Zestaw CO2 do akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Zestaw CO2 do akwarium 112l

Post autor: ojciecmajster »

Czesc wszystkim,
przymierzam się do kupna burli CO2. Czy ktoś z obeznanych może powiedzieć, czy te zestawy są godne kupna, czy poszukać czegoś innego?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-CO2-st ... 8087521397
lub
https://allegro.pl/oferta/zestaw-CO2-st ... 7292316773

Do tej pory używam bimbrowni na kwasku i sodzie, ale mam już dość trzepania butelkami. Starcza mi ona na około 1,5 tygodnia. (pH z kranu 6,9 KH4). Mam dylemat jaki zestaw kupić, 2l czy 5l.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie lepiej kupić używaną butlę CO2, albo nawet gaśnicę przerobić i resztę peryferii dokupić...na pewno rzadziej nabijał byś gaz, a jakby nie było to zakup na lata
viewtopic.php?t=21030&highlight=butla+CO2
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

MarJan pisze:Nie lepiej kupić używaną butlę CO2, albo nawet gaśnicę przerobić i resztę peryferii dokupić...na pewno rzadziej nabijał byś gaz, a jakby nie było to zakup na lata
viewtopic.php?t=21030&highlight=butla+CO2
Koszt zakupu nowej, pełnej butli z legalizacją na 10 lat to przecież nie milion dolarów ;)
Chyba, że przerobioną gaśnicę nabijają z miłą chęcią to wtedy myślę, że warto bawić się w przeróbki ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wiem, że robią przeróbki gaśnic, przecież gaśnica to to samo co butla CO2, jak ma legalizację to czemu nie mają nabić, na YT są filmiki jak to zrobić, przemalujesz gaśnicę i masz zwykłą niestandardową butlę....

Najlepiej według mnie wziąć standardową używkę na podmianki i już, nowe szkoda dać do podmianek, a standardową będzie się wymieniać jak butlę do piecyków gazowych i nie szkoda, bo nowa, ładna itd....ponadto masz legalizację dożywotnio, bo jak wymieniasz butlę to obracasz przecież zalegalizowanymi, na Ciebie już te koszta nie spadną...ot dla mnie to taka prostota na plus.

Oczywiście nie ma nic złego w kupnie przedstawionego zestawu i nabijaniu sobie butli, chociaż upewnił bym się czy w najbliższym punkcie rzeczywiście nie będą robić problemu, "bo u nich tylko te zwykłe i koniec"...
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Dzieki za porady, ale nie interesują mnie przeróbki ani używki. Pytanie co do zestawu, czy to dobra opcja (linki powyżej)? Odnośnie wielkości na ile może starczyć butla 2l w 112l akwarium. Różnie o tym ludzie piszą. Od miesiąca do 3-4. Ktoś ma z tym doświadczenie?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Opcja wygodniejsza i na dłużej w porównaniu do bimbrowni, do tego bardziej precyzyjna, czy komponenty dobre? Na pewno wystarczające, czy można taki zestaw dostać taniej? Nie wiem i nie chce mi się tego sprawdzać, ogólnie możesz kupować, powinno działać bez problemu, elektrozawór jednak by się przydał, ale to znowu większa wygoda za większe pieniądze.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

ojciecmajster bierz butlę 3,3 kg. U mnie sterowana komputerem wytrzymała 6 miesięcy bez nabijania.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Neurochirurg pisze:ojciecmajster bierz butlę 3,3 kg. U mnie sterowana komputerem wytrzymała 6 miesięcy bez nabijania.
i chyba tak uczynie. Generalnie miejsca mam sporo i wieksza butla bez problemu mi wejdzie. Czytałem w miedzy czasie o butlach 2l i rozne sa opinie. Jednym dziala 3-4 miechy, innym gaz konczy sie po 1,5 miesiaca. Mysle ze przy mojej 112l taka butla bedzie spokojnie na pol roku i zaoszczedzi sie na wycieczkach do serwisu. Koszty nabicia chyba tez wyjda taniej. BTW, czy w punktach takie butle nabijają na miejscu czy tylko wymieniają na inną? Nie chciałbym oddawać nowej butli i otrzymać jakąś starą porysowaną.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Przerwa w dostawie CO2 zwykle kończy się mniejszą lub większą destabilizacją .
Tak więc, najpierw się zorientuj jakie masz możliwości nabijania i ile to będzie trwało . Może się okazać że jeśli zależy na ładnej butli wypadać będzie kupić 2szt :)

Zwykle butle i tak są w gdzieś schowane więc co za różnica czy jest ładnie pomalowana czy brzydko? .

Mam 2 szt na wymianę ale i tak ta nową wymieniłem bo tak taniej . Nabicie wiązało się z opłatą za sprawdzenie butli .

Oddzielną kwestią jest badanie dozorowe (legalizacja) która w przypadku wymiany nie interesuje mnie
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja mam 2 litrowa. Pierwsze nabicie, 2 dni, drugie 2 tygodnie, 3 rok, 4 ciągnie juz 4 miesiąc. Jak łatwo się domyślić pierwsze dwa spartoliłem. Dozowanie przy pomocy komputera co 2. Bardzo dużo zależy od zawartości akwarium. Nie ma recepty.
Bierz 5 litrowa jak masz miejsce.
Obrazek
[126L] Dżungla
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Stało się. Butla 5l już kupiona. Co mnie przekonało do jej kupna, to, że o mały włos bym nie zagazował obsady w akwarium. Parę dni temu budzę się rano i patrzę, a tu wszystkie ryby pływają na górze, glonojad leżał na plecach na dnie, ale dychał. Jeszcze w tym dniu zaspałem do pracy. Włączyłem wszystko co mam do napowietrzania i po powrocie z pracy na szczęście wszystko odżyło (nawet krewetki przetrwały). Zrobiłem swoim rybom taki biotop Oświęcim :) Przyczyną była moja cytrynówka z bimbrowni. W ciągu całej nocy jakimś cudem zassała cały kwasek z drugiej butelki. Zaworek miałem wyregulowany pod mniejsze ciśnienie. Gdy kwasek zmieszał się z sodą, ciśnienie mocno wzrosło w butelkach i zaworek wyregulowany na mniejszcze ciśnienie puścił w choróbkę CO2 do akwarium. Gdybym nie sprawdzał codziennie rano akwarium i rybek, szlag by wszystko trafił. Dlatego wszelkim bimbrowniom od dziś mówię stanowcze NIE! Nie mam pojęcia dlaczego tak wiele ludzi poleca ten szmelc. Potem czytając fora, większość bimbrowników i tak przesiada się na butlę. Więc po co bawić się w jakieś półśrodki. Ja przekonałem się na własnej skórze, i wszędzie gdzie ktoś napisze o zaletach takiego rozwiązania będę z góry takie tematy torpedować
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dobrze że się tak skończyło . Też nie mogę wyjść z podziwu dla bimbrowników ale widać każdy woli się upewnić samodzielnie :)

Teraz zacznij myśleć o sterowniku pH zwanym tu i ówdzie komputerem pH . Jak w końcu odżałujesz te kilka stówek po kilku miesiącach będziesz się zastanawiał jak można się bez teg obejść podobnie jak teraz się zastanawiasz dlaczego nie słuchałeś o wadach bimbrowni :)
Jak to mawiają : w miarę jedzenia apetyt rośnie
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Z tymi sterownikami pH to tez trzeba uważać. W przypadku awarii sondy albo jej zaglonienia rowniez potrafi podać błędne odczyty i zagazować akwarium. Chyba lepiej polegać na obserwacjach i własnym doświadczeniu ;)
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ojciecmajster pisze:Chyba lepiej polegać na obserwacjach i własnym doświadczeniu
Jestem odmiennego zdania .

ps
przy bimbrowni też mogłeś polegać na obserwacjach własnym doświadczeniu
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ojciecmajster pisze:Stało się. Butla 5l już kupiona.
Będziesz zadowolony, potem trochę czasu na wyregulowanie no i czas na naukę nawożenia :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ