[54] Nowe akwarium 54L

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Timon
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2020 9:10
Lokalizacja: Tychy

[54] Nowe akwarium 54L

Post autor: Timon »

Witam wszystkich jestem laikiem, założyłem akwarium wspólnie z synem jest to 54L aquael 60x30x30 filtr aquael asap 300 grzałka 50 światło 8w led (chyba). Na dnie substrat + żwirek. Woda w akwarium ma już około 2tygodnie. Czekam jeszcze na rośliny i korzenie. Wpuściliśmy już zbrojnika złotego. Tak więc chciałbym żeby w akwarium było małe stadko + parka ramirezow (bardzo nam się podobają). Co możecie polecić myślałem o neonkach + parce ramirezow czy mogę dorzucić coś jeszcze? Jeżeli neonki to jakie i ile? Chciałbym żeby było kolorowo (syn) ale przede wszystkim żeby rybcie się dobrze czuły. Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam Szymon

Poprawiłem tytuł (Regulamin Działu)
MOD krzych_100
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Napiszę w zasadzie oklepaną formułkę - "masz niedojrzały zbiornik i trzymasz już w nim rybę". Ale skoro jesteś laikiem jak sam twierdzisz to damy radę :wink: Podmieniaj wodę częściej niż raz w tygodniu. Glonojady to twardziele przeżyje. Nie znamy pH oraz temperatury wody jaką posiadasz czy chcesz utrzymać, na bazie tego dobierana jest obsada. Ale wracając do tego co masz i o co pytałeś:
Timon pisze:Na dnie substrat + żwirek
Jaki żwirek? Kruszywo bazaltowe czy jakieś otoczaki? Jakiej frakcji? Zbrojni teoretycznie zaakceptuje takie podłoże, ale sam chętnie kopie nory czy raczej wgłębienia pod korzeniami (zaobserwowałem kiedyś u mnie jak kopał nawet gdy zasypywałem z powrotem).
Timon pisze:Tak więc chciałbym żeby w akwarium było małe stadko + parka ramirezow (bardzo nam się podobają).
Jeśli chcesz Ramirezy to potrzebujesz piasku, pielęgniczki jak i kiryski czy zbrojniki przekopują podłoże.
Timon pisze:Tak więc chciałbym żeby w akwarium było małe stadko
Jak wszystko będzie wiadome to Neon Simulans będzie dobrym doborem do Ramirez w wodzie z pH mniejszym niż 7

Ode mnie to w zasadzie tyle. Tak jak wyżej, więcej informacji pomoże w dalszym "prowadzeniu" sprawy i wyjściu na prostą waszego zbiornika. :)
Timon
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2020 9:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Timon »

100% amator na początku dziekuje za zainteresowanie i odpowiedź :)


Co do podłoża to jest to :

- JBL Manado :Granulacja: 1-2/1-3mm
Porowata struktura i brak ostrych krawędzi sprawiają, że jest nieszkodliwy dla ryb dennych. Sprzyja dobremu ukorzenianiu się roślin.
- dodatkowo posypałem to kamykami okrągłymi średnica ok 5mm-10mm nie znam firmy ani co to jest poprostu zwykle kamyki z akwarystycznego po 4zl paka.

Jeżeli chodzi o zbrojnika wpuściłem go po dwóch tygodniach myślałem że to wystarczająco... Ja bym się jeszcze wstrzymał ale syn naciskał (więc wybrałem jedynego twardziela jakiego znalem) 😂


Co do wody temperatura to 25stopni pH wody zmierze po zakupie miernika.


Oglądałem te neonki simulans bardziej podobały mi się czerwone ale rozumiem że chodzi tutaj o ich zachowania. Mogę dorzucić fotki akwarium jak będzie trzeba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podłożem dla pielęgniczek musi być piasek, nie kamyki. Musisz zmienić podłoże lub przysypać je piaskiem.
Podaj jakie masz parametry wody w akwarium. Wymienione przez Ciebie gatunki ryb wymagają wody miękkiej i kwaśnej.

Jeżeli nie posadziłeś jeszcze w akwarium roślin ro znaczy że akwarium jest niedojrzałe. Najpierw załóż zbiornik odpowiednio skompletowany, potem czekaj aż dojrzeje.

Zbrojniki wymagają drewna do pozyskiwania celulozy koniecznej im do trawienia. Nie trzymaj zbrojnika bez korzenia. A tak przy okazji to jeżeli kupiłeś wąsacza niebieskiego to Twoje akwarium jest dla niego za małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Timon
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2020 9:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Timon »

Ohh rozumiem czyli moje akwarium jest niedojrzałe ze względu na rośliny...
Zbrojnik jest złoty.
Nie chce już zmieniać dna.
Czy piach mogę sypac na kamienie?
Nie mam narazie sprzętu żeby sprawdzić parametry wody zrobię to w sobotę i napisze.
Jeżeli pielęgnice nie mogą bez piachu to jaka ciekawa parke polecicie do stadka?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Timon pisze:Czy piach mogę sypac na kamienie?
możesz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Timon
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2020 9:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Timon »

Neurochirurg pisze:
Timon pisze:Czy piach mogę sypac na kamienie?
możesz.
Jaka warstwa tego piachu? I granulat? Piach rozumiem w akwarystycznym dostanę?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piasek dostaniesz w każdym sklepie budowlanym, w piaskownicy, nad rzeką, na wydmach, w wykrotach leśnych...

Przesiej, przepłucz, zasyp do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ja bym dał min. 3 cm. Kup piasek do piaskownic z atestem w markecie budowlanym.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Timon
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2020 9:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Timon »

Dobrze dziekuje za pomoc jak to wszystko zrobie wrzuce fotki i porozmawiamy o obsadzie jeżeli ktoś znajdzie chwile czasu. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ