[160] Obsada do Akwarium 160 l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

[160] Obsada do Akwarium 160 l

Post autor: mariolka »

Witam. Kupiłam sobie nowe akwarium 160 l (80 x50Hx40). Zastanawiam się nad obsada która będzie żyć w zgodzie (w miarę) .Niestety moja wiedza opiera się na gogle i sklepach zoologicznych. ogólnie chciałbym jakiś Harem bądź parkę i ławicę .

Opis Akwarium założone 23.01.20

Akwarium 160L 80x40x50h (akwarium robione na LT) Tak mi się wydaje :D
podłoże ziemia ogrodowa i dodatki , na to bazalt 1-3 mm warstwa ok 7cm
Oświetlenie 2x20w to świetlówki
Bardzo dużo roślinności mało wymagającej i szybko rosnącej.1/2/3 plan

Parametry wody z dzisiaj
pH 7.4 , GH 10 , KH 9

Czy po takim okresie mogę już wpuścić rybki? .Wiem ze rybki powinnam szukać pod parametry wody ale w zoologicznym widzę wcisną mi wszystko a ja blondynka :D ale nie chce męczyć rybek dlatego tu pisze. Niestety moja wiedza jest mała z akwarystyki ale uczę się i liczę na pomoc doświadczonych



Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj Mariolko.
Postaram się bardzo odpowiedzieć na Twoje pytania, ale będzie ciężko (serio)...
mariolka pisze:Kupiłam sobie nowe akwarium 160 l (80 x50Hx40)
50cm wysokości to trochę dużo, trudniej będzie to oświetlić, zwłaszcza okolice przy dnie także mniejsze rośliny będą miały duży problem.
mariolka pisze:podłoże ziemia ogrodowa i dodatki , na to bazalt 1-3 mm warstwa ok 7cm
Bazalt nie jest naturalnym podłożem, zwłaszcza mielony o ostrych krawędziach, więc ryby przydenne będą miały niełatwe życie (np. jeśli chcesz kiryski, otoski itp).
mariolka pisze:Oświetlenie 2x20w to świetlówki
Bardzo dużo roślinności mało wymagającej i szybko rosnącej.1/2/3 plan
Przy 50cm wysokości będą problemy i nie ma znaczenia, że rośliny są mało wymagające (tzn. jakie?).
mariolka pisze:Parametry wody z dzisiaj
pH 7.4 , GH 10 , KH 9
Do tych parametrów dobieraj ryby i rośliny, a nie odwrotnie. Ne słuchaj sprzedawców tylko atlas ryb i wertuj..
mariolka pisze:Czy po takim okresie mogę już wpuścić rybki?
Nie, bo nic nie pisałeś o testach i nie wiesz,czy filtracja biologiczna jest wystarczająca.

Reasumując:
- trochę za wysokie akwarium,
- zbyt słabe oświetlenie,
- wg mnie nie najlepsze podłoże,
- nic nie napisałaś o filtracji,
- nie wiemy, jak mierzysz parametry wody.

Mój przepis to:
- proste akwarium,
- dwa testy na początek i pomiar kranówki,
- piach na dno,
- sprawdzone 2-3 gatunki roślin do wody kranowej
- akwarium bez pokrywy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Hmm to chyba mam problem. Bo akwarium już zalane. Niestety takie mi w sklepie doradzili co do wymiarów akwarium bo na pomknęłam że chciała bym mieć skalary i moze dlatego mi takie wcisnęli ;/. Co do testów no wcisnęli mi firmy zolek kropelkowe czytałam opinie i nie ma tragedi.I to są wyniki z mojego akwarium z dzisiaj. Podłoże czyli ziemię ogrodowa wybrałam sama czytając różne fora bo nie stać mnie na aktywne podłoże czy nawożenie CO2. Co do bazaltu to podoba mi się czarne podłoże. Wiem powołam się znów na słowa sklepu bo tam mi doradzali że bazalt 1-3 mm nie zrobi krzywdy kiryska czy innym dennym ryba. Co do roślinek ehh też sklep doradzał a mam ;
Cabomba,narzucaniec,rotala,lysimachia,moczarka,cryptokoryna, rogatek
Filtr mam EHEIM PICK UP 200. Też wciśnięty w sklepie... To wszystko
Dobrze ze zachowałam zimna głowę i rybek nie kupiłam bo też chcieli wcisnąć...
Idąc to zoologicznego szukałam porady a zostałam nieźle otumiona widzę ehh.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Niestety, ale sklep sprzedaje więc porady sklepowe związane są z tym, aby sprzedać. Ale cóż, stało się i trzeba będzie sobie z tym poradzić.
Testy kropelkowe Zoloek nie są złe i będą potrzebne.
Ziemia, podłoże aktywne, CO2 - to się stosuje, ale nie jest to jakąś regułą i złotym środkiem.
Cabomba, nurzanec, moczarka, kryptokoryna, rogatek - rośliny co prawda sprawdzone, ale o różnych preferencjach co do wody i np. w przypadku rogatka, ziemia w podłożu niekoniecznie ma związek z tą rośliną, bo roślina jest pływająca. Rogatek preferuje wodę zasadową, a kabpmba raczej kwaśnawą. Podobnie nurzaniec - jest rośliną wód zasadowych. Ale zobaczymy co z tego wyjdzie, przy twardościach Twojej wody jest szansa, że pociągną.
Musisz też wiedzieć, że dając ziemię podłoże staje się żyzne i na początku uwolni się "coś" do wody. Podobnie z podłożem aktywnym - nie wiemy jak to się zachowa. Dlatego stosowanie na początek ziemi nie jest dobre.
Podłoże dojrzewa najdłużej. To, że można wpuszczać ryby nie oznacza, że akwarium jest dojrzałe. Jeśli nie wiesz, czy wpuścić ryby to albo test na NO2 (zapytać, czy próbkę wody zmierzą w sklepie), albo poczekaj jeszcze 2-3 tygodnie.

Czyli reasumując:
- jak już jest podłoże z ziemią i bazaltem trudno, ale nie jest to dobre, lepiej piach i pałeczki nawozowe lub kulki gliniane,
- ziemia nie jest lekarstwem na dobry wzrost roślin,
- rośliny mają swoje preferencje co do wody (zasadowa, miękka itp),
- trzeba się liczyć z tym, że część roślin padnie,
- trzeba się liczyć z tym, że oświetlenie jest za słabe dla roślin i należy je zmienić, ale - jak zakładam - pokrywa ogranicza te modyfikacje i to może być problemem,
- nie spiesz się z wpuszczaniem ryb,
- obserwuj akwarium i nie spiesz się, jeśli coś robisz to nie rób wielu rzeczy jednocześnie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Ok dziękuję za pomoc. Co do testów na NO2 dziś po pracy pójdę i kupię i zrobię. Co do podłoża ziemię robiłam na podstawie forum roślinnego (ziemia ogrodowa torf kwaśny keramzyt kulki gliniano torfowe i pałeczki nawozowe) to wszystko znajduje się w ziemi. Co do oświetlenia niestety nie mam pola popisu... Jak to bywa w akwarystyce cierpliwość ;) pytanie o Rogatka bo ja mam go posadzonego w podłożu to powinnam go wyciągnąć i położyć na tafle wody?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mariolka pisze: powinnam go wyciągnąć i położyć na tafle wody?
Tak, to jest roślina pływająca, nie ma korzeni.
mariolka pisze:Co do testów na NO2 dziś po pracy pójdę i kupię i zrobię
Nie musisz od razu kupować całego testu bo jego używa się praktycznie raz - aby sprawdzić, czy można bezpiecznie wpuścić ryby (stąd moja propozycja aby test wykonano w sklepie).
mariolka pisze:Co do podłoża ziemię robiłam na podstawie forum roślinnego
Pamiętaj, że forum roślinne to trochę ekstremizm - to tak, jakby chcąc założyć sobie akwarium, zakładam morskie nie mając wcześniej akwarium słodkowodnego i odpowiedniego doświadczenia. Zaręczam, że rośliny równie dobrze rosną na innych, mniej problemowych podłożach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Zaręczam, że rośliny równie dobrze rosną na innych, mniej problemowych podłożach.
Gdybym wiedziała to wszesniej. Gdzie byłeś chłopie ;p żart.
To nie kupuje testu ani narazie rybek poczekam z 2-3 tyg i pobserwuje co się dzieje w akwarium. Przejdę się do zologicznego i zobaczę czy robią testy

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Pamiętaj tylko, nie spiesz się, bo wydać niepotrzebnie kasę można zawsze, cierpliwość to podstawa :)
mariolka pisze:ziemię robiłam na podstawie forum roślinnego
mariolka pisze: Gdzie byłeś chłopie ;p żart.
No tutaj byłem, a nie tam...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

witam ponownie :) Akwarium sobie dojrzewa coraz bardziej
roślinki rosną pomimo wysokiego akwarium .

Parametry na wczoraj to

pH 7.2
GH 10
KH 7
NO3 20

Mija miesiąc od zalania i zastanawiam się nad obsada do akwarium .Myślałam nad brzanka sumatrzańskimi i czymś jeszcze .tylko czytając o tych rybkach to są agresywne .Może ktoś podpowie z jakimi rybkami mogę je trzymać ? Mam na myśli ławice brzanek i może parkę albo jakiś haremik ?

z góry dziękuje za pomoc ..
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Witam Ponownie

Myślę nad obsada taka

Harem Bojowników 1+2
Ławica może jakieś razbory 20 szt
na dno kiryski pigmeje 5szt
i możne Mieczyk Hellera 1+2

co myślicie o takiej obsadzie szczerze .Pomóżcie no ...
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

mariolka pisze:Harem Bojowników 1+2
Próbowałem kiedyś w 200l stworzyć parkę bojownikowi, ale z marny skutkiem. Samice tłukły się między sobą, a samiec tolerował towarzystwo tylko jednej samicy (nie budował gniazda). Według mnie lepiej jest trzymać je osobno nieważne on czy ona, chyba że samiec buduje gniazdo to można mu spróbować podłożyć partnerkę.

Jeżeli zależy Ci na bojowniku to aktualnie posiadam taką obsadę:
- 1x samiec bojownika HM
- 9x Bystrzyk Amandy
- 3x Krewetka filtrująca
- 5x Kirysek albino ( moje własne maleństwa)
- 2x Ampularia

Trzymam tak od połowy grudnia i stan tej obsady uważam że utrzymuje się w dobrej formie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do bojownika dobrze pasują razbory.

Natomiast mieczyki mają inne wymagania co to parametrów wody niż pozostałe wymienione ryby i po prostu nie pasują.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Dziękuję za odzew. Ciężko znaleźć fajna obsadę która cieszy oko a zarazem nie robi krzywdy rybcia. Czytałam że bojownik jak się trafi z charakterem to i żadna rybcia mu nie podpasuje. Chyba sobie go odpuszczę i z czasem zrobię mu królestwo w 30l. A może jakaś parka pielegniczek tylko u mnie brak piasku i pH <7. Skalar za duży do akwarium. Hmm. I dobierz obsadę parkę i ławice żeby było dobrze wszystkim rybcia i mi ;)

Pozdrawiam
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

A rozważałaś może przy pH 7< rybki z azji? Bocje karłowate + jakieś razbory, lub same brzanki?
mariolka
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2020 17:14

Post autor: mariolka »

Brzanek nie chce. Hmm razbory wmiare fajne tylko co do nich.
ODPOWIEDZ