[243] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

W przyszłym tygodniu najprędzej. Na co dzień nie siedzę w laboratorium.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Na razie po wieelu przemyśleniach odpuściłem z kwasem (ale tylko na razie, bo jestem ciągle w trakcie planowania). Jeszcze może odpadła by mi zabawa w filtr RO bo takie pytanie mam, czy Tęczanki boesemana będą 'godnie' żyć w wodzie o twardości 24? Niby dla nich podają 10 - 20 GH na SeriouslyFish czyli wodę średnio twardą, ale cała reszta internetów mówi że do 25 GH.

Do tego bym dorzucił ze 20 albo 30 samców gupik, co by się nie mnożyły. A na dno dałbym krewetki - tylko Red Cherry i może by się rozmnażały szybciej niż były by zjadane...
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [243] Ogólne

Post autor: Neurochirurg »

To za duże twardości dla tęczanek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

no okej. To pozostanę przy filtrze ro. Czy kirysek szmaragdowy by sie nadawał do pH 8.0 ? Jego graniczne wymagania to 8. Jeśli by się nadawał to może jeszcze przed kupnem rybek zrobie restart akwarium i wymienie podłoże na piasek, no bo bez kirysków to pozostane przy żwirze, ktoś musi mieszać piach żeby nie szarzał.

No a co z resztą pomysłu czyli gupiki i red cherry?


Właśnie przebadałem wode i wyszło mi pH 7.6, a w nocy o 3 było nawet 7.4. Co ciekawe w kranie też pH mam teraz 7.6 a było 8. Miesiąc temu 8. Rok temu w listopadzie też było 8. Dziwna sprawa.
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Bumpuje. Czy może być obsada tęczanka Boesemana + gupiki pawie oczko samce + krewetki ?

Woda pH 7,6 do 8 Twardość ustawie na 15.

Może ktoś poda jakieś inne opcje do takiej wody.
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Opcja numer 2: Dać twardość KH na 2 lub 3 i zbić pH systemem CO2 (na który wydam 530zł żeby był porządny). To CO2 nie będzie mi potrzebne dla roślin jedynie do zbicia pH, więc nie może go być za dużo. Czy uda się zbić pH o cały 1 stopień?
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Wracam do wątku. Jakiś czas temu bawiłem się mieszaniem wody RO z kranówką i okazało się coś ciekawego co, przynajmniej dla mnie, nie było oczywiste, więc zostawiam to dla potomnych.

Otóż wlałem do jednego wiadra kranówkę a do drugiego mieszankę 3:1 RO:kran. Odstawiłem na 24 godziny. Testy kropelkowe zoolek.
Parametry kranówki: GH 24, KH 14, pH 8. Parametry wody 3:1: GH 7, KH 4.5, pH 7.6-a więc pH mniejsze! I tutaj się zdziwiłem, Jednak mieszanie z wodą RO obniża pH. Trzeba jednak użyć dużej ilości wody z RO.

Mierzyłem dalej. Mieszanina Ro:kran 5:1 dała takie wyniki: GH 5, KH 3, pH 7.2 lub 7.4 a po kolejnych 4 dniach wyraźne pH 7.2.

A więc, gdy ilości wody RO w mieszaninie dąży do 100%, pH roztworu dąży do 7.0. Tak by się wydawało. A ja zawsze myślałem, że konieczne jest jakiekolwiek zakwaszanie. Że sama woda ro nie wystarczy.

A więc ...
Nowe parametry wody(5:1), które już mam w moim akwarium to
GH 5.5 ,KH 3, pH 7.3 .
Proszę o komentarz w sprawie planowanej obsady, nie chcę się znowu pomylić.

-20x Drobnoustek Beckforda
-5x Akara z Maronii
-7x Kirysek Szmaragdowy
-krewetki Amano

A tak się prezentuje teraz moje akwarium po restarcie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [243] Ogólne

Post autor: grzesi3k »

No i spoko, tlo dajesz?
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Tak, będzie czarna pleksa z tyłu.
ODPOWIEDZ