Jakie oświetlenie LED do 25x25x40 25L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Jakie oświetlenie LED do 25x25x40 25L

Post autor: ziemian »

Witam,
Reaktywowałem kosteczkę o wymiarach: 25x25x40 25L brutto.
Kosteczka będzie prowadzona jako hitech na CO2 oraz na substracie:

* H.E.L.P. ADVANCED SOIL ORIGINAL

Obsada roślinna obecnie to :
Echinodorus tenellus - lub coś podobnego taka średnia trawka z cienki listkami
Bacopa caroliniana - lub coś zbliżonego

Obsada roślinna która została domówiona::
Eleocharis sp. mini (in-vitro) - w dostawie na trawnik przód
Rotala Vietnam (in-vitro) - w dostawie na tył
Mech Jawajski

Filtracja na razie mały Aquel pat mini - docelowo Eihem classic 150
no i światło:

Wygrzebałem gdzieś starą lampkę aquela na świetlówkach po 15W każda jedna dedykowana pod rośliny druga pod ogóle światło i teraz pytanie na co zamienić, żeby docelowo dobrze rosły rośliny w szczególności trawniczek. Z uwagi na małe gabaryty kosteczki muszę znaleźć coś gustownego zastanawiam się nad tymi lampkami:


1.Lampka nano Aquael Leddy SLIM DUO [10W] SUNNY+PLANT
Szerokość akwarium: 20-50cm
Moc: 2 X 5W
Intensywność światła: 800lm
Grubość szyb: 4-10mm
Temperatura barwowa: 6500K + 8000K

2.Lampa Chihiros A LED A-251
Wymiary oprawy oświetlenia: 250x60x50mm (szer. x głęb. x wys)
Pobór mocy: 15W
Diody LED: 0,33W/sztuka x 45 sztuk
Temperatura barwowa: ok. 8000K
Napięcie zasilające: AC 100-240V, 50-60Hz
Strumień świetlny: 2350lm

3.Lampa Chihiros LED C-251 [25cm]
do akwarium o długości 25cm
wymiary: 18x4x0,5cm (długość x szerokość x grubość)
moc: 10W
ilość diod LED: 27

1.Najbardziej mi się podoba, ale jakoś mało lumenów??
2.Mniej mi się podoba i jakoś znowu dużo tych lumenów plus mocowanie takie sobie?
3. Brak parametrów i jakaś taka bidna -wygląda na tanią chińszczyznę

Co byście doradzili może coś innego gustownego??
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Mam u siebie Chihiros 901APlus, zobacz temat w galerii jak to hula. Te lampy dają zimne światło, ale mają moc małego Yody ;)
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

Świecą widzę zacnie tylko czy do takiego małego baniaczka 2350lm to stanowczo nie za dużo nawet przy CO2 i nawozach? (wiem można zawsze zaciemnić ) i czy temperatura barwowa nie powinna być trochę zróżnicowana na 6500 i 8000 choć widzę, że u Ciebie rośnie wszystko jak szalone? Z negatywów tej belki pomijając aspekty techniczne trochę nie podoba mi się sam montaż na akwa, lepszym rozwiązaniem w moim przypadku było by rozwiązanie z Aquela czyli przymocowania za pomocą ramienia - tak aby kabel ładnie zwisał z tyłu tylko z nowu aquel wydaje się jakiś trochę bidny pod względem lumenów?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

To już kwesstia estetyki. Ja poszedłem w kierunku dużej mocy, bo jak zauważyłeś zawsze można przyciemnić. Te mocowania są całkiem spoko wg. mnie, możesz sobie ją też podwiesić (ale musiałbyś mocowanie dokupić). Wbrew pozorom 6500 vs 8000 to spora różnica jeśli chodzi o czerwony i żółty, a także soczystość zieleni. Przy 8000 będą bardziej "sterylne", zimne.
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

Mocowo i w sumie temperaturowo wydaje się, że CHIHIROS wymiata i byłby ok jednakże samo mocowanie do kostki kwadratu będzie raczej szpecić z uwagi na mocownie z obu stron:
Obecnie na mojej lampce świetlówkowej wygląda to tak:

https://zapodaj.net/9dd325b61a79e.jpg.html
https://zapodaj.net/6935184d1f389.jpg.html
https://zapodaj.net/d91a042813952.jpg.html

Kusi mnie zatem coś podobnego jak mam mocowanie tylko na jednej "nodze" tylko nowszej generacji:

https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... -slim-duo/

tylko wygląda, że ta wersja 10W to tylko 800 lumenów i pewnie to za mało. Możne wziąć wersje 16W/1550lm bo widzę, że można by ją cofnąć lekko do tyłu bo sama przestrzeń świecąca zajmuje połowę lampki (o ile da się cofnąć sam belt), tylko nie wiem czy znowu nie będzie to komicznie wyglądało???
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Mozesz zrobic podwieszenie od tylu do kostki. Aquela do lepszych roslin musialbys ze dwa.
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

Znalazłem jeszcze takie coś:

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... ariow-2610

Wygląda zacnie i kosztuje również, ale:
Moc 9W
Lumen:675 ale dalej w materiałach jest, że świeci jak szalona na poziomie 2150 lux z definicji:
"Lux służy do pomiaru ilości światła w danym obszarze - jeden luks jest równy jednemu lumenowi na metr kwadratowy" wiec super skupia światło i dwie teorie:
a/ bełkot marketingowy
b/ faktycznie jakieś uber diody
c/ciekawe ile luxów daje Chihiros
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dla LED zakłada się 0.3W na litr (tak w mega uproszczeniu). Ta lampka da radę ;)

Lux nie ma absolutnie żadnego zastosowania w akwarystyce no albo małe, to intensywność świecenia dla ludzkiego oka), a lumeny dają nam tylko szacunkowe parametry. Lumen to światło widzialne dla ludzkiego oka, które nie jest tak samo widzialne jak światło dla roślin.
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

To już trochę zbaraniałem:D skoro ta niby ma dawać radę a ma tylko 675lumenów a aquael ma 875lm i wcześniej pisałeś ze trzeba by ze dwie takie to jak ?

Chyba kupie w końcu CHIHIROS i bedzie przynajmniej pewność że światła będzie pod dostakiem a jak mi się nie spodoba to zawsze można oddać :D
chyba, że ktoś podrzuci coś gustownego i sprawdzonego na tylnym mocowaniu??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

ziemian pisze:To już trochę zbaraniałem:D skoro ta niby ma dawać radę a ma tylko 675lumenów a aquael ma 875lm i wcześniej pisałeś ze trzeba by ze dwie takie to jak ?
Cudów na tym nie zrobisz. Kup Chihirosa i ściemniacz - będziesz chciał mało światła to skręcisz a jak HT to odkręcisz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

a za 18 dolców u majfriendów kupisz sobie sterownik do niego, że będziesz mógł przy znajomych telefonem szpanować ;)
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

Chihiros zamówiony - zobaczymy jak to będzie wyglądało i dodatkowo programator S2-PRO do sterowania bo commandera to w sumie nie potrzebuje przynajmniej narazie. Teraz tylko jakiś filterek zewnetrzny (pewnie eheim classic 150), ale to już temat na inny topik.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Sam planuje odpalić kosteczkę i znalazłem taki filtr:
Zoo MED nano 30
ziemian
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2020 20:48

Post autor: ziemian »

Fajny w sumie takiego maleństwa szukałem nawet są mniejsze :D pytanie tylko czy taki filierek podniesie słup wody na 1m do góry bo w mojej sytuacji muszę go trzymać w szafce pod biurkiem (tam gdzie miejsce na kompa) i trochę pompka będzie musiała podziałać wysokość biurka + około 40cm w górę na szczyt akwarium.....a i czy udało Ci się znaleźć go w dobrej cenie bo patrzę i tylko 50$+
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Na Amazonie są uboższe wersje pod inną marka za 30 funtów. Poszukaj Eden 501 filter
ODPOWIEDZ