start 112

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

start 112

Post autor: pnpdk »

Witam

Teraz poważnie. 8)

MAM DYLEMAT

Przeglądając setki postów na akwaforum natchnęło mnie. Ponieważ do tego otrzymałem dar od niebios w postaci umowy o prace (przedtem prowadziłem działalność) mam więcej czasu na hobby. Toteż postanowiłem coś z tym zrobić. A może by tak restart akwa?? (mam 50l).
Nie!!! - kupie sobie nowe i to - 112l :D (większe nie wejdzie do półki)
No i zaczął się mój dylemat.

Podoba mi się koncepcja "ogrodu" tzn. kilka gatunków roślin ślicznie ułożonych, do tego Ramirezy, kiryski, jakiś zbrojnik niebieski i coś co pływa w toni , ale jeszcze nie wiem co?

Ale męczy mnie już ta ciągła walka z glonami, pH, twardością, azotem, potasem, żelazem, CO2, itd itp. Aż tyle czasu to ja nie mam, a poza tym wiąże się to z kosztami. Łatwo powiedzieć - kup sobie RO - albo baw się w jakieś kationity.

Oj nie ma to jak Tanganika. O nic się człowiek nie martwi. Ale czy takie akwa nie jest za małe na dwie pary muszlowców i dwie pary naskalników wężogłowych??

Wolał bym tą pierwszą opcję (bo dla mnie Tanganika bez Księżniczek - za małe akwa - to pół Tanganiki), ale jak temu wszystkiemu podołać nie wydając za dużo kasy i nie poświęcając całego wolnego czasu (w końcu nie samym chlebem człowiek żyje).

Sprzęt
FZN-2, grzałka-100WATT,światło się dopasuje. To nie za wiele, a do tego na akwa, pokrywa, CO2, światło, rośliny, ryby i inne drobiazgi mam jakieś 300 zeta ( no może 350)

Ta więc co proponujecie??
Ostatnio zmieniony 05 maja 2006 21:55 przez pnpdk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

:):) aż się usmiechnełem, bo znam ten ból i te same dylematy kiedyś miałem. No tak ciężki wybór pomiedzy ładnym, a w miarę wygodnym. Z drugiej jednak strony, sam wspomniałeś nie samym chlebem człowiek żyje, więc...? Owszem tanganika miło i przyjemnie, ale sam zauważyłeś baniak 112l, hmmm...pewnie i jakoś i by się dało, ale..czy pełny efekt tego będzie sam zresztą nie wiem. Sam mam do dzisz dylematy z moim akwa (200l profil) czy nie było iść w pyszczaki i nie dbać o nawożenie, oświetlenie, CO2 i tudzież inne sczegóły...ale coś za coś. Są rybki, pięknie pływają a radość z rozwijającej się rośłinności i zadowolonych (mam nadzieję) ryb jest tego warta. Zatem polecam chyba w tym przypadku koncepcję "ogrodu", a z glonami, parametrami wody, azotanami itp. na pewno sobie poradzisz. Potraktuj to jako wyzwanie a bedzie przyjemne z pożytecznym.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Heloł

Jestem już po dłłłłłłługim weekend`dzie i zabieram sie do roboty. I niestety od razu problem.

Czy ma ktoś rozwiązanie dla kaskady, której nie można ni jak zamocować ze względu na wzmocnienie poprzeczne szyby? Odpada założenie filtra z boku. (Myśle że wiadomo o co chodzi)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Chyba nie pozosyaje Ci nic innego jak pilnik lub podobne urządzenie i zpiłować ten kawałek szkła, który Ci wadzi. To chyba najprostrze rozwiązanie.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Inny filtr?
Myslales planowales, glowkowales, a nie pomyslales o tak banalnej sprawie.
Jednak taka jest Akwarystyka... :wink:
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Jesli chcesz usowac czesciowo wzmocnienie to musisz to zrobic jak najblizej ktoregos boku
Wymierz dokladnie dodaj 5mm na zas i zatnij nozem do szkla lub tez innym narzedziem nastepnie zyletka nadetnij z gory i dolu silikon na dlugosci usuwnego kawalka
Chwila na uspokojenie :lol:
Kombinerki w garsc sciskasz przez szmate i pyk!!!

Ostre krawedzie stepisz drobnym papierem sciernym lub oselka
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Osobiscie nigdy bym nie cial!
Stabilnosc (Cala statyke) Zbiornika mozna w ten sposob zaburzyc.
Te wklejki szkla wzdluz bokow sa w Akwa po to, aby sie scianki wzdluz Akwa nie wybrzuszaly. Co prawie zawsze powoduje pekniecie szkla!
W zbiornikach od 80cm powinno byc to standard! Wieksze Baniaki posiadaja nawet szklane wsporki na szerokosc Baniaka po srodku.
Zbiorniki od 2m nawet 2. Itd...
Nie dotykaj tego... Dobra rada!
Czesc!
Ostatnio zmieniony 06 maja 2006 6:04 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Hej

No właśnie - już chciałem ciąć. A może obciąć tą kaskade?. No chyba, że wykorzystam ten silnik do zrobienia kubła ale w tym przypadku proszę o jakieś pomysły czy ciekawe linki.

Pozdrawiam i z góry dziękuję

PS

Nawet gdybym chciał to i tak nie mogę obciąć tego wzmocnienia bo to jest przyklejone jakimś mocnym klejem a nie silikonem
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Hey

Dobra, wystarczy już tych pomysłów, bo nie wiem co wybrać :!: :!: :!:

A tak serio macie coś czy nie :?:
ODPOWIEDZ