[112L] - biotop czy ogólne?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Zrobię podmiankę za dwa tygodnie i zbadam parametry przed podmianką.

Czy trzymał ktoś z was w akwarium małże?

Nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tu. Znalazłem stare akwarium 25 litrów. Na rybki jest ono za małe więc myślę żeby wpuścić tam coś innego ale nie mam pomysłu co. Czy taki litraż będzie odpowiedni dla krewetek? A może ktoś z was posiadał jakiegoś małego raka lub kraba?

Jeszcze jedno pytanie (może głupie). jak mierzę GH to mam liczyć krople aż odczyn zmieni kolor z czerwonego na zielony. I moje pytanie: mam przestać liczyć jak zmieni chociaż minimalnie na zielony czy jak otrzymam wyrazisty zielony kolor?
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

"Czy trzymał ktoś z was w akwarium małże?"

Dobre pytanie, też jestem ciekawy jakie można? Czy z krewetkami, rybkami, jakie podłoże, parametry, wielkość akwarium itd... 🤔
Andrzej1982
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

michalg pisze: mam przestać liczyć jak zmieni chociaż minimalnie na zielony czy jak otrzymam wyrazisty zielony kolor?
jak zmieni minimalnie


Co do małży nie wiem, wydaje mi się, że potrzebują więcej przestrzeni- czytaj większą powierzchnię dna, raczki na pewno potrzebują więcej, krab wymaga akwaterrarium.

25l jak dla mnie to krewetki lub ślimaki
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Hmm czyli źle mierzyłem GH i moje nie wynosi 15 tylko 12. Przy 12 kropli odcień zmienia się z czerwonego na zielony natomiast przy 15 jest to jednolity zielony kolor.

Jeśli chodzi o kraba to wiem, że akwaterrarium zastanawiam się jednak czy 25 litrów nie będzie za małe, żeby zalać wodą i zrobić jakąś wysepkę.

W przypadku małży chodziło mi raczej o dodanie ich do 112 litrów (nie do tej 25).
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Akwarium zalałem 4-10-2019 i od tamtego momentu jeszcze ani razu nie podmieniłem wody. Dziś zrobiłem testy (niestety nie udało mi się nabyć na amoniak) i otrzymałem takie wartości

pH 8
GH 12
KH 9
NO2 0,05
NO3 0

Jutro postaram się podmienić z 10 litrów a w przyszłym tygodniu zbadać amoniak.

Z żywych istot na razie tylko rośliny i zauważyłem dwa ślimaki.

Powoli wracam do kwestii obsady. Przy tych parametrach, które raczej się już nie zmienią jakie tubki proponujecie? Nie musi być to koniecznie określony biotop. Zależy mi jednak na 3-4 różnych gatunkach.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:13 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Hahahaha :D Chodziło mi o sytuację gdy akwarium już dojrzeje i się ustabilizuje:D Zakładam, że pH, GH i KH już się raczej nie zmieni?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:12 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Jak mierzyłem czystą kranowke to wyszło 7,6.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:12 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Zakładam, że dekoracje lub podłoże. Niestety nie jestem w stanie twraz wszystkiego wymienić więc rybki będę chciał dobrać do takich warunków jakie są w akwarium.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Zmiana koncepcji.

Niestety jestem zmuszony zmienić zamysł akwarium. Postanowiłem usunąć wszystkie rośliny i stworzyć akwarium bez roślin. Nie mam do nich ręki i są dla mnie tylko problemem. Ponad to na którejś z roślin (najprawdopodobniej) musiałem przynieść ślimaczka i obecnie mam dwa większe (takie czarne ze stożkową muszą) i setkę drobniutkich ślimaków. Restartuje akwarium i zakładam na nowo. Pomyślałem o Afryce i przy obecnych parametrach wody pasują mi:
- pyszczak rdzawy
- księżniczka z Burundi
- Muszlowiec krótki lub wielopręgi
- szczelinowiec lelelupa
Na chwilę obecną nie zależy mi na kolorowym akwarium z 4 różnymi gatunkami i 20 rybkami. Może to być nawet kilka rybek jednego gatunku.. Ważne żeby nie było roślin!!!!! :) Czy uda się z tego zestawu coś wybraćm połączyć?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jasne że się da, muszlowce mogą być ze szczelinowcami i księżniczkami jeśli tylko litraż jest wystarczający, poczytaj. na pyszczaki akwa jest małe.

Aczkolwiek brak roślin nie oznacza braku problemów z glonami etc.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Jeśli chodzi o pyszczaki to poczytałem i nie biorę ich pod uwagę ze wzgledu na 112l. Zmiana jest również podyktowana parametrami wody, która pasuje do Tanganiki ale np. inne rybki ciężko mi było tam dopasować.

Czy uda sie w 112l zebrać 2 ksiezniczki lub szczelinowce lub naskalniki + 5-6 muszlowcow?

O księżniczkach i szczelinowcach czytałem że bywaja agresywne i zastanawiam się czy nie będzie awantur.
ODPOWIEDZ