112l Obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

112l Obsada

Post autor: marbat91 »

Witam.
Na początek powiem, że jestem początkującym akwarystą. Całe akwarium ze sprzętem i obsadą fauny i flory kupiłem w jednym sklepie stacjonarnym i z podpowiedziami sprzedawcy.
Tym co mnie najbardziej niepokoi to, że sprzedawca mówi jedno a książki akwarystyczne i fora internetowe drugie.
Bardzo o sprawdzenie obsady:

Zbrojnik pospolity - 1
Kirysek - 4
Bocja wspaniała 4
Molinezja - 8
Żaglowiec skalar - 2 (były 4, 2 padły 3 dniu temu i chyba te dwie pozostałe też długo nie pożyją)
Neon czerwony - 5 (było 5, 1 padł 5 dni temu, ale reszta wygląda bardzo
dobrze)
Tetra fluo - 5
Danio fluo - 5

Parametry wody:
NO3- 10
NO2- 0,5
GH>7
KH-10
pH-6,8

Sprzęt:
Filtr Happet HC02
Grzałka 200W (ustawione 26 st C)
Napowietrzacz

Wszystkie ryby na ten moment wyglądają na zdrowe i ruchliwe (poza skalarami). Proszę o pomoc co może się dziać z nimi i czy to akwarium nie jest za małe dla nich.

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

marbat91 pisze:Zbrojnik pospolity - 1
Kirysek - 4
Bocja wspaniała 4
Molinezja - 8
Żaglowiec skalar - 2 (były 4, 2 padły 3 dniu temu i chyba te dwie pozostałe też długo nie pożyją)
Neon czerwony - 5 (było 5, 1 padł 5 dni temu, ale reszta wygląda bardzo
dobrze)
Tetra fluo - 5
Danio fluo - 5
Kirysek - nie wiadomo jaki. Ryba stadna. Dobrze mieć stadko 8 szt. w górę
Bocja wspaniała - za duża na to akwarium
Molinezja - woda twarda, słonawa
Skalary - za duże na to akwarium
Neon czerwony - ryba stadna
tetra i danio fluo - ryby modyfikowane kolorystycznie, sztucznie barwione. Zazwyczaj nie żyją długo. Nie powinno się ich kupować.
marbat91 pisze:Parametry wody:
NO3- 10
NO2- 0,5
GH>7
KH-10
pH-6,8
NO2 powinno być zerowe. Teraz zdychają Ci ryby bo je trujesz. Pewnie wpuściłeś ryby zaraz po założeniu zbiornika.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: marbat91 »

Po podmianie ok 25% wody NO2 -0 Cl2-0 a reszta parametrow bezzmian. Niestety 3ci Skalar też padł &#128542;. Został tylko 1. Co do kiryska to mam: albinosa, czarnego i 2x pstry.
Czyli sugerujesz zrezygnowac ze Skalarow i Bocji. Zwiekszyc liczbe kiryskow i neonow (do ilu jak na to akwarium?). A co z molinezjami? Moga żyć razem z neonami kiryskami, danio oraz tetra?

A temperatura jest ok? 26st C? I
I jeszcze jak długo mają mieć włączone oświetlenie? Teraz mam od 9:00 do 21:00.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Podmianki mogą pomóc, ale wrzucanie ryb do zbiornika bez zamkniętego cyklu nitro to jak ci już kolega napisał główny powód ich śmierci :/

Danio i tetry (te barwione) to jak stawianie sztucznych kwiatków w oknie ;)

no i szybko sięniestety boleśnie nauczyłęś, że NIGDY ale to N-I-G-D-Y nie ufać sprzedawcy - to są sprzedawcy, mają sprzedać, a czy ryba zdechnie u klienta to już mają często gdzieś. Ważne, żeby szybko sprzedać, bo jak zdechnie w sklepie to są to straty ;)
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: marbat91 »

Dzięki za te informacje. Teraz mi proszę pomóżcie jak to akwarium doprowadzić do ładu i składu. Na jakich rybach sie oprzeć gdy tą główną na być molinezja? Ile w sumie tych ryb może byc? 1 ryba na 5l wody? Jak z ta temperaturą i oswietleniem? Czy teraz parametry wody są ok? I czy ten sprzet ktory mam jest wystarczający do tego akwarium?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz i chcesz trzymać. Skorzystaj z naszej Encyklopedii, sięgnij do dobrych atlasów akwarystycznych.

Molinezje wymagają wody twardej i zasadowej, wręcz słonawej.
Neony wymagają wody miękkiej i kwaśnej, podobnie jak skalary.

Łączysz ze sobą gatunki ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach i nie nadających się pogodzić.
Na bocje wspaniałe Twoje akwarium jest drastycznie za małe.
Na skalary Twoje akwarium jest za małe.

Sprawdź parametry wody, jaką masz w akwarium. Oddaj bocje i nieszczęsnego skalara, jaki Ci pozostał, a resztę obsady uporządkuj i dopasuj do warunków, jakie im proponujesz.
Przypominam, że kiryski wymagają bezwzględnie piasku (!) jako podłoża, a pozostałe ryby wymagają gąszczu roślin, w których mogłyby odpoczywać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
marbat91
Posty: 16
Rejestracja: 23 maja 2020 14:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: marbat91 »

Jak oddam Bocje i Skalara ze względu na wielkość. Zostają mi:
Molinezja ostrousta - 8 szt
Tetra fluo - 5 szt
Danio fluo - 5 szt
Kirysek albinos - 1 szt
Kirysek czarny - 1 szt
Kirysek pstry - 1 szt
Kirysek spiżowy - 1 szt
Zbrojnik pospolity - 1 szt
Neon czerwony - 4 szt
Zweryfikowałem potrzeby rybek wg atlasu ryb akwariowych. Wyszło mi, że z powyższej listy jeszcze nie pasuje Neon czerwony ze względu na twardość wody oraz Danio ze względu na temperaturę. Reszta chyba się mieści w widełkach. Bardzo proszę o sprawdzenie fachowym okiem

Paramety wykonane dziś:
Cl2- 0
NO3- 10
NO2- 0
GH- 7-14
KH- 6
pH- 7

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Post autor: Mike122 »

Kiryski przydałyby się kilka z jednego gatunku, a nie każdy z innej parafii.
ODPOWIEDZ