Roślinki w słodkowodnym...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Paki
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2006 16:26

Roślinki w słodkowodnym...

Post autor: Paki »

Witam!!
mam pytanie spotyka sie czasem roslinki ktore normalnie rosna w doniczkach na domowych parapetach itd... i moje pytanie brzmi jakie roslinki mozna wlozyc do akwa i czy faktycznie mozna??
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

Hej!!

Nie wiem kto Ci to powiedziała, ale to kompletna bzdura :!:

Pozdrawiam
Paki
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2006 16:26

Post autor: Paki »

Bylem w jednym zoologicznym i na wlasne oczy widzialem babka miala w akwarium skrzydlokwiat zdziwilo mnie to ale nawet sie zapytalem co to... i jeszcze w jednym podsluchalem rozmowe sprzedawcy z klientem ze niektore roslinki wytrzymuja w akwa...wiec chcialem sie dowiedziec czegos na ten temat od fachowcow...nawet znalazlem link o tym...http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/akwa ... kst/1.html [/url]
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

Ja nigdy nic takiego nie słyszałem, ale niech wypowiedza sie inni żeby nie było że wprowadzam kogoś w błąd.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ja mam skrzydło kiwata (u mnie nazywa się skrzydłoliść). Daje sobie rade. Rośnie sobie powoli, ale rośnie :) Ale jak o nim czytałem, aby sie zniszczył nalezy go wyjmować co jakiś czas (co 3-4 miesięce) z wody na kilka tyg. i wsadzić do doniczki, a potem znów do wody.

Czołem
Czołem :)
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Ja osobiście bym nie wkładała roślin nie przeznaczonych do akwa. Może i co niektóre przetrzymają, chociaż wątpię. Szkoda kasy, tym bardziej że wybór roślin typowo akwariowych na rynku jest duży. Więc po co eksperymentować, męczyć się i co chwilkę padłe roślnki wymieniać ??

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

To nie jest wcale zjawisko odosobnione... w wielu akwarytycznych sklepach sprzedawane są rośliny doniczkowe jako akwarytyczne. Sam kiedys kupiłem roslina która mi zgniła w stabilnym akwarium z dobrym oswietleniem. Mówie sobie: pewnie jakaś żadko znana roślina i bardzo wymagająca, ale po pewnym czasie znalazłem na jakimś forum wykaz roslin nieakwarytycznych które jako akwarytyczne sa sprzedawane. Okazało się że była tam właśnie ta moja roślinka, tyle że okazało się że jest ona przeznaczona do terrariów a ludzie sprzedawają ja jako do akwarium. Juz oczywiście nie kupuje w tym sklepie. A jaki z tego morał? Nie kupujcie roślin których nie możecie rozpoznać i nic o nich nie wiecie.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

To lista roslin doniczkowych sprzedawanych jako akwariowe. Ściągnęłam to z innego forum, ale nie wiem czy mogę podać linka. Mnie się wydaje, że najczęściej sprzedawane są jako akwariowe:
Acorus , Dieffenbachia , Pilea cadierei i oczywiście skrzydłokwiat. Ja nacięłam się na acorusa, zgnił po niedługim czasie.
W jednej z moich starych książek akwarystycznych (G.Soszka, K.Teisseyre "Moje hobby - akwarium") znalazłam taki jego opis:
"Tatarak (acorus) - Jest to roślina błotna wynurzona. Najlepiej rośnie, gdy poziom wody sięga do połowy jego liści; wymaga dużo śwaitła, podłoża zasobnego, wody o temp. 20-24 stopni Celsjusza, w paludarium rośnie dobrze."

Sadzę, że jako roślina wodna acorus jest w stanie przez jakiś czas przeżyć w całkowitym zanurzeniu. Pewnie podobnie jest z innymi roślinkami z tej listy.


Acorus

Aglaonema

Alternanthera variegata

Caladium

Chamaedorea elegans

Chlorophytum bichetii


Commelina

Cordolyne

Cryptanthus

Cyperus

Dieffenbachia

Dracaena

Fittonia

Hemigraphis

Houttuynia cordata

Hypoestes

Ophiopogon

Peliosanthes

Philodendron

Pilea cadierei

Polygonum

Scindapsis

Syngonium

Selaginella
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa :roll: Czy niektóre z tych roślinek nie zaszkodzą rybką?? Przecierz są wśród nich trujące np.Dieffenbachia,Dracaena. Generalnie to może jednak pozostańmy przy roślinkach, które są stworzone do życia w wodzie. Z drugiej strony to sam nie wytrzymałem i posadziłem na próbę skrzydłokwiata w akwa a skłoniło mnie do tego zdjęcie jakiegoś (nie pamiętam skąd i czyje) profesjonalnego akwarium w stylu "ogrodu podwodnego " 8)

Pozdrawiam
Obrazek
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Może w tym profesjonalnym akwarium był anubias. Skrzydłokwiat trochę go przypomina.

Też zastanawiałam się nad szkodliwością Dieffenbachii dla rybek (wiadomo, że dla człowieka jest trująca), ale w jednym ze sklepów zoo w moim mieście było kiedyś akwarium odkryte, w którym rosły do połowy zanużone Dieffenbachie i rybki jakoś tam zyły i chyba miały się dobrze.
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Na 100% to był skrzydłokwiat. Był z kwiatem więc trudno pomylić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

no właśnie ja też mam w akwarium skrzydłokwiata, jak kupiłam ta roślinkę to myslałam że to jest wodna ale zauważyłam że na parapecie mam bardzo podobną :? tylko kase zmarnowałam, ciekawe ile wytrzyma w wodzie.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jak już napisałem, wytrzyma bardzo długo tylko co jakiś czas trzeba ja wsadzić do doniczki i na parapet.

Czołem
Czołem :)
ODPOWIEDZ