nareszcie zmieniam zbiorniczek z 30 l na 112 l :)
Zlozylem zamowinie dzisiaj wiec mysle ze przyjdzie przed koncem tygodnia a start zaplanowalem na wtorek.

Dane:
pokrywa z stand. owietleniem 2*18w do tego filtr unimax 150 kanistrowy AQUAELA z potrojna filtracja (przede wszytskim biologiczna , najbardziej mnie intresowala) i grzalka 150w.

Pytania
ad1) Jaki dobor roslinek polecacie. Nie zamierzam odrazu wymieniac na cpecjalistyczne swietlowki. No widac ze bedzie to potrzebne koniecznie.
ad2) Slyszalem ze przy filtrze zew potrzeba napowietrzania. deszczownia wystarczy? Czy moge zalozyc filtr ze starego akwa zeby sluzyl jako napowietrzacz a przyokazji cos tam oczysci.
ad3) Jaki jest najlepszy nawoz dla roslin w plynie (najlepiej jakis tani)
ad4) Jaki zwir proponujecie czyli ile zwiru o roznych granulacjach,
ad5) O ryby sie nie pytam bo jusz mam (nawet za duzo postarm sie wydac )

Reszte pytan bede zadawal jak glebiej bede wchodzil w las :)
Oczywiscie ze w czasie urzadzania akwa i zalewania podziele sie zdjeciami, wiec mozecie byc pewni ze nabiezaco bedziecie sledzic moje akwa.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ad1) Jesli nie przebudujesz pokrywy tak zeby miec 0,5w na litr to nie bedziesz mogł miec zadnych wymagajacych roslinek.Czyli zestaw standarodwy:Cryptocoryny,zwartki,zabienice,anubiasy.

Ad2)Sam ruch wody napowietrza wode w akwarium a jesli bedzie do tego jeszcze deszczownica to w zupełnosci wystarczy.Choc zjawisko nadfiltracji jest korzystne wiec jak chesz to mozesz dołozyc jeszcze jakis wewnetrzny filtr.

Ad3)To tani czy najlepszy :?: :lol: Ja polece Planta gainer Classic + Planta gainer ferro

Ad4)Zwir drobny,ciemny nigdy biały.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wszystko juz było powiedziane, powiem tylko co do jednego punktu żwir...jaki Ci sie podoba biały lub czarny :) To Twoje akwarium i tylko Twoje i Twoje gusta.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mireks pisze:Wszystko juz było powiedziane, powiem tylko co do jednego punktu żwir...jaki Ci sie podoba biały lub czarny :) To Twoje akwarium i tylko Twoje i Twoje gusta.

Pozdrowienia
Owszem tylko ze biały odbija swiatło co powoduje oslepianie ryb i daje duzo mniejsze poczucie głebi w akwarium.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

To Twoje zadanie Przemek i Twój odbiór, i Twoje gusta :):):) Może 0,5W/l przy czarnym żwirku też oslepiają rybki a niżeli 0,3 W/l więc myśle moim zdaniem, że tutaj naprawde sprawa gustu, ale takie tylko moje osobiste zdanie :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Zajmujesz sie tym zawodowo i wiesz o swietle napewno wiecej niz ja Mirek,ale powiem ci ze tu sie mylisz poniewaz czarne nie ma jak oslepiac poniewaz odbija bardzo niewielki procent swiatła a białe owszem i przy białem zwirze nawet 0,3W bedzie rybki oslepiac a przy czarnym 0.6W nie.Masz sprzet pozwalajacy to sprawdzic wiec kiedys jak bedziesz miał wolną chwile polecam :)
Pozdrawiam
P.s To nie tylko moje zdanie,jako jeszcze jeden mały przykładzik podam to ze swiatło z góry (swietlowki lub słonce w realu) jest dla rybek czyms naturalnym natomiast swiatło odbite(z dna) juz nie.
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zgadzam się z Tobą w calej rożciągłości :) Tylko zastanawiam się jaka róznica w oślepieniu z góry czy z dołu hmmm :)

Pozdrówka
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jak napisałem w P.s swiatło mz góry jest dla ryb czyms naturalnym z dołu juz nie :) Poizatem kiedy w akwarium jest biały zwir i odbija sie od niego swiatło to ryba jest juz oslepiona ze wszystkich stron(tzn z góry i z dołu) wiec chyba jednak jakas róznica jest :)
Pozdrawiam
Przemek
robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Post autor: robaczek »

Do takiego akwa z gupikami mozna dac zwirek kwarcowy? Jest obojetny dla wody?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak, bedzie obejetny dla wody, ale bardzo wazne aby nie był sztucznie barwiony a naturalny. Mozna spotkac wlasnie takowe barwione i tych nie polecam.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Post autor: robaczek »

Jestem zly na siebie. Przegladalem jeszcze dzsiaj cos na allegro i wpadl mi w oko filtr zew. TETRA TEC EX 600. Ja juz kupilem unimaxa 150 zew. (jutro przyjdzie paczka, zamawialem w sklepie net.) Wiec zrezygnowac z unimaxa juz nie moge a filtr zew. TETRA TEC EX 600 jest tylko o 25 zł drozszy od umimaxa. Jestem zly na siebie bo przeciez tetra to lepsza firma i o 150l filtr jest wydajniejszy :(( :(( Mam nadzieje ze ktos ma albo mial unimaxa i mi powie ze tez jest dobry, bo poprostu zalamka totalna.
robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Post autor: robaczek »

Mam kolejne pytanie. Po zakupie tego filtra unimaxa 150 (ktory ma potrojna filtracje) nie daja mi spokoju media filtracyjne a dokladniej ich dobor. w jednym koszyczku jest zeolit wymieszany z weglem aktywnym. Ja bym go wyzucil bo nie jest potrzebny i zostawil sam zeolit, ale nie wiem czy moge. Moja druga opcja jest tez wylozenie wegla zostawienie zeolitu ale wymieszanie go z dodatkowo zakupionymi rurkami ceramicznymi tez niewiem czy moge. Niby pisze ze mozna dowolnie konfigurowac media filtracyjne. No i musze jeszcze cos dodac pierwszy koszyczek to gabka w drugim jest ten wyzej wymieniony zeolit z weglem wysypany na gabke taka mala plaska a w trzecim sa rurki ceramiczne i zastanawiam sie tez jezeli wyciagne wegiel i zostawie zeolit i np wymieszam go jeszcze z tymi rurkami to czy moze on zostac na tej gabce (nie bedzie to przeszkadzac w niczym. Prosze o pomoc. Jak by bylo cos nie jasne to pytac. Moglem sie zamotac.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tak wywal wegiel,a zostaw albo sam zeolit albo zeolit z ceramika.Ewentualnie mozesz ceramike z dolnego koszyczka wymieszac z zeolitem a na samo dno dac torf włoknisty.
Pozdrawiam
Przemek
robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Post autor: robaczek »

Jaka firme polecasz jesli chodzi o media filtracyjne, bo z tego aquaela jest trudno dostac. Jak wkladam z innej firmy niz filtr to sie chyba nic nie stanie?
robaczek
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2006 22:16

Post autor: robaczek »

Jutro startuje z akwa. Jezeli nie wystapi jakies trzesienie ziemi oczywiscie. Mam pytanko patrze na ta moja pokrywe i widze ze nici z przerubka bo jest jakos dziwnie skonstruowana ze dodatkowej swietlowki nie zamontuje. Wiec sobie pomyslalem ze przynajmniej wymienie te dwie swietlowki na akwarystyczne. Myslalem o sun glo i flora glo po 20w czyli daje to 40w. Zakladajac ze frofilowane nie ma 112 tylko ma 108 rzeczywistej pojemnosci odjac ok 8 litrow na zwir korzenie i te ciumciam. Daje to 0.4w na litr to chyba znosnie. Tym bardziej ze juz to beda specjalistyczne o odpowiednim widmie swietlowki. Wiec licze na porade czy bedzie roznica jak wywale standardowe 2*18 i zaloze 2*20 + odblysniki z dobrej folii ??
ODPOWIEDZ