Czy to możliwe....

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Czy to możliwe....

Post autor: Abrasjel »

Otóż mój znajomy dostarcza CO2 w nietypowy sposób... mianowicie bierze balon.. nadmuchowuje(nie wiem tak się to pisze ;)) go po czym podłącza do niego wężyk przy którym ma pokrętło regulujące ilość CO2 dostarczanego do wody... czy takie rozwiązanie jest skuteczne?? on twierdzi że tak i to bardzo... a co Wy o tym myślicie??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No oczywiście w wydychanym powietrzu jak najbardziej jest CO2 ale co do skuteczności, nie...nie..nie bedzieto żadna skuteczność zapewniam, po pierwsze poprzez ilość CO2 zawartego w balonie, po dwa poprzez jego rozprowadzania. Gdyby to bylo tak proste wystarczyłoby podmuchac do awka :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

chodzi Ci o zawartosć % CO2?? on ma dyfuzor zrobiony z strzykawki i zatyczki olchy i CO2 jest rozprowadzane tak samo jak np. z bimbrowni...zapewne z bimbrowni wydziela się wiecej czystego CO2 ale czy aż taka duża jest różnica w ilosć CO2 z bimbrowni a z wydychanego przez człowieka??
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

CO2 w wydychanym powietrzu stanowi tylko 3-4%. Natomiast z bimbrowni leci o wiele wiele więce, mniemam że ponad 90%, ale nie jestem pewien.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

ok thx za odpowiedz:) tylko teraz dlaczego on twierdzi ze to mu duzo daje :D
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Spytaj się czy roślinki bombelkują. Jeśli nie to pewnie używa też nawozu w pływnie lub kulkach np. filtrusa i może dzięku temu dobrze rosną mu roślinki. No albo ma mało wymagajace rośliny.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

ok:) pozniej napisze co mi powiedział...:)

Edit by p.

a swoją drogą co myślicie o Sera - CO2 tabs - tabletki CO2 Sera - CO2 tabs - tabletki CO2 czy ktoś testowal ten wynalazek??:)

a i czy to prawda że "CO2 potrzebne jest dopiero przy dość mocnym oświetleniu. Mocno powyżej 0.5W/L wody. Poniżej tej wartości nie ma sensu stosować CO2 bo rośliny i tak tego nie będą przyswajać. Przyczyną jest proces fotosyntezy który jest w takim wypadku za wolny. Wystarczy wtedy CO2 które dostaje się do wody przez powierzchnie. Skutkiem ubocznym podawania dwutlenku przy małym świetle będzie jedynie obniżenie pH wody.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Dokładnie tak jak piszesz. Aby CO2 zdało egazamin muszą być spełnione inne warunki tj:
- mocne światło, nie zawsze ponad 0,5W ale w tych granicach.
- odpowiednia ilość makro i mikto elementów
- odpowiednia temperatura i warunki dla roślina
Dopiero wtedy roślinki zaczną bąbelkować i CO2 bedzie spełniało swoje zadanie.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

to w takim razie mam pytanie... mam standardowe oświetlenie 0,33W/L tem ok 25-26C.. parametrów nie pamietam ale były w normie...czy w tym wypadku nie ma sensu stosować CO2??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Sens jst zawsze i nie ma tak ze nie ma sensu tylo tak i tak bardzo wymagajace rosliny nie beda sie rozwijac jak nalezy, ale stosowanie CO2 nie tylko wplywa korzystnie na rosliny, ale takze na samą wode. Jak zobaczysz jest zwiazek miedzy twardoscia weglanowa i pH a CO2 a to wazne parametry dla stabilnosci akwa.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

no to zaraz we wtorek kupuję drożdze :D a mam pytanie "Drożdże rozetrzeć dokładnie w cukrze i zalać letnią wodą." jakieś wskazówki jesli chodzi o "roztarcie dokładnie w cukrze" chodzi mi o jakieś specyficzne techniki :d??
Awatar użytkownika
marek 14
Posty: 43
Rejestracja: 07 kwie 2006 16:06
Lokalizacja: Z wrocławia

Post autor: marek 14 »

nic trudnego poprostu wez chocby nawet łyżeczke i mieszaj drożdże z cukrem az cukier wgniecie sie w drozdze i tyle :D
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

ok thx :)
Awatar użytkownika
marek 14
Posty: 43
Rejestracja: 07 kwie 2006 16:06
Lokalizacja: Z wrocławia

Post autor: marek 14 »

nie ma z co... :wink:
ODPOWIEDZ