woda z kranu, woda z miasta i woda ze źródełka

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwie 2006 11:26

woda z kranu, woda z miasta i woda ze źródełka

Post autor: Stone D »

Mam pytanie dotyczące tytułowych wód. Czy warto angażować się w dowożenie wody ze źródełka, bądź ujęcia miejskiego (kran przy firmie produkującej alkohole) w celu pierwszego napełnienia akwarium? Wiem, że każda woda musi swoje odstać, więc zastanawiam się czy warto jest bawić się w dowożenie 150 litrów z miasta, bądź z lasu, jeśli odstana kranówa nie będzie się niczym różniła.
I przy okazji spytam: czy przed pierwszym wlaniem wody (zakładając, że przed wpuszczeniem rybek chcę przez 2 tygodnie filtrować ją w akwarium), także powinna ona swoje odstać?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zaczne od konca a mianowicia od odstania wody. Oczywiscie dobrze by było przed pierwszym zalaniem aby etz ze 2-3 dni odstala, jednakze zobacz jakie to wyzwanie logistyczne przechowania gdzies 150 litrów wody. Niestety w wielu sytuacjach niewykonywalne. Zatem pierwsze zalanie mozesz zrobic normalna nieodstana wodą, woda musi dtsac potem zawsze przy jej podmianach (20% co tydzien) ze 2-3 dni przed podmianą.
Teraz co do jakości wody. Hmmm...generalnie dla akwarium ważne są parametry wody jak jej twardosc (weglanowa i ogolna) oraz kwasowosc - pH. I tutaj trudno powiedziec ktora z omawianych przez Ciebie wód bedzie idealna. Z drugiej strony niektore wody (ze źródełek) mogą miec te parametry ok, ale zawierac inne nieznane minerały (niekonieczne wskazane do akwa) albo miec zbyt duża ilość wapnia - również niezbyt mile w akwa widziane. Zatem, albo najpierw badasz wszystkie te wody i dokonujesz wyboru, ale prosciej co...kranówka i w koncu 90% akwarystów tak stosuje i jest dobrze. Jdno co wazne, aby wode z kranu uzdatnic, srodkami do akwarium np. Aqua Safe Tetry lub inne. Zapewniam z kranówką tez mocna zacząc i nie bedzie nic gorzej.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Woda z naturalnych ujęć może posiadać również jakieś niepożądane bakterie czy"robaczki". Niestety ale skażenie wód w naszych czasach jest dosyć wysokie. Ja bym na twoim miejscu wzieła kranówe bo tu przynajmniej masz większą pewność, że w wodzie nie ma zbyt niebezpiecznych "żywych świństw". Aczklwiek jest chlor (który właśnie zabija wszelkie zarazy). Pisząc, e wybrałabym kranówke mam na myśli kranówe o pH 7,5 (czyli taką jaką u mnie serwują). :lol:
Więc najlepiej sprawdź parametry tych wód (tak jak pisał Mireks) i wtedy się zastanów nad najlepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Mam podobny dylemat, co założyciel tematu.
Mianowicie, stwierdziłam ostatnio (to był pewnien szok), że woda z ujęcia, z której ludzie biorą wodę do picia(podobno jest zdrowsza, zawiera "bakterie z moczu dinozaura" :shock: czy coś tam takiego - tak ludzie powiadają), ma twardość ogólną:
5,5 st , a po gotowaniau - 2,0 st. Dla porównania moja kranówa ma 12,0 a po gotowaniu 5,0-6,0 st.
Stąd moje pytanie, czy mogę tej wody używac do podmian?
Franco, pisałaś że tam mogą być bakterie (np. z moczu dinozaura? :shock: ). Czy wobec tego mogę używać tej wody do podmian tylko po przegotowaniu?
Mireks napisałeś że tam mogą byc jakieś szkodliwe dla rybci związki (dla ludzi nieszkodliwe). Czy wobec tego muszę się dowiedzieć wiecej o składzie chemicznym wody przed użyciem jej do podmian - a jeśli tak, to jakie związki (jony) będą dla rybci szkodliwe? (pytam Cię jako fachowca)
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Lum co do bakterii sie nie wypowiem :) Co do szkodliwych związków głownie chodzi o metale ciężkie. Mniemam jednak, że skoro namietnie ją piją ludzie zatem takowych nie posiada. Jedynie co należało by sprawdzić jaki jest w tej wodzie poziom wapnia, bo to bedzie niezbyt sprzyjające jeśli stężenie wapnia bedzie zbyt duże. Może wpływac ujemnie i mętniec woda (w reakcji z CO2). A tak poza tym to widac woda jest niezła :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jak napisała Lum Two ma 5,5; a Two to nic innego jak sole wapnia i magnezu, więc wapnia to nie bedzie tam zbyt wiele.

Czołem
Czołem :)
ODPOWIEDZ