[112] GH19 pH8 / jaka fauna i flora?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

[112] GH19 pH8 / jaka fauna i flora?

Post autor: Michal603 »

Dzień dobry
Planuję zakupić akwarium 80x35 wysokie 40lub 45cm
Podłoże ziemia ogrodowa na ziemię piasek żwirek itd. chciał bym dzisiaj też kupić kilka roślinek in vitro.
W akwarium planuję hodować małe rybki takie jak do nano akwarium kilka Galaxy, jakieś Kiryski może Otoski może Drobnotki kilka krewetek.

Prosił bym Was o poradę jakie rybki będą waszym zdaniem pasowały do siebie.

A w wyniku tego jakie podłoże i mało wymagające roślinki dla początkujących będą pasowały rybką.
Filtr zewnętrzny planuję kupić za jakiś czas zanim wpuszczę obsadę.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020 15:19 przez Michal603, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Do akwarium powyżej 40cm wysokości trzeba zapewnić mocniejsze oświetlenie, więc jeśli decydujesz się na np. 80x35cm, to szukaj akwarium 35-40cm wysokie. Wyższego niż 40cm na razie nie ma sensu kupować.
Z ziemią to może się wstrzymaj, ale piasek jak najbardziej (najlepiej piasek rzeczny, dostępne są takie paski w marketach ogrodniczych).
Jak posadzisz rośliny to do czasu naniesienia się osadu w dnie, można stosować tanie kulki gliniane lub pałeczki nawozowe. No i światło - to wiąże się z tym, czy chcesz mieć pokrywę, czy szybę. Świetlówka w popularnej pokrywie nie zapewni wystarczającego oświetlenia.

Co do ryb i roślin to postaraj się o dwa testy kropelkowe na twardości i odczyn.
Najpierw zmierz wodę (na twardość i odczyn), dopiero potem dobierzemy obsadę - rośliny i ryby też mają pod tym kątem pewne wymagania.
Jeśli będziesz do akwarium stosował wodę z kranu (lub z własnego ujęcia) i będzie ona zasadowa, to zastanów się, czy chcesz taką wodę mieszać z wodą demineralizowaną. Woda z kranu jest często zasadowa (twarda) i jeśli nie zamierzasz mieszać wody, to celuj w gatunki preferujące wodę zasadową.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

Dzień dobry Panie Krzychu
Oświetlenie: LEDDY TUBE 6W- takie mam, dodatkowo (nie wiem czy dobry wybór) planuję kupić pokrywę za133zł
Marka: AQUAEL
Model: CLASSIC 80X35
Barwa oświetlenia: Naturalne
Moc oświetlenia: 16 W
Z opisu wynika, że też leddy tube
Wodę raczej chciał bym z kranu.
W takim razie akwarium kupię 40 i naleje troszkę mniej wody
Planowałem tam, gdzie rośliny dać ziemię, gdzie większe roślinki dodać kulki gliniane wszystko przysypać żwirkiem a mniej więcej na połowie piaskiem
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Michal603 pisze:W takim razie akwarium kupię 40 i naleje troszkę mniej wody
Lub usyp grubsze podłoże.

Generalnie kupowanie zestawu wg mnie nie jest dobre, lepiej kompletować każdy element osobno.
Co do oświetlenia jeszcze, to chciałem zwrócić uwagę na pewną rzecz.
Pokrywa ogranicza oświetlenie, szyba nakrywowa nie.
Jeśli akwarium jest przykryte zgrabnie dociętą szybą, to nad szybą można sobie ustawić dowolne oświetlenie. Nie muszą to być LED-y, bo to taki trochę gadżet. Światło z LED-ów ma trochę inne widmo i trzeba je dobierać pod względem mocy i barwy. Mając szybę można ustawiać żarówki, LED-y, naświetlacze i dobierać jak się chce. Dopiero kiedy wiemy już ile światła jest nam potrzebne, dopiero wtedy decydujemy się na coś konkretnego.
Woda z kranu jest powszechnie stosowana do akwarium, ale wcześniej lepiej ją zmierzyć - będzie wiadomo jakie dobrać ryby i rośliny.
Żeby obniżyć twardości już wodę z kranu trzeba mieszać, ale i tak testy będą potrzebne (nie musi to być aptekarska dokładność, tylko orientacyjny pomiar, jakie twardości i odczyn ma woda).
Jeśli chcesz ziemie to ok, tylko wiedz, że dłużej to będzie dojrzewało i różne rzeczy się mogą wydarzyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

Jak pojadę po akwarium to kupię też testy. Spokojnie może dojrzewać.
Zestaw w zasadzie pokrywa plus oświetlenie, nie widziałem osobno
Jednak wolał bym pokrywę. Nie widziałem tej pokrywy fizycznie, w ofercie są też pokrywy
2x18W świetlówka firmy Wromak
2x10w LED też Wromak
Lecz Aquael wydaje się porządniejsza
Jak przygotuje podłoże, mogę zalać kilka cm wody posadzić roślinki i zostawić je tak na jakiś czas by się przyjęły? Stopniowo zalewać czy odrazu wszystko wsadzić i zalać?
Pytam bo te z in vitro przeważnie są malutkie i na youtubach widziałem jak ktoś tak sadził "trawnik"
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Michal603 pisze:Jak pojadę po akwarium to kupię też testy. Spokojnie może dojrzewać.
Bardzo dobre podejście, grunt to cierpliwość.
Michal603 pisze:Stopniowo zalewać czy odrazu wszystko wsadzić i zalać?
można zalać i posadzić, wystartować i poczekać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jak bedziesz kupować testy, to postaraj się o kropelkowe. Paski są, delikatnie mówiąc mało dokładne. Na start potrzebujesz pH (odczyn) oraz KH/GH (twardość). Zapytaj się w zoologiku czy robią testy za free, wtedy np. jak będziesz czekać aż ci baniak dojrzeje to ci sprawdzą czy cykl azotowy (poczytaj o tym) się zamknął, a sam oszczędzisz na tych testach (trzy różne, a praktycznie tylko na start).

Aha, możesz też zorganizować jakiegoś ślimaka (najlepiej ampularie) na czas dojrzewania - będzie szybciej ;)
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

Póki co wyczytałem, że stacja uzdatniania wody deklaruje takie wartości
mg CaCO3/dm3 126/224 min/max
mmol/dm3 1.26/2,24
mval/dm3 2,52/4,48
Stopnie niemieckie. 7,05/12,54

ZOOLEK AQUA TEST GH KH NA TWARDOŚĆ OGÓLNĄ WĘGLANOW

ZOOLEK AQUA TEST pH 2x 4.5-9 i 6-8 ODCZYN WODY
Takie najtańsze będą dobre czy raczej inna firma?

Jeszcze mam pytanie o ile CO2 ułatwia prowadzenie akwarium przy mało wymagających roślinach? Miejsce mam na butlę, lecz odrazu nie chciał bym się w to bawić.

GH19-20. KH 10-11. pH 8. test na wodzie odstaniej, nalanej wczoraj
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

BARA
BARA pisze:Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady
Przepraszam, lecz podczas zakładania postu nie wiedziałem jaki będzie litraż akwarium, ponieważ kryteriami był wymiar dna 80x35 a nie wysokość.
BARA pisze:Temat przeniosłam do odpowiedniego działu.
1. W dziale tym piszemy wyłącznie na temat obsad naszych zbiorników.
Jestem początkujący w temacie akwarystyki więc pytam o wszystko nie tylko o obsadę.
Nie mogę też opisać posiadanego wyposażenia ponieważ praktycznie nic nie posiadam.

Dlatego umieściłem w nieodpowiednim dziale

GH19-20. KH 10-11. pH 8. test na wodzie z kranu odstaniej jeden dzień

Poszukałem troszkę i zaproponował bym:

Danio erythromicorn
Gupik Endlera
Drobniczka jednodniówka
Kirysek Karłowaty
Plus Krewetki

Myślę czy Danio plus Gupik czy jedno z nich plus Drobniczka i Kirysek.

Podobają mi się także Muszlowce lecz nie wiem jakie inne rybki były by do nich odpowiednie i czy można jakieś rośliny

Co jeszcze moglibyście mi polecić pod te parametry wody?

Roślinki
Limnophila sessiliflora
Hygrophila pinnatifida
Rotala H'ra
Marsilea crenata
Eleocharis parvulus

Coś z tego będzie dobre?
(w różnych miejscach wyczytałem różne wymagania świetlne jak i CO2 oraz trudność uprawy)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Żyworódka Endlera i krewetki na wodzie kranowej jak najbardziej mogą być (sam tak miałem).
Zakładając, że testy pokazują prawdę (coś pH zbyt wysokie), to troszeczkę obniżyłbym twardości, dokładnie KH i pH. Rozumiem, że pomiar pH jest przeprowadzany testem 6.0-8.0 - tym mierz wodę odstała/odstaną.

Z roślin szukaj roślin wód zasadowych - takie rośliny mają możliwość pobierania związanego w wodzie CO2 więc na początek nie ma potrzeby dozowania CO2.

Poszukaj rogatka, hygrphile corymbosa, pogostemon octopus, jakiś pospolity mech. Nie szukaj "dziwnych" gatunków tylko sprawdzone.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

Dziękuję za odpowiedź.
pH test 4,5-9,5 kupiłem :oops: może być niedokładnie.
Więc kompletuje wszystkko i zaczynamy

krzych_100 pisze: Żyworódka Endlera i krewetki na wodzie kranowej jak najbardziej mogą być (sam tak miałem).
A co myślisz do tego jeszcze o Jednodniówce oraz Kirysku karłowatym i po ile sztuk by były zadowolone.

Czytam o kubełkach i nic nie wiem
Ikola 250była by ok?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kiryski pigmej to woda kwasna, ty bardziej zasadowa.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020 9:38 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Michal603
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020 13:53

Post autor: Michal603 »

grzesi3k pisze:Kiryski pigmej to woda kwasna, tym bardziej zasadowa.
A widzisz bo ja się nie znam i ja nie wiem, a ja o tym czytałem 😂Kirysek karłowaty – sierpoplamy Corydoras hastatus


Kirysek kolumbijski
Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany
A te by może mogły? 😁
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Michal603 pisze:Więc kompletuje wszystkko i zaczynamy
Wystarczą tylko dwa testy na twardości GH/KH i odczyn, to na początek, później można dokupić sobie pozostałe na NO3, PO4, NH3/NH4. Co do reszty to zależy od Ciebie jeśli chcesz być aptekarzem...
Michal603 pisze:Czytam o kubełkach i nic nie wiem
Ikola 250była by ok?
Będzie OK. Mniejszy model Ikola150 uciągnie do 100l chociaż szału nie ma. Ale sam filtr jest cichy, funkcjonalny i oszczędny (pompka nie jest jakoś szczególnie mocna, ale coś za coś).
Michal603 pisze:Danio erythromicorn
Gupik Endlera
Drobniczka jednodniówka
Może być coś z tego, mogą być jeszcze krewetki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ