korzenie na lisciach?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

korzenie na lisciach?

Post autor: kordare »

witam,na koncach lisci kryptokoryny wyrastaja takie male brazowe wasy-wyglada to jak korzonki,co to moze byc?
parametry akwa
pH-7.4
GH-12
KH-6
temp-25
podaje CO2 i nawoz NUTRAFIN PLANT GRO +ZELAZO
pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No własnie korzonki :) Będą zapewne coraz dłuższe aż do dna. Rozumiem, ze pwnie Ci wizualnie przeszkadzają nieco, jesli tak to przycinka, jesli nie to je zostaw, to normalne w tych roslinkach :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Maciej0478
Posty: 29
Rejestracja: 14 lut 2006 8:45
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej0478 »

Może to jednak nie korzonki ale krasnorosty (np. Compsopogon). Spróbuj porównać z tymi w galerii na stronie http://www.glony.republika.pl/
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Obrazek
to jest ten niby korzonek
pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!

Jak juz Mireks napisal... na 100% Korzonki! :lol:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

O ile się nie myle tą rośliną jest mikrozorium oskrzydlone, a korznonki sa poczatkiem nowych roslin wyrastających z liscia.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
gregu1980
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006 23:00
Lokalizacja: Skwierzyna

korzenie na lisciach?

Post autor: gregu1980 »

Witam 8)
Mam u siebie ten sam objaw :)
Chciałbym zapytać po jakim czasie można odłaczyć młode roślinki, a może one same sie odłączą :?:
Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam :D
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Wiesz co... Ja przyginam liscie do podloza i zostawiam dopoki mloda roslinka sie nie zakorzeni i nie bedzie przynajmniej 2 listkow, zdrowych i zielonych, zeby mogla zaczac przeprowadzac fotosynteze...
Tak dla pewnosci ;)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

jeżeli to jest mikrozorium oskrzydlone to nie zakorzenia się w żwirku tylko rośnie nad: na korzeniach i kamieniach.

hoduję tę roślinę z powodzeniem zaczepioną w mchu jawajskim trzymającym się mocno korzenia. Młode mikrozoria przenoszę w celu ukorzenienia na mech jawajski, ale dopiero wtedy, kiedy liść z którego wyrosły obumiera lub kiedy mają przynajmniej 5 własnych liści.

kordare: nie widać na tej roślinie młodych małych listków wyrastających na zewnątrz z tego podstawowego?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
gregu1980
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006 23:00
Lokalizacja: Skwierzyna

korzenie na lisciach?

Post autor: gregu1980 »

Tak to jest mikrozorium oskrzydlone :D
U mnie są dopiero zalążki liści i do tego pojdyńcze (najdluższy listek ma ok 1cm) więc będę musiał jeszcze troszkę poczekać. Korzonków jest bardzo dużo, jestem ciekaw ile roślinek udaje się Pani posadzić po odczepieniu od roślinki
matki :?:
Pozdrawiam 8)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
:) Z microsorium to jest tak, ze trudno okreslic wstepnie ile bedzie tak naprawde mlodocianych roslin, wlasnie przez nieregularny peczek pierzastych korzeni:)
A odlaczyc je mozesz w takim razie (skoro to mikrosorium, a nie kryptokoryna:)) jak bedzie juz kilka listkow, bo microsorium rosnie dosyc wolno i albo tak jak mowi BARA wsadz w mech, albo korzen jesli masz, ale microsorium tak naprawde swobodnie moze rosnac na tym lisciu-matce, dopoki nawet nie osiagnie duzych rozmiarow - ja wtedy ucinam caly lisc, rozsadzam na kilka sadzonek, zaleznie iile roslinek wyroslo i dopiero wtedy na korzen. A lisc matka idzie do smieci:)
Tak naprawde w przypadku microsorium sadzonki wyrastaja tylko na starych lisciach, ktore beda juz powoli 'szly w odstawke' i nie ma sensu ratowanie takiego liscia, bo moze sie okazac ze w najlepszym przypadku nie bedzie rosl, albo po prostu zacznie sie stopniowa chloroza i nekroza...
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

gregu, przyłączam się do informacji podanych przez macwiernika. Do tej pory udało mi się rozsadzić wszystkie poza jedną odroślą z mikrozorium, a straciłam ją dlatego, że była za mała na rozsadzanie. Teraz czekam zawsze, aż liść podstawowy zacznie obumierać lub maluch ma już kilka większych liści i korzeni.

tak jak pisałam pod którymś z tematów, widziałam piętrową hodowlę mikrozorium opartą o siatkę w tylnej części akwa. Sama planuję coś takiego zrobić, bo wyglądało to super. Wtedy rośliny nie były rozsadzane, ale młode od razu chwytały korzeniami nowe podłoże na swojej wysokości i wyrastały bezpośrednio na nim.

Życzę powodzenia w hodowli tej pięknej rośliny, służę pomoca w przypadku pytań.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
gregu1980
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006 23:00
Lokalizacja: Skwierzyna

Post autor: gregu1980 »

Dziękuję za podpowiedzi :)
Pozdrawiam
Grzesiek:)

126l 80x35x45; FLUVAL 205; HAGEN ELITE Z TERMOSTATEM 150W; HAILEA ACO-2204
Sporo roślinek + 11xNeon Innesa 4xKirysek Plamisty 1xHypostomuspunctatus 4x Pielęgniczki Kakadu (1samiec+3samice)
Awatar użytkownika
gregu1980
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006 23:00
Lokalizacja: Skwierzyna

Post autor: gregu1980 »

Listki nowych roślinek rosną, mają już kolo 4cm, ale mam wrażenie ze sa to pojedyńcze listki :( Czy one rosną tak nierównomiernie tzn. jedne są już dość duże, a pozostale dopiero co będą się pojawiać???
Pozdrawiam
Grzesiek:)

126l 80x35x45; FLUVAL 205; HAGEN ELITE Z TERMOSTATEM 150W; HAILEA ACO-2204
Sporo roślinek + 11xNeon Innesa 4xKirysek Plamisty 1xHypostomuspunctatus 4x Pielęgniczki Kakadu (1samiec+3samice)
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

skoro juz o microzorium mowa i o tym ze sie w taki sposob rozmnazaja to czy wszystkie microzoria "rodza"takie lisciowe sadzonki :?: bo moje microzorium rosnace na korzonku nie ma takich mlodych sadzonek na lisciach :? ja rozmnazam moje za pomoca podzialu kłacza i tak z ciekawosci pytam bo moje jakos dziko troche wyglada tzn nie ma tak duzych lisci jak widze w sklepie ale ma ich bardzo duzo rosnie w nieco zaciemnionej czesci akwarium podobnie jak mech (jak dam je do wiekszego swiatla to zaczynaja chorowac i nie sa tak geste)
nie potrzebne mi sa mlode sadzonki ani nic w tym stylu tylko z czystej ciekawosci pytam o te sadzonki lisciowe bo kiedys dostalem mala i mizerna roslinke i posadzilem ja na korzeniu potem wyczytalem ze to jest microzorium i moje jakos nie ma tych sadzonek na lisciach mimo iz jest zdrowo zielone i ma mase lisci :lol: czy microzorium moze nie "rodzic" nowych sadzonek przez liscie i czy to czasem nie jest oznaka czegos zlego tzn nie rodzi tych sadzonek bo ma zle u mnie (mimo iz wyglada super na korzeniu i jest zywo zielona) czy poprostu nie rodzi bo akurat taka odmiana "bezplodna" :lol: :?:
pozdrawiam czysto ciekawy :lol:
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ