[112L] - biotop czy ogólne?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Z perspektywy czasu kupowanie wody to jest duży wydatek- fltr RO na allegro kosztuje koło 100zł, a zużycie wody kranowej choć niemałe to i tak o wiele tańsze niż woda demineralizowana z marketu....bańka demi koło 5l to 5zł, musisz sobie policzyć ile tej wody potrzebujesz do zalania i później do co tygodniowych (zazwyczaj) podmian, 5~10zł tygodniowo (w zależności ile potrzeba, ale z 5l rzaczej na pewno) to wcale nie mało w skali roku- zobacz po jakim czasie zwróci sie filtr RO...

Kwas to praktycznie bezcen- kupiłem elektrolit (36%) na stacji paliw za około 5zł., wymieszałem ten litr kwasu z bańką demineralki (kolejne 5zł.)- uzyskałem 5 czy 6l słabego kwasu...do podmianki (którą robię obecnie raz na 2 tyg.) zużywam 10ml., także mam jeszcze wręcz na lata...
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi :).

Filtr RO odpada więc pozostanie kombinowanie z wodą demineralizowaną lub pozostawienie parametrów takich jakie są. Zanim będę wpuszczał rybki minie jeszcze sporo czasu. Teraz czekam na roślinki, sadzę, zalewam kranówką, odpalam filtr i czekam. Po tygodniu od zalania zmierzę parametry, zobaczę co wyjdzie i zacznę myśleć.

Policzyłem, że w przypadku GH 15 (przy obecnych parametrach) i zakładając, że w 112 litrach wejdzie mi 100 litrów wody (odejmując żwir, kamienie) aby uzyskać GH 10,5 musiałbym wymieszać 70 l kranówki i 30 l demineralizowanej (ok. 30 zł), a później przy podmianach 10% wody się tego trzymać a więc 7 litrów kranówki 3 litry demineralizowanej co miesięcznie daje też ok 30 zł.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Czyli z Twoich wyliczeń wynika, że filtr RO zwróci się po trzech miesiącach ;)
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

A czy woda przepuszczona przez taki czajnikowy filtr będzie miała podobne właściwości? Tygodniowo jest mi potrzebne 3 litry więc zakładanie filtra jest bez sensu (tym bardziej, że na chwilę obecną nie mam miejsca)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Tak, mozesz przelewac przez filtr np Brita (te z lidla).
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Z tego co widziałem to filtry mają żywotność 100-150 litrów wiec starczyłoby na dosyć dlugi okres czasu.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pewnie zaraz polecą na mnie gromy ale... ja to mam szczerze gdzieś RO i inne dudy maryny ;) Wazne zeby kranowa sie odstala, zeby zlapac temperature pokojowa ;)
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Z racji na moje doświadczenie a raczej jego brak :D z mojej strony żaden grom nie poleci :) Z drugiej strony patrząc na 90% sklepów zoologicznych i warunki w jakich przebywają rybki zakładam, że tam też nic nie jest kombinowane z wodą. Dlatego uważam, że w tym co mówisz jest trochę racji.

Tak jak mówiłem nie znam się ale wydaje mi się, że ważniejsze niż idealne warunki są stabilne warunki. Oczywiście nie mówię tu o jakiś ekstremalnych odchyleniach gdzie rybkę lubiącą pH 8 wpuścimy do wody z pH 5.

Swoją drogą, to z ciekawości zbadam parametry wody w której przyniosę rybki.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A ja mam inne podejście i- uwaga przesadzam- śledzia czy dorsza w wodzie jeziorowej trzymać nie będę...chcę ryby z Amazonki to spróbuję tę Amazonkę choć w przybliżeniu im zafundować mimo, że zwierzęta u hodowcy urodziły się w kranówce i żyły w niej...wierzę, że jak wygląd i zachowanie ryby jest takie jak dzikiego okazu to żyć w wodzie, z której tak na prawdę pochodzi też woli, a raczej mimo wszystko jet bardziej do tego dostosowana.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Oczywiście jeśli jest możliwość odwzorowania idealnych warunków to jak najbardziej można. Uważam jednak, że przy niewielkim odchyleniu parametrów rybkom krzywda się nie stanie (biorąc pod uwagę warunki w sklepach). Szczególnie takim od 20 pokoleń trzymanych w kranówie. Niemniej odwzorowanie zbliżonego biotopu na pewno daje satysfakcje.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Dziś wsadziłem roślinki, zalałem akwarium i zamontowałem filtr (na razie wewnętrzny). I tu moje pytania: ile czasu taki baniak (112 l) musi dojrzewać? Jak można sprawdzić, że już można wpuszczać rybki? Czy przy starcie baniaka potrzebne są częste podmiany wody?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

michalg pisze:I tu moje pytania: ile czasu taki baniak (112 l) musi dojrzewać?
Tyle ile potrzeba... Musi się "zamknąć" cykl azotowy. Przy "czystym" starcie zajmuje to jakies 3-4 tygodnie.
michalg pisze:Jak można sprawdzić, że już można wpuszczać rybki?


Musisz kupić testy (najlepiej kropelkowe) i sprawdzać NO2, NO3 i NH3/4. Ale zanim to zrobisz to poczytaj o cyklu azotowym.
michalg pisze:Czy przy starcie baniaka potrzebne są częste podmiany wody?
W zależności od potrzeb, ale nie rób zbyt dużych podmianek "na raz", bo przecież zależy ci, żeby się bakterie nitryfikacyjne namnożyły.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Testy mam na NO2 i NO3. Na NH bede musial dokupic.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

NH3/4 najważniejsze, amoniak zabija bardzo szybko ;)
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

grzesi3k pisze:NH3/4 najważniejsze, amoniak zabija bardzo szybko ;)
Amoniak można i na węch. Na moim małym cykl był bardzo wyraźny. Kiedy skończył się smród amoniaku robiłem tylko NO2 i3 aż w pewnym momencie wyraźnie było widać zakończenie całego cyklu
ODPOWIEDZ