Rolsiny robia sie przezroczytste + brazowe glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Rolsiny robia sie przezroczytste + brazowe glony

Post autor: SnoozE »

Akwarium mam dosc swieze - niecale 2 miechy. Zaczelo sie od 2 amazonek. Wypuscily chyba z 5 nowych lisci i te mlode listki zaczely robic sie przezroczyste a pozniej marniec. Od jakiegos czasu rosly mi tez glony na roslinkach (brazowe) i kiedy dodalem nawozu Nutrafin Plant Gro glony sie jeszcze bardziej rozlosly na roslinkach i pokryly cale dno. Nie wiem czy powinienem kupic mocniejsze oswietlenie mam w tej chwili 2x 30W - 200L czy jakis nawoz z zelazem ??
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak oświetlenie Twego akwarium niestety nie jest zbyt dobre tak co najmniej jeszcze jedna świetlówka o mocy 30W by się przydała. No i nic dziwnego, że po dodaniu nawozu dostałeś jeszcze więcej glonów. Chyba niestety w Twoim akwa coś nie bardzo jest z równowagą biologiczną. Jak wygląda u Ciebie sprawa NO2 i NO3 w akwa? Masz testy i wyniki? To by dało odpowiedz dotyczącą glonów. A co do roslinek niestety nawóz to poniekąd zbyt mało, potrzebne jeszcze jak wspomniąłem większe światło i byc może a może nawet przede wszystkim nawożenie CO2 dla bardziej wymagających roślinek. Polecam nawożenie CO2 szybkie łatwe i przyjemne a i roślinki się wtedy zdecydowanie rozwijają nawet przy niezbyt dobrym oświetleniu.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Hmmmm........troche sie boje ,ale zaryzykuje i nie zgdzie sie z ostatnim zdaniem :) Nawożenie CO2 przy takim słabym świetle mija sie z celem . To świtało wzbudz wzrost ! A przy intensywnym wzroście rosnie zapotrzebowanie roślin na dodatki czyli CO2 i ewentualnie nawóz . Przy słabym świetle dodawanie CO2 jedynie zmiekczy troche wode .Innego pozytku nie bedzie :)
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

A co myslicie o tym jakbym zrobil z luster odblysniki ?? Ewentualnie jakie swietlowki moge maxymalnie wlozyc - mam standardowa profilowana obudowe wromak ?? Swoja droga rosliny mi rosly dosc dlugi czas ok. Zastanawiam sie jeszcze czy to nie jest brak Fe??
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Odbłysniki zdecydowanie wskazane, nie muszą być z luster bo są do akwa specjalne, a jak nie to możesz je zrobic samozielnie chociażby wykejając obudowę folią aluminiową. lepsze to nić nic, czyli brak odbłyśników. Osobiście nie jestem zwilennikiem przerabiania pokrywy do maksymalnej wydajności światła, bo...na marginesie firma Wromak w ciemię nie bita i nie robi zbyt mało oświetlenia na dane akwa. Ale to może na odzielny temat z wywodami naukowymi co i jak i dlaczego.
W każdym razie odbłyśniki zdecydowanie o conajmniej 50% poprawią strumien świetlny w akwa. Zatem zalecam :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

Mireks pisze:Odbłysniki zdecydowanie wskazane, nie muszą być z luster bo są do akwa specjalne, a jak nie to możesz je zrobic samozielnie chociażby wykejając obudowę folią aluminiową. lepsze to nić nic, czyli brak odbłyśników. Osobiście nie jestem zwilennikiem przerabiania pokrywy do maksymalnej wydajności światła, bo...na marginesie firma Wromak w ciemię nie bita i nie robi zbyt mało oświetlenia na dane akwa. Ale to może na odzielny temat z wywodami naukowymi co i jak i dlaczego.
W każdym razie odbłyśniki zdecydowanie o conajmniej 50% poprawią strumien świetlny w akwa. Zatem zalecam :)

Pozdrowienia
No to czemu mam za malo swiatla skoro wromak wie ile go powinno byc ?:P Zreszta nie wazne. Jutro postaram sie zrobic odblysnik z rury pcv i foli samoprzylepnej. BTW czy ktos sie orientuje jakie najmocniejsze swietlowki moge zalozyc do mojej obudowy ?
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

SnoozE pisze:No to czemu mam za malo swiatla skoro wromak wie ile go powinno byc ?
Nie martw się też nie Ty jedyny zadajesz sobie to pytanie, ale cóż...:) Jak jednak wspomniałem to długi oddzielny temat, wiec może kiedy indziej.
A co do świetlowek nie zalożysz do oryginalnej obudowy żadnych innych (o innej mocy) niż masz teraz. Po prostu wymogi całej elektryki i wymiarow na to nie pozwolą, ot...niestety.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Mireks ma racje . Do tej pokrywy możesz dac tylko takie świetlówki jak masz chyba , że zdecydujesz sie modernizacje :) Możesz załozyć dodatkowa świetlówke normalną jeśli masz miejsce albo T5 jeśli nie masz :)
Co do ilości watów to nie mam pojęcia czemu Wromak robi wszystkie pokrywy ze zbyt małym światłem . Pewne jest to , że jeśli chcesz miec łądne roslinki to 60 W na 200 L to zdecydowanie za mało !
Co do Fe to nie wydaje mi się żeby to było problemem . Przy zbyt małym świetle rosliny wolniej rosna a co za tym idzie maja zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na nawóz . Przenawożenie może zaowocować wzrostem glonów , ponieważ rosłiny tego nie skonsumują :)
Ja proponuje na poczatek zamocowanie porzadnych odbłysników i dobrych świetlówek . Dobre świetlówki to naprzykład : Aqua-Glo i Sun Glo . Nie mniej jednak wyfdaje mi sie , że to nie wystarczy .Moim zdaniem nie obedzie sie bez "dopalacza" w postaci dodatkowej rury . Z nawozami zdecydowanie radze sie wstrzymać .
Tu masz link do bardzo dobrego sklepu z oświetleniem do akwa :
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 0c3dc9dd0c
SnoozE
Posty: 102
Rejestracja: 07 mar 2006 16:48

Post autor: SnoozE »

To co myslicie ze po miesiacu nagle im sie cos odwidzialo i zaczely gnic ?
A w tym sklepie cos kupic najlepiej zeby jak najmniej bylo kombinacji z dodaniem kolejnej swietlowki. Miejsce raczej sie znajdzie na T8. Moze sa juz gotowe w miare male ustrojstwa zeby tlko wlozyc i zapalic ?? :)
pH 7.6 TwW 7 TwO 9 NO2 0 NO3 0 NH3 0
6x Neon inesa
4x Skalar
1x Paletka
8x Rasbora Klinowa
2x Piskorek
240L prof, fluval 304, 2x30W + 1x39W S.AQUASTAR 3x odblysnik
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

SnoozE pisze:To co myslicie ze po miesiacu nagle im sie cos odwidzialo i zaczely gnic ?
Może zobrazuję to w sposób dośc drastyczny, ale dla przykładu przestan nagle jeść przez tydzien bedeizsz jeszcze tez w formie, a potem....? I mniej więcej tak to wygląda z roślinkami.
Co do miejsca obawiam się ze w standardową pokrywę niestety nie wejdzie Ci dodatkowa świetlówka T8, nie ma szans, a po dwa gdyby nawet to i tak wiąże się to z przeróbką elektryczności itp. Miejsce co najwyżej jest na T5, są cieńsze o połowe mniej wiecej.
A co do gotowego ustrojstwa, które miałbys włozyć pod pokrywę i gotowe, zapomnij...nie ma takiej opcji niestety :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ