[112L] - biotop czy ogólne?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

[112L] - biotop czy ogólne?

Post autor: michalg »

Witam.

Dziś zrobiłem testy wody (niestety paskami więc pomiar nie jest pewnie zbyt dokładny) i wyszło:
CL2 - ok 0,5
pH - 7,6
KH - 15
GH - 8
NO2 - 0-10 - ciężko mi określić kolor
NO3 - 0-1 - ciężko mi określić kolor

Obie wartości NO są bliżej zera.

Filtr planuję: https://allegro.pl/oferta/filtr-kubelko ... 8138845320

(chyba, że macie jakieś inne sugestie)
Jeśli chodzi o akwarium [80x35x40] to z ozdób raczej kamienie (łupek drzewiasty), brak korzeni, rośliny w zależności od zapotrzebowania.

Jeśli chodzi o obsadę to myślałem o:

na dno: kiryski
na środek molinezja lub brzanka
na środek i górę: danio lub kardynałek

Czy będzie miało to ręce i nogi? Ewentualnie czy macie jakieś inne propozycje coś dodać, zamienić?

A może odejść od ogólnego i przy takich parametrach spróbować jakiegoś biotopu?

poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pH 7,6 przy KH 15 i GH8....bosze rynce opadajom- spal te paski w choróbkę

jak poznasz parametry wody pomyśli się o rybkach, ale kiryski woda raczej miękka i kwaśna, żyworódki odwrotnie, brzanki zazwyczaj wypośrodkowane [często kranówka bywa spoko], jeszcze kwestia temperatur....ogólnie niezbyt dobrze obmyśliłeś obsadę, ponadto też nie bardzo podzielisz na te swoje strefy dół-środek-góra-> kiryski przeważnie dół, ale potrafią pływać i w środku i sięgają tafli dla zaczerpania powietrza, molinezja raczej góra i środek, brzanki są wszędobylskie zazwyczaj z większym naciskiem na środek-dół, kardynałka nie znam-pewnie góra-środek-> nigdy tej ryby mieć nie będę, bo mam bardzo ciepłe mieszkanie i problemy z utrzymaniem niskiej temperatury w szkle, danio głównie góra...
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Zamówiłem kropelkowe. Jak zrobię testy dam znać.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Zrobiłem testy kropelkowe i wyniki jakie otrzymałem to:

pH 7,6
GH 15
KH 11
NO2 0

Niestety Cl ani NO3 nie udało mi się dostać.

Jakieś propozycje co do tych parametrów? Na początek raczej ogólne ale jeśli zasugerujecie jakiś biotop to oczywiście przemyślę.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Gdybyś mógł zbić poniżej 7 to byś miał sporo możliwości. Byłoby to możliwe gdybyś zbił twardość. Masz opcje na wodę RO albo jakiś market budowlany w pobliżu? Planujesz CO2? Jeśli jednak chcesz się skupić na np., molinezjach to wg. mnie powinno być OK ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ameryka Środkowa
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Woda RO to woda destylowana? Market budowlany oczywiście mam w pobliżu, CO2 nie planuje. Z racji, że jest to mój pierwszy baniak po dość długiej przerwie to raczej wolałbym zostawic parametry na niezmienionym poziomie i skupić się na zbiorniku ogólnym. Jakiś biotop może w przyszłości :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda RO to nie jest woda destylowana- RO to woda odfiltrowana, a destylowana powstaje w wyniku odparowania i ponownego skroplenia, jednakże jedna i druga powinna mieć twardość ogólną 0 i pH neutralne.

Jak nie chcesz się bawić w mieszanie wody to przecież nie musisz tego robić, wystarczy wybrać odpowiednie ryby, np. z rejonu, który wyżej napisałem.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Z racji, że to pierwsze akwarium więc na razie nie będę bawiła się w mieszanie wód :).

Na jednej ze stron sprawdziłem parametry jakich potrzebują poszczególne gatunki i nasunęły mi się dwie opcje

Azja: Brzanka, Babka złota, Danio, Kardynałek

lub

Ameryka Południowa i Środkowa: Molinezja, Gupik i nie mam więcej pomysłów.

A tak z ciekawości zapytam czy zbijanie pH/twardości (z waszego doświadczenia) jest kosztownym i trudnym zajęciem?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Można tanio, wkładasz np. torf do filtra (ale woda będzie bardziej o herbacianym kolorze), można odpalić bimbrownie z CO2 (roślinki się ucieszą), możesz się przejśc na jesienny spacer i pozbierać szyszek olchy, suche liście dębu też pomogą (a do tego będą garbniki). Tylko, że bez zbijania twardości to pH spadnie niewiele.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

michalg pisze:A tak z ciekawości zapytam czy zbijanie pH/twardości (z waszego doświadczenia) jest kosztownym i trudnym zajęciem?
Ja zbiłem KH przy pomocy dzbanka Dafi, a pH przy pomocy butelki pet i torfu. Kosztu nie odczułem bo dzbanka używam stale, a torf miałem bo przesadzałem owadożery ;) Ale dzbanek to jakieś 7-10 zł na promocji w Kauflandzie + wkład 10 zł, a 20 litrów torfu kwaśnego 5 zł. Zajęcie nie jest trudne, ale czasochłonne bo najpierw trzeba wodę przefiltrować przez dzbanek, a później przez torf, woda przelewa się powoli więc trochę to trwa. Jednak ja akwarium wystartowałem na kranówie, a parametry poprawiałem podmianami więc filtrowałem tylko ok. 30 litrów wody. Co do koloru - praktycznie niezauważalne. Z kranówki pH 8, GH 14, KH 10 woda w akwarium jest pH 7,3, GH 8, KH 4.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Dziękuję za podpowiedzi. Przy tym akwarium nic nie będę majstrował. Może przy następnym jak się wciągnę :). Z tego co widzę to poza litrażem największe pole do popisu daje pH poniżej 7,5 i GH do 15.

Prosiłbym zatem o jakieś sugestie obsady dla moich parametrów

pH 7,6
GH 15
KH 11
NO2 0
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

̶C̶o̶ś̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶n̶i̶e̶ ̶t̶a̶k̶,̶ ̶o̶ ̶i̶l̶e̶ ̶m̶i̶ ̶w̶i̶a̶d̶o̶m̶o̶,̶ ̶k̶H̶ ̶n̶i̶e̶ ̶m̶o̶ż̶e̶ ̶b̶y̶ć̶ ̶n̶i̶ż̶s̶z̶e̶ ̶n̶i̶ż̶ ̶g̶H̶.̶

pomerdało mi się, a nie chcę wykasowywać błędnego komentarza, więc go przekreślam :)
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2019 16:09 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

grzesi3k pisze:Coś jest nie tak, o ile mi wiadomo, KH nie może być niższe niż GH.
A czegóż to? ;)
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Mierzyłem przed chwilą raz jeszcze i wynik jest taki sam. Testy JBL.
ODPOWIEDZ