[54] Obsada akwarium 54

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kkochanski
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2019 11:49

[54] Obsada akwarium 54

Post autor: kkochanski »

Witam, chciałbym prosić o uwagi dotyczące planowanego składu mojego akwarium ogólnego.
Obecnie pływają w nim:
4 otoski i 6 kirysków trójpręgich

Planuje nabyć jeszcze parę pielęgniczek ramireza.

I teraz pytanie, czy oprócz wskazanych wyżej rybek mogę wpuścić jeszcze jakieś (np. 6 neonów, bystrzyków amandy, drobnoustków obrzeżonych), czy będzie to Waszym zdaniem za dużo?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Proponuję jeszcze napisać jaka pojemność akwarium, podłoże, itp. Napewno zanim ktoś Ci pomoże to się o to zapyta 😉
Andrzej1982
kkochanski
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2019 11:49

Post autor: kkochanski »

Akwarium o pojemności 54 litrów jak w temacie (60x30x30)
Podłoże to substrat.
Filtr Aquael Filtr FAN 1 Plus
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć, dorzuć te ramy, które planujesz i będzie OK. Za jakiś miesiąc-dwa zobaczysz jak ci to wszystko działa i najwyżej jakieś małe tetry: embery lub klinowe, zielone neony czy coś w tym stylu.

Pozdro.

podłoże to powinien być piasek, zarówno dla kirysków jak i ramów ;)
kkochanski
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2019 11:49

Post autor: kkochanski »

Dzięki za podpowiedź grzesi3k.
Tak też zamierzam zrobić. Najpierw parka ramirezek a potem za miesiąc jak wszystko będzie ok jakieś 6 drobnych ławicowych rybek.

Wiem, że dla kirysków najlepszy piasek, ale bardzo chciałem mieć ciemne podłoże. Wybrałem substrat bo jest drobny i na pewno nie pokaleczy kirysków.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ramirezki wymagaj piasku jako podłoża. A nie substratu. Kiryski to samo. Nic nie tłumaczy tego, że chcesz mieć ciemne podłoże i ryby przydenne, które przesiewają piasek przez skrzela. Substrat wyklucza kiryski i pielęgniczki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Można np. kupić czarny piasek.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

wężowakolumna pisze:Można np. kupić czarny piasek.
Tylko, nie bazaltowy, bo kiryski poobcinają sobie wąsy.
kkochanski
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2019 11:49

Post autor: kkochanski »

Po przeczytaniu Waszych uwag stwierdziłem że z przodu zbiornika zrobię kawałek plaży piaskowej, myślę że to rozwiąże problem. Mam nadzieję że uda mi się to rozwiązać od strony technicznej.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Bedzie ci sie mieszac, bo kiryski uwielbiaja kopac. Jak ramy zaczna gody, to beda kopac kratery w piachu i przerzucac go w inne miejsca.

Edit: Możesz też spróbować zrobić tak ja zrobiłem (i działało, ale i tak później zasypałem wszystko piachem, działa dalej, kopią tam gdzie mogą). Daj niskie rośliny a'la trawnik tam gdzie chcesz odgrodzić "teren budowy". I tak znajduje piach wszedzie, a niskie rośliny mają cały czas zasypane liście. Zerknij sobie do mojego tematu w galerii.
Ostatnio zmieniony 01 lis 2019 23:22 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:20 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
kkochanski
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2019 11:49

Post autor: kkochanski »

mirukan, robię krzywdę rybkom? Ty chyba nie wiesz co piszesz człowieku! Warunki jakie panują w moim akwarium znacznie odbiegają na plus od tych które na codzień spotyka się u większości. Fakt, lepszy od substratu dla kiryskow jest piasek i coś w tym kierunku będę działał. ALE TO CO DO MNIE NAPISALES TO JAKAS KPINA! grzesi3k jeszcze raz dziękuję za pomoc, cieszę się że na forum są osoby które potrafią wejść w normalna dyskusję w przeciwieństwie do mirukan.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Spokojnie. Zawsze można dojść do wszystkiego na spokojnie i wcześniej wziąć 3 głębokie oddechy. kkochanski możliwe, że mirukan chodziło o to iż twoje rybki przydenne po utworzeniu plaży zmieszają wszystko z żwirkiem. Gdy zakładałem akwa miałem rośliny zasadzone na żwirku i plaże z piasku, ale po pół roku kiryski zrobiły swoje :lol: Zamierzam wkrótce wymienić podłoże na tak by było w 100% wyłożone piachem i substrat dla roślin pod nim.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:19 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mirukan prosiłbym o powstrzymanie się od emocjonalnych wpisów. Kolega zapytał i otrzymał odpowiedź. Teraz chce zrobić dla ryb dennych plaże. Świat nie jest zero-jedynkowy, a twoje komentarze są bardzo mocno nacechowane emocjonalnie. Jesteśmy tutaj żeby powymieniać się doświadczeniem, a nie żeby szukać zwady. Wyluzuj, akwarystyka to hobby, które ma relaksować ;)
ODPOWIEDZ