Akwarium kostka 40x40x40

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Witam wszystkich. Jestem początkującym akwarystą i planuję założyć akwarium kostka 40x40x40 64 litry. Chciałbym w tym zbiorniku trzymać otoski i Rasbory Galaxy tylko nie mam pojęcia ile sztuk. Do tego chciałbym dorzucić kilka krewetek. Do filtracji wybrać filtr Eden 511 czy Fluval 207?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Jesli chodzi o mnie to to dal bym filtr wewnetrzny Pat mini i wymienilo w nim gabke na gęstszą i wiekszą a za oszczedzone w ten sposob pieniazki wolal bym kupic cos innego

Z kubelkow ktore wymieniles kazdy sie bedzie nadawal . Gdybym koniecznie uparl sie na kubelek do tego litrazu to chyba wybral bym Ikola 150 z uwagi na energooszczednosc (4,9W)

Ikole znam .Pozostalych filtrow nie mialem wiec niech wypowie sie ktos inny .
Istnieje jeszcze Eden 511 wariant z grzalką


https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... -150l.html

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... 84&ad=&kd=

https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... 0l-gratisy

https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... arium-120l
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Na to akwarium i na jego sprzęt mam przeznaczone około 1800zł. Z tego co wiem nie ma co oszczędzać na filtracji i lepiej mieć nad filtrację. Oglądałem testy tego Fluval 207 i wypada nieźle jest cichy i pobiera 10W mocy. No trochę kosztuje ale myślę że jest wart tej ceny. 430 zł kosztuje w Trzmielu. Jest jeszcze drugi problem ile mogę wpuścić do tego zbiornika Otosków, Rasbor Galaxy i krewetek?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Nie chodzi o to ile masz kasy ani o oszczedzanie . Akwarium mozna prowadzic i calkiem bez zadnego filtra (pod warunkiem wlasciwego podloza i duzej ilosci szybkorosnacych roslin a takze malej obsady)

Napisz wiecej.Czy to ma byc akwarium roslinne z niewielką obsadą czy odwrotnie .Jakie planujesz podloze czy na bazie ziemi czy jalowe . Czy bedziesz dozowal CO2 i nawozil do slupa wody .Ile lumenów na litr planujesz ,czy woda bedzie z filtra RO czy nie

Co do ilosci obsady im wiecej miejsca mają rybki tym im sie lepiej zyje .Ja bym zrezygnowal z otosków bo to sa rybki stadne(min 6 szt) a wtedy to akwarium bedzie dla nich za male a mają byc jeszcze razbory i krewetki

Nie namawiam ale skoro wyciagasz takie wnioski co do Fluvala to Ikola pobiera nie 10 a 4.9W i tez jest cicha a kosztuje do tego mniej .
Nikomu nie zabraniam wydawac swoich pieniedzy ale jesli to mają byc wydatki niepotrzebne to nie widze sensu i dlatego tak doradzam .To nie jest tak ze jak nie bedziesz mial filtra czy bedzisz mial mniejszy to bedzie zle .Jak pisalem na gorze to zalezy od prowadzenia akwarium .
Tak wiec jak chcesz to kazdy filtr kubelkowy sie nada .A czy nadfiltracja jest dobra ? Jesli nie ma duzo roslin lub wcale a do tego sporo ryb ktore mają duzą przemiane materii to wtedy radzil bym wydajny filtr kubelkowy

Popatrz sobie na zbiorniki bez filtra
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Akwarium będzie Low-Tech bez CO2. Podłoże będzie czarny żwir o gradacji 1-3mm i nic więcej do tego na środku duży korzeń a na nim epifity takie jak Anubis, microsorium, bucefalandra i ewentualnie trochę mchu ale ten mech jest do przemyślenia. A jeśli chodzi o światło to będzie belka Hapet 11W około 1200 lumenów. Jestem początkujący i narazie chcę proste akwarium w utrzymaniu żeby się nie zrazić do akwarystyki. Jak wszystko będzie ok to za rok podwyższe sobie poziom.
Powiem tak jestem na grupach akwarystycznych na FB oglądam filmy na YouTube i subskrybuje tam parę kanałów. I jak zadaje jakieś pytanie to każdy mówi co innego podam przykład. Pytałem się o filtrację do tego zbiornika i polecił mi jeden filtr EDEN 511i mówił że na spokojnie da radę i byłem gotowy go wziąć a drugi napisał że będzie za mały i nie da rady. Tak samo jest jeśli chodzi o obsadę każdy piszę co innego.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Jestem akwarystą z 20 letnim doswiadczeniem . Zbiorniki non stop przez 15 lat . teraz przerwa od paru lat czyli na sucho ale juz stoi kula 45L i dwa cylindry do zagospodarowania ;)
Mysle ze mozesz mi ufac w tych kwestiach
Bede sie staral najprosciej pisac i zwięzle choc czasami sie nie da tak krotko bo temat czasami jest zawiły .
Postaram sie tez pomoc ale prosba : czytaj to co ci wkleje to ci bardzo pomoze jak nie teraz to w przyszlosci

Jak dasz najprostsze rosliny w tym typie co napisales to sa to rosliny wolnorosnace a wiec niewymagające tez silnego swiatla .Przy przekroczeniu pewnego stopnia sily swiatla powodujesz przyspieszoną przemiane materii roslin a wiec zuzyją wtedy wiecej wiec potrzebują wiecej i swiatla i CO2 i nawozów .Oczywiscie to tez zalezy od rodzaju roslin np okresowo zalewane czy blotne w naturze mają dostep do CO2 z powietrza (a wiec wiekszej ilosci niz w wodzie) oraz do silnego swiatla slonecznego ktorego nie zalamuje woda . jak taką rosline wlozysz do akwarium pod wode to musisz jej dac b silne swiatlo i dodatkowe CO2 a takze nawozy bo inaczej nie bedzie rosła .Takich roslin jest jednak dosc malo np Maly Heniek .Duzo jest tez chimerycznych

Anubias dobrze rosnie ale wolno .To wytrzymala roslina ktorej jednak nie mozna dac za wiele swiatla bo pokrywa sie glonami .Z samych anubiasow mozna stworzyc wystroj bo jest sporo gatunkow poczawszy od najmniejszego Pangolino do naprawde duzych
Bucefalandra wymaga raczej nizszych temperatur wody ale mozesz sprobowac .To roslina z rwących zacienionych potokow przyczepiająca sie do kamieni
Mech jest fajny i sporo jest godnych uwagi (wybieraj te odporniejsze na wyzsze temp wody) tylko ze jak go przycinasz to mech nie leci w gore do lustra wody (nie pływa) do ciecia polecam narzedzia Aqua Tools .Do ciecia roslin w ogole musza byc bardzo ostre i dobrze spasowane nozyczki aby ich nie miazdzyc .Wtedy bardzo ladnie sie goją .Do rozmnazania np anubiasa mozna uzyc ostrej zyletki dzieląc kłacze na dwa (musza byc conajmniej 2 liscie)

Na 64 l belka 1200lm to wg mnie za malo .Wez tez pod uwage ze strumien swaitla w ledach spada z czasem oraz to ze producenci podają ilosc lumenow laboratoryjną czyli zawyzają. wychodzi ci 18,75lm/l czyli zalapujesz sie prawie na minimum dla roslin cieniolubnych czyli 20lm /l . dolozyl bym zeby bylo 30 lm/l czyli dla roslin srednowymagających a w razie czego zawsze mozesz zacienic akwarium np plywającą Salvinia natans (jest mniej wrazliwa na spadające krople Pistia ) a fabryczne oswietlenie ma w dodatku sciemniacz .dobrze miec w zapasie troche lumenow nawet jak tego na poczatku nie wykorzystasz to przy czasowym spadku swiatla mozesz podkrecic bo masz z czego .

Wierze ci ze kazdy mowi co innego bo juz to od bardzo dawna zauwazylem ze nawet w ksiazkach to co autor to odmienne zdanie a co gorsza duzo rozbieznosci . To juz takie hobby jest ze jak sam do tego nie dojdziesz to bedziesz miec na poczatku metlik w glowie .Postaram sie wszystko wyjasnic

Co do filtrow to naprawde nawet bez filtra da rade (tylko odpowiednie dno i duzo roslin szybkorosnacych ) ale to sobie odpuscmy wiec z tym co napisales pat mini z wymienioną gąbką napewno da rade ejsli obsada nie bedzie za duza .
Kubelek nie jest konieczny ale tez moze byc . Skoro wymierasz kubelek zewnetrzny to wydaje sie dobrym filtrem Eden 511(wydaje sie bo go nigdy nie mialem)

Ikole jak ci pisalem juz mialem i dlatego ją moge polecic . Zrobisz jak bedziesz chcial nie ma to az tak wielkiego znaczenia dla akwarium co dla kieszeni ,Pisanie ze to akwa 64 litry filtr kubelkowy eden 511 nie da rady przy malej obsadzie to juz pozostawie bez komentarza .Nawet przy duzej obsadzie da rade , I pat mini tez by dal rade . To tez duzo zalezy ile i jak czesto chcesz podmieniac wode . A znowu te podmiany sa zwiazane tez z tym czy nawozisz do slupa wody czy nie .Ile masz ryb i jaki filtr . W przypadku jalowego dna lepiej jak bedziesz mial pojemniejszy filtr .

No ale wieksza gąbka na pat mini zrobi to samo . Tu nie chodzi tyle o wielkosc przeplywu wody jaką filtr generuje na godzine ale o pojemnosc kosza na wklady biologiczne i tutaj chce ci wyjasnic ze bez wzgledu na to co pisza inni jako filtr bilogiczny zdecydowanie nadaje sie zwykla gabka .Nic innego nie potrzebujesz . Chodzi tylko o to zeby bylo miejsce na bytowanie bakterii . Gabka jest najtansza ,najprostsza i najwygodniejsza .

Zebys mial wygodniej i nie wsadzal rąk do akwarium to kup sobie Eden 511 lub Ikola 150 .Eden ma 3 lata gwarancji a Ikola 2 lata .Ikola czerpie miej prądu a Eden wiecej .Eden pompuje wiecej wody Ikola mniej ale szybszy przeplyw nie jest ci potrzebny . w biologu liczy sie wolny przeplyw wody z uwagi na lepsze warunki dla bakterii .
jednak Eden ma tez prefiltr i chyba pojemnoscia na wklady przewyzsza Ikole wiec sprawdz to bo ja nie mialem tego filtra nigdy w rekach.Wg opisow Eden łaczna wielkosc na wklady to 1.95 l a Ikola 1.2 l

Jesli chodzi o obsade to jest duzo do wyboru do litrazu 64 I i nie masz co sie tym martwic .Mozesz tam wsadzic wiecej ale czy o to chodzi? da rade ale warunki dla ryb jakie? Chyba nie chcesz ruchu jak na dworcu ? Obsada wazne zeby miala podobne wymagania co do wody i temp oraz miejsca w akwarium .No i sie nie stresowala wzajemnie .

Podloze w akwarium jest bardzo wazne .Kup przede wszystkim podloze naturalne dosc drobne i nie o ostrych krawedziach .Na dno mozesz posadzic trawke Echinodorus Tennelus .Powinna rosnac nawet przy takim swietle choc jak mowilem ja bym jednak dolozyl

Pytaj o wszystko zanim podejmniesz decyzje .Film z linku ogladales? I co da sie bez filtra? A nawet bez CO2

Natomiast martwi mnie to czy nie bedziesz mial wirówki przy tym przeplywie filtra Eden 511 .Jest tam jakas deszczownia ? Wklady obnizą wydajnosc przeplywu i jest tez regulacja przeplywu w tym filtrze to o tyle dobrze

Unboxing Eden

Unboxing Ikola

Jeszcze uwaga na koniec . Filtry zewnetrzne potrafią sie rozszczelnic i wtedy .. woda na podłodze .Zeby sie tak nie stalo wystarczy wąz ktorym filtr zasysa wode umiescic przy powierzchni wody a nie przy dnie . Dla dzialania wierz mi nie ma to zadnego znaczenia a jelksi jednak sie rozszczelni to nie wypompuje ci calej wody na podloge a tylko troche tej wody .Musisz jednak dbac o poziom wody w akwarium zeby nie zasysal powietrza bo raz ze bedzie hałasowal a dwa zepsujesz go gdy bedzie pracowal na sucho . Uszczelki takiego filtra powinny byc wymienne oraz powinno sie je serwisowac smarem silikonowym
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Cześć. Fajnie że natrafiłem na to forum akwarystyczne i jest udzielana mi fachowa pomoc. Akwarium będę stawiał w połowie grudnia bo teraz jestem poza granicami kraju. Zbieram narazie informacje sprzęt i się doszkalam w tym temacie.
Jeśli chodzi o filtr to wolałbym zewnętrzny kubełkowy ewentualnie kaskadę Aquael Versamax 3. Filmiki Zenona na YouTube obejrzałem wszystkie ten Eden 511 w jego testach wychodził nieźle i był cichym filtrem i na to zwracam uwagę bo zbiornik będzie stał tam gdzie śpię.Mieszkam w mieszkaniu w bloku także trochę mam ograniczone możliwości. Tak Eden 511 ma deszczownie na wyposażeniu i pobiera 7,5W. Tak wiem żeby przy serwisie filtra kubełkowego smarować uszczelki smarem silikonowym i ogólnie sprawdzić ich stan.
A co do oświetlenia to jaka belkę byś doradził! Wolałbym miec lustro wody bez roślin i do tego trzabyło by kupić skimer masz jakiś sprawdzony?
Myślałem o żwirku czarnym bazaltowym drobnej gradacji ale podobno ten żwirek coś tam uwalnia do słupa wody. Więc zostaję przy tym czarnym żwirku naturalnym jest dostępny w sklepie trzmiel.
A jakie lać odżywki do roślin takich jakie będę miał w tym akwarium znam Basic Growe dobre to by było?
Jak dobrze dobierać wkłady ceramiczne? Wiem tyle żeby były bardzo porowate i chłonne. QualDrop Prime Pore było by dobre na początek czy lepiej od Aquael Bioceramax600?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Kaskada bedzie tez troche wydawala dzwieku od wody choc zalezy tez jak wysoko lustro wody .Ikole sa ciche tyle wiem ale nie chce ci jej wciskac . Eden sie wydaje dobry (teoretycznie bo nie mialem go) najlepiej spytaj kogos kto go ma lub mial .Wg opisow na sklepach Eden pobiera 11W nie 7.5W

Co do kaskady jest dobra i wygodna (łatwy dostep ) ale ma tez swoje minusy (troche problem z pokrywą jesli ma byc ) i plusk wody ale jest wygodniejszy niz kubelek i bezpieczniejszy . To dobry filtr jesli chcesz mozesz brac Aquael Versamax 3

Co do oswietlenia ooooo temat rzeka :D W ogole ja mam inne spojrzenie na swiatlo do akwarium ale jest ono sprawdzone wiec napewno zgodne z prawdą . Ogolnie odpisze ze tak bym wybral zeby bylo te 30lm /l Wybieraj takie oswietlenie ktore w widmie ma duzo zielonego (tak tak to nie pomyłka) Najlepiej zeby trzy kolory byly na podobnym rownym poziomie (Czerwony ,zielony i niebieski)

Co do skimmera nie doradze

Wiem ze stosują zwirek bazaltowy ale generalnie odradzam .Raz ze jest on za duzej gradacji ,dwa ze ostre krawedzie i przez to tez wlasnie duze szpary miedzy sobą a trzy ze jednak cos tam uwalnia i zatwardza wode choc nie musi byc to wadą .Co do zwirku ktory wybrales to obawiam sie ze to tez jest jakas potluczona skałka w typie bazaltu Czesto tez opis jest ze naturalny a okazuje sie ze barwiony (choc ta barwa nie schodzi ale nie ufam temu rozwiązaniu bo zawsze cos sie moze sknocic na tasmie produkcyjnej ) Wole takie rzeczywiscie naturalne i najlepiej rzeczne zwirki obłe .Rozumiem ze chcesz czarne podloze i tutaj to rzecz gustu ale osobiscie wybral bym ciemne ale nie czarne
Moze to ci sie spodoba ? Sam juz musisz podejmowac decyzje w sprawie aranzacji https://www.plantagarden.pl/zwiry-i-pia ... -10kg.html Nie znam tego zwiru daje tylko tak po zdjęciu .Troche to ze do 5mm wg mnie za duzo

Ktorą frakcje tego zwirku czarnego wybrales? Wg mnie lepiej te mniejszą

Co do nawozow to te rosliny ktore wymieniles sa wolnorosnace i potrzebują malo nawozow . Oczywiscie cos ci dam sprawdzonego i niedrogiego przy okazji i wytlumacze dlaczego akurat to (w nastepnym poscie )

Wracacając jeszcze do oswietlenia poszukaj czegos moze na Invital albo dolóz drugą taką samą belke ktorą chcesz kupic .One sa sciemniane tak?

PS Wklady ceramiczne nie sa w ogole potrzebne (i tez potrafią zmieniac parametry) uwierz ze sama gąbka wystarcza w 100% ale jak sie uprzesz mozesz kupic ceramike bo od tego nie wybuchnie akwarium ;) Im bardziej porowata tym szybciej sie zapcha
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Jest jeszcze opcja czarnego podłoża aktywnego. Koszty przy takim małym zbiorniku niewielkie a korzyści mogą ( ale nie muszą ) być znaczne
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Nie jestem zwolennikiem aktywnych podlozy . Za to gorącym zwolennikiem naturalnych na bazie ziemi

Takie podloze aktywne moze jednak byc przydatne w pewnych sytuacjach wiec kolega niech ten temat prowadzi bo ja sie nie znam na tym i nigdy nie stosowalem . Nalezy jednak zapomniec o zachowaniu wspolczynniku Redfielda jak kolega Goldi slusznie zauwazyl w innym temacie i to wydaje mi sie nie niedobrą cechą podlozy aktywnych

Co do nawozow to chcialem polecic taki http://www.akwanawozy.com.pl/towar/809/ ... 500ml.html
A takze wegiel w plynie rowniez z tego sklepu http://www.akwanawozy.com.pl/towar/709/ ... -vlux.html
Jak rowniez na dole strony w zakladce "Artykuly" polecam do poczytania koledze KPAR86 w celu poszerzenia wiedzy



Na twoim miejscu wzial bym filtr przelewowy ten co pisales belke Happet 11W to wyjdzie ci najtaniej choc moze to swiatlo zbyt super jakosciowo nie bedzie .Napisz mi ile jestes w stanie wydac na oswietlenie to poszukam .Obawiam sie czy ta belka nie bedzie dawala zbyt zimnego oswietlenia o slabym RA (renderowanie kolorow) ale lumenowo podane ze 1500lm wiec wyjdzie ci 23lm/l to tyle wystarczy dla roslin cieniolubnych .Tutaj mniej lumenow ale tez powinno rosnac https://www.aquaelzoo.pl/akwarystyka/20 ... 2C7E9B6AD6 tylko musialy by byc dwie szt .To swiatlo moze byc ladniejsze niz Happet (kwestia zreszta gustu)

Uwazam ze filtr przelewowy Versamax 3 bedzie dla ciebie zdecydowanie najlepszą opcja pod kazdym wzgledem .Powinienes go ustawic na najnizszy przeplyw i wlozyc do srodka gabke nie tę najdrobiejsza ani nie najgrubszą .Tak po srodku tego.Mozesz tez jesli chcesz wlozyc dodatkowo troche waty polipropylenowej jako prefiltr (Sera lub JBL) z tym ze o ile da ładną krysztalową wode o tyle samą wate trzeba czesciej wymieniac



Co do oswietlenia jeszcze to zawsze masz mozliwosc zwrotu bez podania przyczyn nawet jak lampke odpakujesz i wlaczysz celem sprawdzenia jej walorów .Masz rezygnacje z zakupu 14 dni od dnia odbioru jej . Jak juz pisemnie np mailem odstapisz od umowy to od tego dnia masz nastepne 14 dni w ciagu ktorych produkt musi byc juz na miejscu pod wskazanym przez sklep adresem zwrotu


Jeszcze ci cos napisze . Wiesz skad uzyskac najlepsze i najtansze swiatlo dla roslin i ryb? Nie wdajac sie narazie w szczegoly to najwazniejszym kryterium jest ilosc RA czyli renderowanie kolorow . Slonce ma RA rowne 100 .Im wiec sztuczne zrodlo swiatla ma wieksze RA tym jest lepsze dla roslin
Gdybys mial zacięcie DIY podpowiadam ci ze mozna zrobic oswietlenie z zarowek led GU10 ,kazda da ci 540lm przy poborze 6.5 W najlepiej kąt swiecenia 36 stopni temp barwowa 6500K (choc mozna domieszac jak ktos chce jeszcze 4000K) a RA nie mniej niz 95
No ale jest jeszcze kwestia obudowy do nich czy jakichs opraw w ogole zeby to ładnie wygladalo .Cenowo koszt 1 szt to w tej chwili 12.85zl .Przy takim oswietleniu rosliny bedą rosly bardzo dobrze

Co do jeszcze nawozenia to sie rozpedzilem i zapomnialem dopisac ze jesli bedziesz mial wode kranową i malo swiatla to nawozow mikro bym nie podawal wcale . Ba ..nawet nie wiem czy w ogole potrzeba makro dodatkowego bo wg mnie moze wystarczy to co wyprodukuje obsada .Węgiel w plynie tak

Moglbys wyprobowac za to takiego czegos http://www.astvit.com.pl/opinie.html#010 (lec w dol do zdjec akwarium)


Opcja podloza nie czarnego ale moze ci sie spodoba to piasek i miejscowa podsypka z czegos takiego (wiem ze drogo ale co poradze ) https://www.sklepdennerle.pl/pl/p/Plant ... r-5kg-/813 wiem ze ładnie to wyglada ale jak juz wspomnialem to opcja i kwestia gustu .Nic nie narzucam

To oswietlenie moze byc dobre ale drogo https://www.invital.pl/oswietlenie-led- ... ontrolerem
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Nie chce namawiać nikogo na żadne podłoże jednak wobec bardzo aktywnego namawianie na ziemię jako podłoże pozwolę sobie wypunktowac niektóre zalety aktywnych podłoży (nie to abym był przeciwnikiem podłozy naturalnych ) :

- a własnie : większosć podłozy aktywnych to bardziej naturalne niż ziemia z kretowiska . Powstają z granulacji błota które jest naturalnym podłożem sporej (wiekszości) roslin tropikalnych
- jonowymienność. Porządne podłoże powoduje autoregulacje twardości oraz pH (obniżając obydwie wartości co jest korzystne dla większości roślin)
- pochłanianie fosforu. To co wyżej zakwalifikowano jako wadę jest w istocie zaletą ponieważ większośc roślin pobiera azot przez liście zaś fosfor chętniej jest pobierany z podłoża stąd tendencja do gromadzenia tegoż w podłozu jest w istocie jego zaletą i mniejsza o indeks refielda
- gęstość . Podłoża aktywne są to wypalane kuleczki z błota i mają porowata strukturę . Taka konstrukcja stymuluje wzrost /rozrost systemu korzeniowego oraz sprzyja rozrostowi kolonii bakteryjnych
i jeszcze kilka .

Tak więc przy małym zbiorniku mozna zrezygnować z zasilanie wodą osmotyczną licząc sie oczywiście z krótszym życiem takiego podłoża . Im większa różnica parametrów tym podłoże musi wykonać większą prace a więc szybciej sie wyczerpie .

Zgoda , że do małego zbiornika mozna kupować wodę ale jak nie masz sklepu w pobliżu to do wyboru jest albo instalacja RO albo podłoże aktywne .

Ad światła.
Kolega elemelek jest w błedzie że najlepsze światło to takie z wysokim RA . Jestem w stanie to oczywiście udowodnić ale to może nie w tym miejscu . Zresztą Diana Westland na którą elemelek sie powołuje chętnie również wskazuje przewagę światła modyfikowanego (jak ona to nazywa) nad światłem naturalnym.

ps
optowałbym za filtrem Eden z uwagi na zainstalowaną w nim grzałkę . W tak małym akwarium wkładanie różnych technikalii to zbrodnia .
Z tego samego powodu odradzam jakikolwiek filtr wewnętrzny . Wygląda to paskudnie i wymaga sporej kreatywności aby to zamaskować (no chyba że to ma być kotnik)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Pozwole sobie w takim razie wypunktowac co kolega wyzej napisal . Generalnie napisalem ze w pewnych przypadkach takie podloze moze byc przydatne ale zdecydowanie wole podloza naturalne czyli nieaktywne lub podloza gotowe na bazie ziemi np podloze Mariana Wojtaszka lub podloze Aqua Soil lub wlasnie ziemie z kretowiska ktora poleca mikrobiolog Diana Walstad w swojej ksiazce "Rosliny w Akwarium"

Od razu sie przyczepie ze podloza aktywe nie mogą byc bardziej naturalne niz podloza naturalne .Chyba to jest logiczne prawda? Im mniej cos jest przetworzone tym bardziej naturalne czyli np takim przykladem moze byc ziemia z kretowiska ktora "przetworzona" jest jedynie przez nature i dlatego taka cenna bo pelno w niej mikroorganizmow ktore wspaniale wspierają rozwoj roslin a takze oczywiscie pelno skladnikow odzywczych ktore roslionom sa tak niezbedne .

Ziemia posiada zdolnosc absorpcji skadnikow ze słupa wody czyli mogą ją nawozic ryby i taki stan moze trwac bez konca i bez potrzeby dodatkowego nawozenia do podloza lub slupa wody a takze bez potrzeby wymiany podloza czyli restartu .Oczywiscie to wszystko przy zachowaniu pewnych warunkow np odpowiedniej ilosci ryb .Co wiecej w takim podlozu zachodzą procesy beztlenowe ktorych wszyscy sie tak boją a sa one bardzo pozyteczne poniewaz przeksztalcają azotany w azot czasteczkowy ktory jako gaz ulatnia sie z wody i nie trzeba robic az tyle podmian wody .Nawet w niektorych warunkach mozna wcale nie robic . Co do tych bakterii beztlenowych (glownie w piasku przykrywającym ziemie ) to tez trzeba zachowac pewne warunki .Nie dopuszczac do tego aby azotany rozłozyly sie w calosci do zera,ale to da sie wyregulowac obsadą ryb

A teraz minusy : Nie moze byc slimakow ,ryb ktore kopią w podlozu i takiego podloza sie nie odmula (nie narusza) Zreszta kazdego nie powinno sie naruszac a jak sie odmula to tylko to z wierzchu .Przy ziemi i piasku trzeba bardziej uwazac zeby tego nie robic czyli nie naruszac nawet wierzchniej warstwy czyli piasku
Wydaje mi sie ze w akwarium trzeba przede wszystkim pozwolic naturze dzialac i nie przeszkadzac jej bo ona wie lepiej i robi to skuteczniej a dla nas jest to wtedy łatwiejsze .Akwarium to ekosystem naturalny i nie wiem skad ten strach przed ziemią czyli przed tym co naturalne . nakreca to troche biznes jakim jest akwarystyka bo co producent zarobi na ziemi ? No nic jesli ktos ją wezmie z kretowiska .Mysle ze m in dlatego w akwarystyce pokutuje tyle nonsensow poczawszy od sprzetu a skonczywszy na podlozach czy innych rzeczach . Prosze abysmy pamietali ze spzredawcy czy producentowi chodzi przede wszystkim o osiagniecie zyskow . O ile podloza aktywne moze sa i wygodne to uniemozliwają zachowanie wspolczynnika Redfielda a to jest mocna bron w walce z glonami i nie skwitowal bym tego tak jak kolega ze cytuje " mniejsza o indeks refielda " dlatego ze to jest wlasnie bardzo wazne

Kolega wymienia zalety podlozy aktywnych powolujac sie na ich zasobnosc w skladniki odzywcze a czy ziemi ich brak? Wrecz przeciwnie
Wypalane kulki stymulują moze wzrost roslin ale tak samo stymuluje je ziemia

Co do swiatla to kolega elemelek juz to sprawdzil i wie ze takie swiatlo jest najlepsze ;) Zreszta to łatwo zrozumiec dlaczego jest najlepsze ot po prostu bardziej zblizone do swiatla slonecznego niz inne oswietlenie . Bo chyba trudno sie nie zgodzic z tym ze skoro swiatlo slonca ma Ra rowne 100 a sztuczne bedzie mialo Ra 95 to jest ono lepsze niz nizsze Ra . Prawda?
A skad sie bierze to Ra i o co w nim chodzi?
Swiatlo biale powinno miec w swoim składzie 3 kolory : Czerwony ,zielony i niebieski. Po wymieszaniu w rownych proporciach tych kolorow otrzymujemy wlasnie biale dzienne swiatlo .
Jednak producenci chcac uzyskac wiecej lumenow taniej z niebieskiego swiatla przy pomocy luminoiforow robią biale swiatlo .takie swiatlo wcale nie ma lub ma bardzo malo podstawowych kolorow czyli zielonego i niebieskiego co msci sie tym ze ma tez i niskie Ra (bo jest mniej naturalne ) i tym samym widzimy "wyprane " kolory za iast pelnej krasy tak jak oswietla to slonce . Rosliny zas od poczatku swiata przystosowaly sie do slonca czyli do Ra 100 .Wniosek jest oczywisty

Dam jeszcze inny przyklad ze produkuje sie oswietlenie dedykowane do roslin czyli wszystkim znane zarowki ktore swieca sobie na rozowo czy jak kto woli na magenta . Ten kolor powstaje ze zmieszania czerwonego i niebieskego .Gdy dolozymy zielony wyjdzie nam biale swiatlo o wysokim Ra
Rosliny rosną na tych rozowych ale czy chodzi o to zeby w akwarium bylo wszystko na rozowo? Przyklad powyzszy pominal zielony jako przydatny dla roslin choc nie jest to prawdą a szczegolnie jesli chodzi o rosliny w wodne czy raczej podwodne . Potwierdza to tez wspomniana wczesniej Diana Walstad wyraznie pisząc w sowje ksiaze ze rosliny wykorzystują swiatlo zielone (zielonozolte ) poniwaz czerwone i niebieskie jest mocno pochlaniane przez wode . Ma te ksiazke i ją czytalem wiec wiem o czym pisze

Ale juz nawet pominmy udzial swiatla zielonego i zalozmy na chwile ze ono zupelnie nie jest potrzebne roslinom . Wiec powinnismy dac tylko czerwony i niebieski i miec wszystko na rozowo? :D No bezsens przeciez
Gdy zmieszamy wszystkie 3 kolory to nie zabieramy roslinom niebieskiego i czerwonego .One nadal tam sa ale nie widzimy ich bo przy dodaniu zielonego widzimy te kolory jako bialy

Dziwie sie ze kolega tego nie rozumie .Juz powstają oswietlenia do akwarium z udzialem swiatla zielonego .Mozna sprawdzic nawet w sklepie Invital są


Co do filtrow ja bym dal przelewowy i mi by nie przeszkadal ale jak komus przeszkadza filtr przelewowy czy wewnetrzny i jest to dla niego duzym wyzwaniem zamaskowac go(mam na mysli wewnetrzny )a takze grzalke to oczywisce mozna kupic kubelek i dac tam grzalke i miec w akwarium tylko termometr . Wcale nie potepiam tego rozwiazania jesli ktos tak chce
Plusy : Nie ma co maskowac w akwarium
Minusy : Wyzsza cena ,wieksze zuzycie prądu i wieksze ryzyko zalania podlogi a takze mniejsza wygoda bo łatwiej obsluzyc filtr przelewowy niz kubelek

A filtr Filtr wewnetrzny jest mniej wygodny i od kubelka i rzecz jasna od przelewowego ale duzo mniej kosztuje
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Nie pisałem tego aby z Tobą polemizować bo z wiekszością argumentów sie nie zgadzam i na każdy jestem gotów dyskutować ale nie w tym temacie i nie o wszystkim na raz . Przecież trudno to przeczytać a co dopiero sie do tego odnosić .
Przedstawiłem po prostu stanowisko alternatywne do przemyślenia przez własciciela wątku. I tyle
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Nie wiem czemu sie nie zgadzasz i dlaczego skoro bajek ci nie opowiadam i mozna to sprawdzic samemu.
A co do czytania to nie wiem co tu jest trudnego

Dziwne jest dla mnie ze upierasz sie przy czyms a pewnie nawet nie poczytales nie poszukales i napewno nie sprawdzales (a ja tak) Opierasz sie na błednych informacjach czy dezinformacjach z internetu

Z czym sie nie zgadzasz? Ze ziemia jest najlepszym podlozem? To czemu na bazie ziemi robi sie podloza skoro ona taka zla?
Ze swiatlo im wyzsze RA tym bedzie lepsze dla roslin? Skoro swiatlo slonca ma Ra rowne 100 .Zreszta dawne oswietlenia HQI tez mialy Ra 100 i to bylo najlepsze swiatlo dla roslin (wlasnie dlatego)

Wybacz ale mi sie nie chce dyskutowac .Tyle juz napisalem ze to wystarczy zeby ktos to przemyslal i doszedl do takich samych wnioskow jak ja a na koniec to sprawdzil tak jak ja (opisalem to dokladniej na forum w dziale DIY)
Co chcesz wiec poddac watpliwosci?
Ze na ziemi rosliny nie rosną dobrze? Ze na ledach o bardzo wysokim Ra rosliny bedą slabo rosly? Ja to juz sprawdzilem wiec nie mozesz miec innych wynikow . Ale nawet w teorii to juz widac ze musi tak byc

Masz prawo sie nie zgadzac i nic mi do tego ale nie poddawaj w watpliwosc sprawdzonych metod czy moich eksperymentow z oswietleniem .Zrob wlasne to bedziesz wiedzial

Wlasciciel watku zrobi jak bedzie chcial ale dobrze zeby wiedzial o co chodzi i jakie sa plusy i minusy .Wiec ja tych minusow ziemi nie ukrywam poza tym wlasciciel watku napisal jakie chce podloze i nie wskoczylem na niego ze bardzo zle i powinien bezwzglednie wladowac tam ziemie .Prawda?
Ostatnio zmieniony 28 paź 2022 9:28 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Panowie spokojnie opanujmy emocje. Na dno nie będę dawał żadnej ziemi ogrodowej bo nie będzie w podłożu roślin. Mogę nawet wysypać na dno piasek cienka warstwę żeby po zalaniu zbiornika woda na dnie nie robiły się strefy beztlenowe. Główna aranżacją będzie korzeń a na nim epifity. Chciałem czarny żwir ponieważ wyczytałem że Rasbory Galaxy dobrze na tle tego żwiru eksponują swoje barwy i oczywiście musi być czarne tło.
Co do oświetlenia te rośliny co wybrałem to są rośliny cieniolubne więc chyba dobrze jak nie dociera do nich mało światła chyba że się mylę.
A teraz wróćmy do obsady chciałbym trzymać tam otoski bo są bardzo pożyteczne rybki i do tego te Rasbory Galaxy.
Tylko nie wiem ile sztuk mogę dać tych otosków i Rasbor w takim zbiorniku. I z czasem chciałbym mieć także krewetki.
Proszę o pomoc w doborze obsady. Chyba że ktoś inne rybki widzi w tym akwarium.
ODPOWIEDZ